www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ecranare Chitara


Recommended Posts

Salut!

 

Am si eu cateva intrebari... imi ecranez chitarele...

 

1. daca folosesc banda de aluminiu cu adeziv deja pe spate... mai trebuie sa lipesc benzile intre ele cu conectori electrici... adica daca pun una peste alta adezivul va intrerupe circuitul ?

2. cum sa lipesc firul de impamantare de aluminiu? ca nu sta fludorul... nu se lipeste...

in caz ca adezivul de pe aluminiu e conductor... se poate folosi o banda ?

 

 

3. nu e intrebare: Hades, mi s-a dezlipit lipitura :) cred ca duc doza la lutier sa mi-o lipeasca.. nu sta de nici o culoare... am incercat si eu... ideal ar fi sa dau tot fludorul ala jos de pe pot... dar nu am fludor sa o lipesc la loc... si nici nu ma pricep...

cred ca cel mai bine o duc la lutier.. cand oi avea bani...dar ma costa 35 de roni :)

post-5012-1224269206_thumb.jpg

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Dude, nu uita sa dai o gaura mica in corp inside sa insurubezi surub de metal cu ceva de metal pe el(un cablu cu inel in capat) si cu care sa vii la masa...am facut si eu, si degeaba dak nu faci faza aia :)

Uite un link bun , dar banuiesc ca il stii http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

Link to comment
Share on other sites

Dude, nu uita sa dai o gaura mica in corp inside sa insurubezi surub de metal cu ceva de metal pe el(un cablu cu inel in capat) si cu care sa vii la masa...am facut si eu, si degeaba dak nu faci faza aia :)

Uite un link bun , dar banuiesc ca il stii http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

 

merci... da... stiam linkul...

 

am rezolvat-o pana la urma... (cu ajutorul lui @gigiflex) nu merg cu ea in high gain oricum.... asa ca aceea cacealma facuta de mine a mers cat de cat pana la urma.... :)

acum... chiar daca ampul nu este impamantat, cand stau cu pedala data drumu, si iau mana dupa corzi nu se aude brum (spre deosebire de tele care nu-i ecranat)... ca si cum tin mana pe corzi... desi face pocul ala (normal) cand atingi ca nu-i impamantat...

adica se simte "ecranarea"

am vazut eu surubelul ala si la altii pe you tube... si nu stiam ce e... :) cred ca am sa fac asta la tele... desi mi-e cam frica sa dau gauri in corp... :D

totusi... parca e acelasi lucru... ca alea se ating intre ele oricum... si se duc toate in acelasi punct... asa vazusem pe un alt site...

Link to comment
Share on other sites

merci... da... stiam linkul...

 

am rezolvat-o pana la urma... (cu ajutorul lui @gigiflex) nu merg cu ea in high gain oricum.... asa ca aceea cacealma facuta de mine a mers cat de cat pana la urma.... :)

acum... chiar daca ampul nu este impamantat, cand stau cu pedala data drumu, si iau mana dupa corzi nu se aude brum (spre deosebire de tele care nu-i ecranat)... ca si cum tin mana pe corzi... desi face pocul ala (normal) cand atingi ca nu-i impamantat...

adica se simte "ecranarea"

am vazut eu surubelul ala si la altii pe you tube... si nu stiam ce e... :) cred ca am sa fac asta la tele... desi mi-e cam frica sa dau gauri in corp... :D

totusi... parca e acelasi lucru... ca alea se ating intre ele oricum... si se duc toate in acelasi punct... asa vazusem pe un alt site...

se face un alt fel d ground loop cu firul acela de aia spuneam, e fain mai, bravo...eu la chitara mea nu am ca nu am nevoie e silent orikum, doar vorba ta, knd iei mana sau ,,pac"-ul ala, that is really annoyin da ce sa-i faci...inca nu am auzit la nimeni sa nu ii faca asa sincer..Bravo! :)

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee unde gasesc spray adeziv? Am fost prin Bricostore si nici n-au auzit de asa ceva.

Multumesc

 

foloseste prenadez...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.