www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

conectarea chitarei la PC


Guest purple pick
 Share

Recommended Posts

Guest purple pick

Cum se face conectarea chitarei la PC?? la calculator e jack din ala mic iar la cablul de la chitara jack-u e din ala mare. Trebuie un adaptor. Unde se gaseste asa ceva?? Chitara cand se conecteaza la PC se baga direct in PC si din PC iese alt cablu care se duce la boxe sau intai chitara trece prin amp si dupa aia se conecteaza la PC si dua aia din PC iese alt cablu catre boxe?? mai e nevoie de amp ca intermediar??

 

 

 

AM inteles ca dupa aia ar fi recomandat pe calculator sa am guitar rigu dar io nu am asio pe placa de sunet(care btw e un ac '97 amarat si incorporat pe placa de baza) asa ca o sa folosesc asio4all....da o sa se auda klumea?? precizez si configuratia calculatorului: pentium4 HT 2.4 GHz, 1 GB ram, placa video radeon nu conteaza ca nu are legatura cu sunetu, placa de sunet ioc.....e din aia incorporata cum am zis mai sus. dak ar fi pt un sunet mai bun ce placa d sunet mi-ati recomanda...da sa nu fie din aia profesionala de 1000000 euroi. Dak ar fi sa aleg intre efecte pe calculator si efecte din procesor si pedala....sunt mai bune alea d pedala nu?? Tare as vrea sa nu am probleme cu latenta...sa nu dau acu in coarda si sa se auda peste 2 secunde...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

e foarte simplu: iti trebuie un cablu si adaptor jack mare-jack mic pe care il gasesti la un magazin de electronice (ultima data cand m-am uitat era vreo 15000 lei d-aia vechi)...pur si simplu bagi cablu in placa de sunet la intrarea de microfon sau line in.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

e foarte simplu: iti trebuie un cablu si adaptor jack mare-jack mic pe care il gasesti la un magazin de electronice (ultima data cand m-am uitat era vreo 15000 lei d-aia vechi)...pur si simplu bagi cablu in placa de sunet la intrarea de microfon sau line in.

multumes mult...aveam impresia ca trebuie trecut intai prin amp si dupa aia se baga in calculator....credeam ca nu merge semnalu direct in calc da m-am inselat...

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Da, iti trebuie un adaptor, eu asa am facut.

Acum cat despre efecte din calc sau din efect/pedala.

Le luam pe rand.

Cele de calculator, trebuie sa cauti bine pana sa gasesti un plug-in calumea, recomand IK Multimedia Amplitube. Pe langa acel plugin, daca vrei sa storci ceva suc din sunet ti-ar mai trebui o placa audio echivalenta sau superioara cu un Audigy 2 ZS, recomand placile de la C-Media (din cate mai tin minte). Pe langa placa de retea ti-ar trebui si un amplificator, dar pus intre chitara si calc.

Normal, cu un efect poti scoate sunetul mult mai usor, dar platesti ceva bani pentru unul serios, pentru ca sa fim cinstiti, nu toate is rasarite. Pe langa asta, efectul/pedala il/o poti cara la concerte sau repetitii, dar calculatorul...mai greu.

 

Sper ca ti-a fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Da, iti trebuie un adaptor, eu asa am facut.

Acum cat despre efecte din calc sau din efect/pedala.

Le luam pe rand.

Cele de calculator, trebuie sa cauti bine pana sa gasesti un plug-in calumea, recomand IK Multimedia Amplitube. Pe langa acel plugin, daca vrei sa storci ceva suc din sunet ti-ar mai trebui o placa audio echivalenta sau superioara cu un Audigy 2 ZS, recomand placile de la C-Media (din cate mai tin minte). Pe langa placa de retea ti-ar trebui si un amplificator, dar pus intre chitara si calc.

Normal, cu un efect poti scoate sunetul mult mai usor, dar platesti ceva bani pentru unul serios, pentru ca sa fim cinstiti, nu toate is rasarite. Pe langa asta, efectul/pedala il/o poti cara la concerte sau repetitii, dar calculatorul...mai greu.

 

Sper ca ti-a fost de ajutor.

Cred ca vroiai sa zici M-AUDIO in loc de Cmedia :)

 

Ar mai fii nevoie si de un Buffer(adaptor de impedanta).Nu e esential dar ajuta. Uite aici un link care sa te lamureasca la ce e bun :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2658

 

Uite si un ghid prost facut de mine : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Da, my bad, M-Audio is placile, am vrut prima data sa spun m-media :) .. dar suna aiurea.

:)

 

C-media is altceva.

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.