www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedala Digitala De Distors Va Place?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Pune si Ibanez SM7 in lista .. suna destul de interesant.

Deci... pana acum s-au numit 4 dist.-uri digitale si 6 analogice. Sunteti dislexici sau ignoranti?

Any surprises here ?

 

BTW, Grunge si DM sunt de fapt aceeasi pedala. difera putin controls-urile. [DM am, si le-am desfacut pe ambele]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa cumpar un MXR Dim Dist http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=558 . Am un amp. Peavey Frontstage 10W pentru cantat acasa, basic, ca sunt incepator deocamdata :) si vreau sa stiu si eu cum funcitoneaza lucrarea. Inteleg ca chitara se baga in pedala si pedala are mai departe iesire in amplificator. Ideea e ca mie imi trebuie sa alternez pasajele de distors cu cele de clean, am inceput sa invat un pic de Guns N' Roses (Knokin' an Heaven's door, Don't cry, Sweet child o mine-doar strofele si refrenele pe rythm ca mai am pana la scale si solouri :) ) si imi cam trebuie o solutie sa nu stau in timpul piesei sa apas pe butonul de switch intre canale si sa mai reglez si volumul si gainul , ca fac scurta la mana si pauza e cam lunga :D . Situatia e in felul urmator: daca nu am activata pedala, iar amplificatroul e setat pe clean, ar fi normal sa cante clean (ca si cand as avea direct chitara in amp) nu? In situatia cealalta, in care las ampul pe clean cu setarile specifice (gain minim, master volum maxim) si activez pedala de distors cu setarile pentru distors prorpii (gain maxim , volum minim), ar trebui sa se auda in amp pasajul de distors (ca si cum as schimba din mers setarile pe amp pentru campul de drive) corect??? Cam asta mi-as dori sa se intample, dar rog pe cei care au mai lucrat cu instrumente de genul asta sa imi confirme daca asa e, ca altfel de aia 400 de ron platesc pe unul sa stea langa amplificator si sa faca setarile din mers :)

 

Mersi anticipat!

 

Pai pentru ce vrei tu iti trebui9e ori 2 pedale, ori o pedala reglaje pentru 2 tipuri de distors activabile separat. Uite exemplu bun, desi nu prea se incadreaza in pret Rocktron Silver Dragon Distortion , desi mi se pare cea mai bun alegere pentru ce iti doresti tu. O alta alternativa ar fi ELECTRO HARMONIX METAL MUFF / TOP BOOST care isi face treaba destul de bine (pe asta il am si eu si il folosesc cu succes).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.