www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora W12204


Guest Hannibal_flo
 Share

Recommended Posts

Guest Hannibal_flo

Merita o chitara din asta veche de 4 ani de zile cumparata la mana a doua, 250 Ron? Problema e ca nici nu am cum sa o oncerc, ori o cumpar, ori ba, mai multi bani pt chitara nu cred ca am... linkul vanzatorului : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=27410

 

Ma gandeam nu e putin cam mult 250 Ron pt o chitara de 4 ani de zile care as putea sa o iau din magazin daca dau inca 100 Ron? Si mi-e si frica sa nu am surprize cu ea, sa se auda nasol... ce sa fac...

 

Si ar mai fi o alternativa... Decat hora asta de 4 ani de zile ce ziceti e mai bine sa o iau pe asta, noua? http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=548

 

 

A, am uitat sa spun: in pretul horei (50 Ron) intra si o husa si un tuner:D

 

Astept parerile si sfaturile voastre. Mentionez ca nu am de gand sa concertez cu ea, sunt inca in stadiul de invatare, pana acum "cantand" pe o chitara clasica.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si staggu ala la 250 si hora.

1) stagg nu e electroacustica, hora e

2) hora (de cele mai multe ori) se nimeresc mult mai bune decat stagg

3)hora electroacustica noua e 430-460 cea mai ieftina

4)la chitarele astea e o chestiune de noroc in caz ca nu te pricepi. in caz ca te pricepi le incerci si te decizi

 

nu vei stii niciodata cand o sa ai nevoie sa inregistrezi ceva, sa canti cuiva pe mess(deci aici hora e cu +)

aa. si daca iti cumperi hora sa fii foarte atent sa n-aiba tastele tocite(e o pb mare cu tastele de la toate chitarele hora).

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Am asa ceva, varianta cu 12 corzi. Mie personal nu mi s-au tocit tastele, si chitara are cativa ani buni. Ca sunet... acustic e foarte ok, amplificata nu stiu, n-am avut ocazia sa o incerc asa. Dar cel putin acustic eu zic ca merita, am auzit si chitari acustice bune si modelul asta de la reghin nu mi se pare chiar slab. La 250 ron plus tuner (ceva ce te va ajuta enorm daca esti la inceput) eu zic ca ar merita. Spor la cantat! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
in poza e "FOARTE ELECTROACUSTICA" :)).

 

daca te referi la chestia aia care am incercuit-o eu in poza intr-adevar si eu am zis ca e electroacustica, dar l-am intrebat pe cel care o vinde si a zis ca e normala. O sa ii cer poze mai detaliate sa lamurim situatia:D ... in rest... da m-ati convins sa o cumpar:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
daca te referi la chestia aia care am incercuit-o eu in poza intr-adevar si eu am zis ca e electroacustica, dar l-am intrebat pe cel care o vinde si a zis ca e normala. O sa ii cer poze mai detaliate sa lamurim situatia:D ... in rest... da m-ati convins sa o cumpar:D

 

 

scuze de double post dar am uitat sa pun poza :) :)

post-7624-1222496720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

scuze de double post dar am uitat sa pun poza :):)

 

am si eu o W12204 si nu ii electroacustica...dar nici nu are prostie din aia in lateral cum apare la tine in poza

...nu ii o chitara rea,dar mie mi se pare destul de greu de cantat pe ea(se apasa greu corzile),dar ca si sunet si f buna si nu am avut nici o problema cu ea

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
mie mi se pare destul de greu de cantat pe ea(se apasa greu corzile)

 

 

sunt obisnuit, stai linistit, la inceput am cantat pe o hora ff veche si avea griful putin stramb... Se apasa nu greu, ci EXTREM de greu mai ales de la tasta 7 incolo. Acum am un reghin din 86 si sunt foarte multumit de el, e in stare impecabila, dar vreau sa trec totusi la acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
sunt foarte curios...si atunci treaba aia ce reprezinta?

 

probabil ca sa prinzi cureaua... eu sper totusi sa fie electro-acustica :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest fara nume
am si eu o W12204 si nu ii electroacustica...dar nici nu are prostie din aia in lateral cum apare la tine in poza

...nu ii o chitara rea,dar mie mi se pare destul de greu de cantat pe ea(se apasa greu corzile),dar ca si sunet si f buna si nu am avut nici o problema cu ea

 

 

"prostia" aia pe lateral (sau eclisa mai corect spus) se numeste egalizator grafic ! doza este montata in cordar, asta si pentru tine si pentru necunoscatori, fara nici o ofensa dar hai sa vorbim pe aceeasi limba sa inteleaga toata lumea care citeste acest forum, nu te supara, nu am vrut sa te jignesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

Am luat chitara si intr-adevar este (sau a fost) elecrto-acustica. De ce nu mai e electro-acustica? Pai fostul proprietar mi-a spus ca nu se auzea bine legata la amlificator si o folosea la rece, asa ca a scos ceva din ea... "Fostul" proprietar nu este nici el primul proprietar al chitarii si se pare ca acela a facut acea "modificare". M-am uitat pe "gaura" la care trebuia sa o conectez, i-am spus "gaura" pt ca asta si este, deoarece nu are intrare, si, utandu-ma pe acea gaura am observat pe egalizatorul grafic o intrare si o iesire. La IN era conectat un cablu care se ducea la doza, care cum spunea si cel mai de sus este amplasata in dreptul cordarului, iar la OUT nu era conectat nimic, si presupun ca trebuia sa fie un cablu la care sa se conecteze intrarea care trebuia sa fie in locul "Gaurii" pe care ma uitam eu. :)

Care sunt intrebarile mele: De ce ar scoate primul utilizator acel cablu, daca chitara nu se auzea bine legata la amplificator? Nu putea sa il lase acolo?

