www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Studiem?


Guest crazy-b
 Share

Recommended Posts

cum e mai bine sa tii chitara cand studiezi pe scaun? in pozitie clasica? pe coapsa dreapta? sau cu strap?

 

eu o tin acum cu strap ca sa "simulez" pozitia pe care o are cand stau in picioare dar e destul de instabila si am probleme la umarul si mana dreapta...se incordeaza...sau nu e asta problema pt care am acea crispare la mana dreapta?

 

e mai bine sa o tii pe coapsa dreapta si sa alternezi cu cantatul in picioare?

Link to comment
Share on other sites

Mana dreapta se incordeaza pentru ca nu ai antranament. Canta la tempo mic si incearca sa o tii cat mai relaxata, in felul asta se obisnuiesc muschii sa faca miscarile relaxati. Apoi mareste tempoul si incearca sa tii muschii la fel de relaxati. Apoi poti canta ce vrea muschii tai .

Link to comment
Share on other sites

da e drept...am exersat asa destul de mult...dar e bine ca am constientizat crisparea....

 

metronomu e la 40...mai jos nu merge :) sper sa elimin tensiunea asta cu timpu ca ma omoara....

Link to comment
Share on other sites

stiu...doar am facut si chitara clasica...poate nu am formulat eu bine(pt ca cei care studiaza la clasica nu vor avea nevoie sa cante si in picioare)....care e pozitia care sa iti permita si o executie facila cand canti in picioare si o stabilitate a instrumentului?

Link to comment
Share on other sites

in primul rand o chitara care sa nu iti cada in grif (adica sa nu atarne griful si sa trebuiasca sa depui un efort sa o tii in sus)

In al doilea rand...iti fixezi cureaua la chitara dupa cum iti vine tie bine la mana

si cam asta e...

 

Da...repeta tu pe scaun si apoi sa iti pui probleme ca nu da bine pe scena :)

Vine de la sine cantatul in picioare :)

 

Si aia buni studiaza tot stand jos :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

vine nu vine....tot ce pot sa iti spun e ca....umarul drept se crispeaza....e veche chestia asta...si ma exaspereaza....cred ca o sa ma chinui un an numai pana dau porcaria asta jos....

 

fac exercitii...de ex patrimi pe toate corzile libere....pana la coarda 1 si inapoi...cand ma intorc deja iarasi strang....ma scoate din sarite... :) am reusit in unele zile sa las putin mai liber..dar mereu revine....

Link to comment
Share on other sites

Pai asta tine numai de tine...de la efort tendoanele devin mai rigide atunci cand esti crispat si ai sa vezi ca te si dor la un moment dat. Fa game/exercitii si cand vezi ca strangi, fa o pauza de 5-6 secunde in care iti misti degetele in aer sau incheietura mainii chiar bratul(nu prea am inteles ce te jeneza) si apoi o iei de la capat si pana la urma scapi de crisparea asta dar e nevoie de exercitiu daca te-ai obisnuit sa strangi.

 

Daca iti e mai usor asa...fa un transplat de mana si scapi de problema asta,cu o mana noua o iei de la capat invatand corect :)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

la urma urmei o sa iasa...pai e aproape ca un transplant :) pt ca iti re-dresezi mana...

 

dar ma enerveaza pentru ca nu am libertate...la pian am reusit chestia asta..si e ca si cum ai canta cu alte maini....dar acolo am facut din start cu prof bun...si am inv corect...la chitara...cam din parti...dar orice invat are si un dezvat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

Apropo de cum studiem, ceva in legatura cu programul de studiu,

 

Sunt la liceu si nu prea am timp mult de studiu, cel mult o ora dimineata si una seara pana nu ma ea somnul, dar nu prea stiu ce sa abordez cand studiez, in general cant piese pe care le stiu eventual mai invat cate ceva nou, si improvizatii pe diferite acorduri in bare si nijte game, dar nu cred ca ajung nicaieri cu asta :) oricum ma bucur ca a inceput sa functioneze urechea :)) so please help me :)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

uita-te pe www.justinguitar.com

 

ai acolo niste...modele...de schedule pt incepatori si pt intermediate...in functie de asta mai adaptezi..si zic eu...te ghidezi dupa ceea ce vrei sa obtii....

 

e logic ca nu vei invata sa improvizezi daca stai toata ziua cu nasul in partituri sau..invers...nu vei invata sa citesti daca toata ziua improvizezi sau scoti dupa ureche...depinde ce vrei...eu zic ca...e bine sa fie cat mai echilibrat programul..indiferent ca ai 2 ore sau 8....trebuie sa acoperi cate putin din fiecare aspect al cantatului...sa fie proportionali timpii alocati studiului unei...chestii....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

o ti cum vrei tu si cum ti se pare mai usor tie, o pozitie corecta e cum zicea si BCRich cu piciorul stang pe un scaunel sau cv sa il ti mai inalt.. nu trebuie sa o ti cu strap ca sa te obisnuiesti cu cantatul din picioare, aia o sa te obisnuiesti cu timpul.. cand faci rep cu formatia sau un gem :)) atunci stai in picioare

Link to comment
Share on other sites

ce grija are tipul ala din poza sa nu-si murdareasca chitara... adevaru fiind ca la cata 10-15 mii de coco ajunge una profi ti-e mila sa o atingi :)

 

ontopic.. daca ai chitara cu gat lat sau ai degete mai scurte vei observa ca trebuie neaparat sa o tii la un unghi (cel putin asa mi se intampla mie). iti vei gasi natural pozitia care e mai comoda = cam pozitia de chitara clasica. problema e ca poate fi un pic dificil sa tii o electrica in acea pozitie.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.