www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceva Mai Multe Intrebari...


oLlama
 Share

Recommended Posts

Salut ! Ma numesc Mihnea, am 14 ani si sunt din Bucuresti. Am inceput sa cant la chitara de o saptamana ca sa zic asa. Cant pe chitara electrica pentru ca pe cea clasica n-am corzi. Am invatat 4 acorduri. Deocamdata exersez dar e destul de greu...fiind incepator, mai ales pe electrica unde corzile sunt ascutite imi mor mainile.

 

Bine ca de la inceput mi-am dat seama ca exercitiu este foarte important si m-a incurajat, ca de fiecare data cand nu-mi iese ceva exersez...si merge. Totusi, am niste intrebari:

 

- Maine vreau sa-mi cumpar niste corzi la chitara clasica [parca chitara clasica era chiatara cu corzile de nailon] insa nu stiu de unde [eu ma gandeam la magazinul asta http://guitarshop.ro/produse.php?cauta_val...amp;x=0&y=0] si ce sa cumpar. Daca imi puteti recomanda ?

 

- Stiu ca la inceput trebuie sa te obisnuiesti cu chitara, sa inveti niste acorduri, sa canti niste cantecele mai usoare etc. iar dupa acea tre' sa inveti ceva teorie. Io-s praf la teorie. La scoala nu m-a interesat [si nu mi-a placut] sa invat despre terte, octave, game si alte rahaturi...ma rog, daca am invatat asa ceva caci n-am fost atent. Dar acum ca trebuie este altceva. Ce trebuie sa invat si in ce ordine ?

 

- Este vreun profesor bunicel, rabdator prin Bucuresti ? Care sa predea lectii in privat ? Eventual mai am cativa prieteni care vor sa invete la chitara si poate ii aduc si pe ei. Frate-miu a invatat la scoala de muzica de pe Stirbei Voda dar profesoul pe care l-a avut el a murit si scoala mi se pare ca nu mai e. Eu pana acum am invatat de pe http://www.justinguitar.com/ si mi se pare foarte de treaba tipul asta.

 

- Si daca mai aveti alte sfaturi pentru un incepator ca mine...eu o sa mai citesc in continuare pe forum pana imi raspunde cineva...daca imi raspunde :) Merci pentru atentie !

Link to comment
Share on other sites

Salut Mihnea! :)

E bine ca stii ce fel de corzi trebuie sa pui pe o chitara clasica; eu iti recomand corzile D`Addario, nu le fac reclama, ci doar au un sunet bun; pe mine m-au satisfacut de fiecare data pe clasica.

Cat despre teorie poti consulta forumul, internetul, manuale, metode, sa stii ca e bun si manualul de muzica de clasa a 9, 10-a pe care il ai sau il vei avea la liceu pt a invata bazele teoriei muzicale. Foarte bine ca te-ai gandit sa inveti chitara cu un profesor, ajuta extrem de mult sa iti explice cineva cum sa tii o chitara in mana si cum sa canti (nu doar ce sa canti) la ea pt a ajunge la performanta. Multi instrumentisti regreta ca n-au studiat metodic inca de la inceput si acum trebuie sa se intoarca. Totusi fratele tau ti-ar mai putea arata cate ceva daca zici ca a studiat chitara.

Iti urez succes si spor la lucru! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut Mihnea! :)

E bine ca stii ce fel de corzi trebuie sa pui pe o chitara clasica; eu iti recomand corzile D`Addario, nu le fac reclama, ci doar au un sunet bun; pe mine m-au satisfacut de fiecare data pe clasica.

Cat despre teorie poti consulta forumul, internetul, manuale, metode, sa stii ca e bun si manualul de muzica de clasa a 9, 10-a pe care il ai sau il vei avea la liceu pt a invata bazele teoriei muzicale. Foarte bine ca te-ai gandit sa inveti chitara cu un profesor, ajuta extrem de mult sa iti explice cineva cum sa tii o chitara in mana si cum sa canti (nu doar ce sa canti) la ea pt a ajunge la performanta. Multi instrumentisti regreta ca n-au studiat metodic inca de la inceput si acum trebuie sa se intoarca. Totusi fratele tau ti-ar mai putea arata cate ceva daca zici ca a studiat chitara.

Iti urez succes si spor la lucru! :)

 

Multumesc pentru raspuns ! Pe site-ul magazinului GuitarShop nu am vazut D' Addario dar banuiesc ca au la ei in magazin. O sa ma duc maine sa vad. Daca nu incerc la alt magazin.

 

Frate-miu e cu facultatea, serviciu etc. N-are timp sa se ocupe. Deocamdata exersez si incerc sa schimb cat mai repede acordurile. Mai astept sugestii...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns ! Pe site-ul magazinului GuitarShop nu am vazut D' Addario dar banuiesc ca au la ei in magazin. O sa ma duc maine sa vad. Daca nu incerc la alt magazin.

 

Frate-miu e cu facultatea, serviciu etc. N-are timp sa se ocupe. Deocamdata exersez si incerc sa schimb cat mai repede acordurile. Mai astept sugestii...

 

mie mi-au placut mult corzile Ernie Ball, sunt unele cu corzle de nylon negre iar cele de bas argintii,suna foarte placut,cald, definit.

justin guitar e un site f bun pt studiat in particular,dar un prof bun te-ar ajuta mult mai mult pt ca ti-ar arata unde gresesti.

Link to comment
Share on other sites

hop si eu pt d'addario pro arte hard tension. gasesti la muzica sus daca nu au la guitarshop.

la vremea respectiva foloseam setul de 25 de lei, sunau incredibil corzile alea...practic imi transformasera chitara care nu era tocmai una fenomenala (ca sunet)

conteaza si modul de prindere la cordar; pot da detalii daca intereseaza pe cineva

Link to comment
Share on other sites

explica-mi, te rog, partea cu prinderea

de fapt pozele acestea sunt foarte sugestive

prinderea aia e valabila la corzile mi la re, la celelalte, sol si mi, se rasuceste coarda de mai multe ori, privita de sus sa arate ca o "spirala de tirbuson"

prinderea asta a corzilor groase da un sunet mai prezent si mai placut instrumentului. si atentie, corzile sa nu se suprapuna pe fata cordarului (exact ca-n fotografii) , cele subtiri trebuie sa formeze acea "spirala de tirbuson"

Link to comment
Share on other sites

Salut ! N-am mai postat de mult. Pana la urma mi-am luat niste corzi Fender deoarece cand m-am dus sa le cumpar nu aveau si ma grabeam deja si nu mai aveam timp sa ma duc la alt magazin. Cand am ajuns acas' frate-miu mi-a zis ca Fender am si la chitara electrica si cica falseaza. Pana acum sunt bunicele...nu ca as avea cu ce sa le compar fiind primele corzi noi cu care am cantat pana acum. Cand se fac praf o sa comand D'Addario.

 

Oricum, am gasit anuntu' asta pe net http://www.parada.ro/event_details.php?l=c...ca-folk,93...ce ziceti ? Adica vreau sa stiu daca cineva o facut aici. Cum sunt profesorii ? etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.