Ce trebuie sa cumpar, si de unde pentru a-mi face din nou chitara electro-acustica?

Pot monta singur sau trebuie sa ma duc la un magazin specializat?

De ce nu se auzea chitara bine conectata? Ar putea fi din cauza dozei, din cauza egalizatorului sau din cauza acelui cablu care lipseste? Ce vreau sa spun eu ca poate a vrut sa chimbe acel cablu si nu a mai avut timp sau bani sau pur si simplu a fost nevoit sa vanda chitara...

"Gaura" aceea unde trebuia sa se conecteze chitara, poate influenta acustica chitarii?

 

Nu ca m-ar deranja cum suna ea normal, pt ca suna bestial (fata de ce am avut) dar pe viitor s-ar putea sa cant niste cantece la vre-un Bal al bobocilor, la activitati la scoala, sau cum a zis cineva mai devreme, sa cant fetelor pe mess :):):D

 

 

Sper sa imi scuzati limbajul "neprofesional" si eventualele greseli. :)

Link to comment
Share on other sites

De ce ar scoate primul utilizator acel cablu

Stii vorba cu "mare e gradina domnului", "inteligenta e constanta dar populatia in crestere" s.a.m.d.?

Ce trebuie sa cumpar[...]? Pot monta singur[...]?

Cablu ecranat bine (de microfon eventual) si jack mare mama (sa fie cu filet, pentru panou, sa-l poti instala in "gaura", eventual special pt. instrument). Cat despre montat, daca ai unelte (pistol de lipit+accesorii) si poti lipi 2 fire te descurci. N-ai spus ce terminatie are preamplificatorul: ies 2 fire, ai o mufa (jack, RCA), contact cu strangere ca la 220?

De ce nu se auzea chitara bine conectata?

Ce inseamna "bine" pentru fostul proprietar? Si prin ce amplificator a bagat-o? Amplificator pt. chitare acustice? Marshall DSL? Boxe de calculator? Combina frigorifica?

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
Stii vorba cu "mare e gradina domnului", "inteligenta e constanta dar populatia in crestere" s.a.m.d.?

 

primul prorietar canta intr-o trupa deci... cred ca se pricepea totusi...

 

 

N-ai spus ce terminatie are preamplificatorul: ies 2 fire, ai o mufa (jack, RCA), contact cu strangere ca la 220?

 

te referi prin preamplificator la egalizator? daca da, nu ies nici doua fire, nu e nici mufa jack, ur si simlu e o intrare, pot desface doza sa vad cum arata, ca presupun ca e lafel, dar trebuie sa demontez corzile si.... si cred ca o sa o fac pt ca acum am tuner si nu mai trebuie sa o deranjez pe mama cand acordez chitara :):):):D

 

 

 

si inca o intrebare: Pot sa conectez chitara pe statie? Ma gandeam daca as putea-o conecta la intrarea de microfon, e o intrare jack mare, statia e TeleFunken sau ceva de genu' .

Link to comment
Share on other sites

La IN era conectat un cablu care se ducea la doza, care cum spunea si cel mai de sus este amplasata in dreptul cordarului, iar la OUT nu era conectat nimic
la asta ma refer, in ce consta acel "out"? Ce fel de "intrare" e? Ce intra acolo?

Atata timp cat are preamplificator (cu corectie de ton, "egalizatorul" tau) si nu uiti sa-i pui baterie mai bine o bagi intr-o intrare "line-in" din amplificator. Telefunken a fabricat o gramada de amplificatoare, nu stiu ce intrari are a ta. Daca nu stii sa explici problema noi cum putem sa te ajutam?

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

Amplificatorul este Telefunken TR500 si am gasit si niste date despre el: http://hifigoteborg.se/Telefunken%20tr-550%20spec.htm

 

Si cat despre intrarile din preamplificator, una e de mufa normala, cum e si la casti, si cealalta e mufa mai micuta, cum sunt la telefoanele Nokia si la unele mp3 playere.

Am si eu o intrebare, daca conectez castile si un baterie am sansa sa se auda ceva, pt ca acum nu am timp sa imi cumpar cele necesare, dar vreau sa fac un test :)

 

 

edit: cel din link e 550, iar cel din poza e 500, al meu e ca cel din poza.

post-7624-1224160616_thumb.jpg

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume

se pare ca lipsesc ceva piese din partea electrica, eventual incearca la hora sa cumperi de acoli o doza completa 9asa ai si ceva de schimb), de la ei trebuie sa fie completa doza, cu mufe cu tot, nu cred sa fie fantastic de scumpa o doza completa, cu ceva vreme era 1,5 mil aprox o doza la reghin

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Hannibal_flo
Noroc la vanzare! A mea e la fel doar ca e asimetrica. E foarte buna! Merita cumparata!

 

pai nu am zis ca vreau sa o vand, tocmai am cumparat-o:)):)) mersi oricum! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.