www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comutarea Intre Doze


Guest Gilbert
 Share

Recommended Posts

Guest Gilbert

Salut.Sunt invatacel intr-ale chitarei si as dori sa discut cu voi un aspect.<br>In timpul unei melodii,care sunt principiile pentru comutarea intre doze?Exista reguli sau fiecare face dupa cum simte?<br>Din cate stiu principalul efect este schimbarea sunetului si a expresivitatii pasajului respectiv.<br>Daca mai cunoasteti alte "motive" va rog sa le impartasiti.Mersi

Link to comment
Share on other sites

Schimbarea dozelor intre ele nu are nici o regula si depinde de gustul tau.De exemplu eu cand cant ceva pe clean selectez doza din neck iar cad cant un riff cu distors o selectez pe cea din bridge.Sunetul difera.Cea din neck (sau cea dinspre griful chitarii) suna mai cald cu mai multi basi si inalte (depinde de cum ii setezi tu inaltimea), iar cea din bridge (sau partea de jos a chitarii) suna mai pe medii-inalte producand un sunet mai tipator, mai artagos.Bafta.

 

EDIT:Sunetul dozelor depinde si de dozele pe care la ai pe chitara sau pe care le cumperi.De obicei dozele difera intre ele prin:1.bobine [vei gasi doze sub denumirea de singel coil (cu o singura bobine, astea sunt folosite deobicei pe modelele de Stratocaste, Telecaster si au un sunet foarte cristalin) sau humbucker (cu doua bobine, astea sa folosesc pe Les Paul-uri, acestea au un sunet mai cald cu mai multi basi).Si inca un tip:daca cumva te intereseaza, pentru dozele singel coil se folosesc potentiometre de volum de 250kOhm, iar pt humbuckere se folosesc de 500kOhm (asta in cazul ca vrei sa schimbi vreunul), iar cele de ton la fel numa ca pe cele de volum va scrie ceva de genu B 250kOhm sau B 500kOhm si pe cele de ton va scrie A.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici o regula. Pana la urma vorbim despre muzica, nu despre stiinte exacte.

 

Exista niste conventii nescrise. De ex, jazz-ul traditional se canta pe un humbucker situat la gat, pt rockabilly si funk folosesti un single-coil aflat la bridge, etc.

 

Dar pana la urma ce conteaza e rezultatul final. Canti pe ce doza iti place tie.

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice ca mai bine folosesti doza din neck la partea de solo.

 

eu as zice nu neaparat; de ex mie nu prea imi place cand is pe neck la solo si cobor pe grif si/sau pe corzile groase; atunci incepe sa sune destul de inchis si cu multi basi, atunci comut pe doza middle sau pe bridge; invers fac in cazul in care urc spre octavele superioare. Nu spun ca asta'i neaparat regula cea mai buna;probabil ca difera de la o chitara/doza la alta.. dar mie asa'mi suna bine; astfel avand un echilibru bun intre bas/medii/inalte. pe riff folosesc nuimai cea de bridge; iar pe clean neck sau neck/middle

Link to comment
Share on other sites

Guest Gilbert

multumesc pt raspunsuri tuturor.important este ca am inteles ca aceasta comutare se face dupa gustul fiecaruia si in concordanta cu o anumita experienta care te ajuta sa alegi ce e mai bine la momentul respectiv

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici o regula. Pana la urma vorbim despre muzica, nu despre stiinte exacte.

 

Exista niste conventii nescrise. De ex, jazz-ul traditional se canta pe un humbucker situat la gat, pt rockabilly si funk folosesti un single-coil aflat la bridge, etc.

 

Dar pana la urma ce conteaza e rezultatul final. Canti pe ce doza iti place tie.

 

 

da, nu exista nicio regula, pana inveti si te prinzi cum trebuie sa sune, dupa aia, iti construiesti singur regulile!  :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc pt raspunsuri tuturor.important este ca am inteles ca aceasta comutare se face dupa gustul fiecaruia si in concordanta cu o anumita experienta care te ajuta sa alegi ce e mai bine la momentul respectiv

 

you're welcome :)

u know what they say: o doza la vremea ei, face cat 10 femei... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.