www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum vi se pare Fender FM 212R?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Sorry, nu am vazut.

Nu prea se potriveste cu genul. Are vataj si SPL destul de mare. Sunetul e foarte crispy, clicky, bate putin spre blues. R-ul suna bine dar nu stiu cat de mult iti foloseste in genul asta. Isi merita banii, ideea e sa te gandesti daca asta e ce iti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

azi mi-a venit un fm65r ... sunet super...mai mult decat suficient pentru ce imi trebuie la sala de repetitii. clean...fender...drive...fender. ce mai, e super! am cautat ceva fara tot felu de efecte si chestii digitale. nu cred ca fm212r e foarte diferit, fiind din aceeasi gama. oricum...fugi pana la muzica si vezi.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

tocmai si-a cumparat fm 212 Zoly , vocalu meu, eu n-am apucat sa am joc cu el dar poti sa-l intrebi pe el.... el zice ca suna bine ..

 

ca putere ...e destul pt orice sala de repetitii si concert de club...

 

ps: ca idee.. in viking au un fm 212 .. si aproape la toate concertele se canta pe el...

Link to comment
Share on other sites

Un preten de-ameu shi-a luat un 212R shi pot spune ca ii o scula buna. Inainte sa-l probez citisem ca are distors slabut dar nu-i adevarat, suna foarte bine canalu de distors. Are volum, poti sa acoperi tobele. Am avut ocazia sa cant pe el cu un Fender Tele shi scoate nijte tonuri foarte bluesy da am auzit shi tonuri heavy iesind din el.

 

Ca control ai un footswitch de 2 pedale care controleaza canalu(clean/drive) shi reverbu(spring reverb, suna bine :))

 

Pentru punk d-ala mai old-skool nu ai nevoie de alceva decat de ampu asta shi un Tele :) da daca vrei sa canti ceva mai complex o sa iti trebuiasca shi un procesor de efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristu88

colegu' de trupa are un FM 210 R........e super..........65 W.....2 difuri............2 imputuri......n-am ce obiecta...acopera toba chiar la volum mic.....sunetul e foarte cald, perfect pentru hard rock, blues, jas si alte tampenii.........eu nu cant punk...deci nu ma pot pronunta...........dar cred ca ai putea sa scoti un odSCHOOll din el..........cu ceva efecte si un fender tele..............

 

 

successsss............. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
colegu' de trupa are un FM 210 R........e super..........65 W.....2 difuri............2 imputuri......n-am ce obiecta...acopera toba chiar la volum mic.....sunetul e foarte cald, perfect pentru hard rock, blues, jas si alte tampenii.........eu nu cant punk...deci nu ma pot pronunta...........dar cred ca ai putea sa scoti un odSCHOOll din el..........cu ceva efecte si un fender tele..............

successsss............. :)

ampl asta suna forte bine dar si foarte tare ....eu am avut si mai mult de 2 la volum nu puteam sa dau..

Link to comment
Share on other sites

toate fenderurile fm212 cu care am intrat eu in contact s-au stricat in mai putin de 1/2 de an si au fost duse la service, din punctul asta de vedere cred ca trebuie sa ai noroc sa prinzi unul care sa nu se strice in anul de garantie :) .cat despre sunet nu ma pronuntz, pt unii suna superb si e exact ce le trebuie( vezi ex trupa emil) pt altii e o chinezarie de la care nu ai ce sa astepti, dar care, pe de alta parte, isi merita (probabil) banii.....vba aia: cat dai cam atata face..my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Are un clean bun pentru procesoare. Nu am apucat sa il testez exhaustiv, dar la o prima auditie, parca suna mai bine POD-u prin el decat printr-un Marshall Valvestate.

Link to comment
Share on other sites

Are un clean bun pentru procesoare. Nu am apucat sa il testez exhaustiv, dar la o prima auditie, parca suna mai bine POD-u prin el decat printr-un Marshall Valvestate.

 

man, eu unul nu as baga POD prin inputul unui amp... eu zic ca mai degraba merge in bucla sau eventual direct in puterea amp-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
man, eu unul nu as baga POD prin inputul unui amp... eu zic ca mai degraba merge in bucla sau eventual direct in puterea amp-ului.

 

Are switch care ii dezactiveaza simularea de cabinet si il face (in mare) sa fie ca un preamp :) In plus, de unde stii ca nu l-am bagat direct in final? Nu am specificat pe nicaieri cum l-am folosit :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.