www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa repetam


Cosu
 Share

Recommended Posts

Resuscitez cu greu acest topic uitat din 15 martie 2005 pentru ca am niste intrebari legate de un post de aici.

Am vazut ca se pomeneste de manualul de chitara acustica al lui Adi Manolovici in prima pagina, si as vrea daca puteti sa-mi dati niste detalii despre acesta, de-abia am gasit de unde sa-l achizitionez, de pe site-ul oficial al lui Adi Manolovici, si as vrea sa stiu cum este structurat si caror guitaristi este adresat(incepatori, avansati)! Puteti sa-mi dati niste detalii despre acest manual ?

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest dgilmour

Bai, nu stiu ce parere aveti voi de manolovici insa pe mine unul nu ma incanta chitaristul asta deloc. Dati si voi un search pe youtube: Manolovici si ascultati piesa always with me, always with you a lui Satriani cantata de el. (una dintre ele - toate sunt la fel de bune). Daca va place pe bune eu ma las de muzica... Spuneti si voi ce credeti? Daca asa trebuie sa cante un prof... asta e :) Ala e feeling? In al doilea rand am incercat sa fac un comment la filmuletul lui de acolo un pic mai nepupincurist ca cele de acolo... Si a doua zi a fost sters. Mi-a blocat si contul si nu mai am voie sa comentez filmuletele lui. Asta e. Traim intr-o lume(tara) unde fitele, imaginea, aroganta etc sunt la putere si mai putin muzica, arta.

 

Si apropo, vad ca va preocupa mai mult tehnica decat cantatul. Trebuia sa va faceti ingineri ca la poli sunt locuri destule... Mai bine folositi timpul pierdut aici pentru a scrie despre voltajul din america si despre alte "fantezii" de genul in folosul studiului. Este mult mai bine pentru unii dintre voi. Felix, crede-ma, daca intr-adevar ai ceva de spus in muzica si esti un ARTIST adevarat, poti sa spui ceea ce ai de spus si pe o chitara Reghin buna :) Buna insemnand sa nu aiba corzi la un km de grif, sa nu falseze, etc. si sa sune cat de cat bine. Intr-adevar sunetul conteaza enorm, insa mi se par prea vehemente afirmatiile voastre.

 

In ceea ce priveste sculele, ele nu prea au vina. Nu sculele din Rom nu fac fata cerintelor unei trupe straine. Ci oamenii! Oamenii de la mixer in principal sunt cei vinovati de asta nu sarmanele scule :). In Romania nu de putine ori fac sunetul soferii trupelor, caratorii de scule (tehnicii), oameni care au cantat odata demult etc. Nu voltajul si frecventa curentului electric din Romania e de vina :()

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
Bai, nu stiu ce parere aveti voi de manolovici insa pe mine unul nu ma incanta chitaristul asta deloc. Dati si voi un search pe youtube: Manolovici si ascultati piesa always with me, always with you a lui Satriani cantata de el. (una dintre ele - toate sunt la fel de bune). Daca va place pe bune eu ma las de muzica... Spuneti si voi ce credeti? Daca asa trebuie sa cante un prof... asta e :) Ala e feeling? In al doilea rand am incercat sa fac un comment la filmuletul lui de acolo un pic mai nepupincurist ca cele de acolo... Si a doua zi a fost sters. Mi-a blocat si contul si nu mai am voie sa comentez filmuletele lui. Asta e. Traim intr-o lume(tara) unde fitele, imaginea, aroganta etc sunt la putere si mai putin muzica, arta.

Look who's back !

Prietene, in primul rand invata sa vorbesti, sa te exprimi inteligent.

Atata timp cat jignesti nu vei avea dialog cu nimeni. Indiferent daca-ti place sau nu piesa interpretata de mine nu ai dreptul sa jignesti. Si nu mai da exemple despre elevii mei. Am multi elevi valorosi care si-au facut trupe, momentan canta si au activitate muzicala scenica. Faptul ca esti ascuns sub un pseudonim si nu stie nimeni de pe acest forum cine esti, imi spune multe lucruri despre cei 7 ani de acasa pe care nu-i ai in dotare.

P.S. Cat despre canalul pe care ai intrat pe you tube... e dedicat Muzicienilor. Posteaza si tu ceva demn de activitatea ta muzicala. Lasa barfa si jignirile gratuite. Sfatul si parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ce s-a intamplat dgilmour ... mut?? :)) ce oameni ... in primul rand cand vi nou pe un forum ... faci tot posibilul sa intri in comunitate ...

Mai bine folositi timpul pierdut aici pentru a scrie despre voltajul din america si despre alte "fantezii" de genul in folosul studiului
eu ii consider pe cei de pe forum niste prieteni ... unuii dintre ei chiar mi-au ajuns foarte buni prieteni (vb de cei din Tm cu care ma intalnesc aproape zilnic) ... de obicei gasesti topicuri foarte interesante :) si inveti multe de aici :) cat despre acest foum pot sa spun ca m-a invatat sa cant la chitara B) (Fortza Tonyyy ;)) ... Cat despre Adi ai fost un manelar pur sange cand ai spus aceste lucruri despre el ... in primul rand ... cand o sa canti ca el o sa fi tare ... cand o sa ai atatea realizari o sa fi un om implinit ... cat despre tine ... nu te cunosc ... nu stiu cat canti de bine ... si sunt sigur ca nu esti la fel de bun ca Adi ... singurul lucru valoros la tine e Fenderul Stratocaster ... numai bine :( Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest dgilmour

Salut din nou. Nu cred domnule Manolovici ca nu am vorbit inteligent. Acordurile gramaticale sunt ok, iar exprimarea pe care am folosit-o este in acord cu situatia de comunicare pe care am creeat-o...Nu am dat NICI un exemplu despre nici un elev de-al dvs! Chiar nu m-am prins de acuza asta... Si nu cred ca v-am adus vreo jignire. Daca vreun cuvant, vreo propozitie, vreo fraza vi se pare aiurea si vi se pare ca va aduce un prejudiciu moral va rog sa-mi spuneti. Sau considerati jignire: "Ala e feeling?" Va supara daca va spun ca nu aveti feeling? Si ca piesa lui Satriani nu e asa cum o cantati dvs? Si ce conteaza cine sunt eu? Doar daca am un CV impresionant si o imagie de "greu" imi pot exprima o parere? Si atitudinea: "Acel canal pe care ai intrat tu pe youtube este dedicat muzicienilor" nu vi se pare un pic superioara? Adica ceva de genul: Eu sunt un muzician desavarsit (ceea ce este urat sa crezi despre tine la orice nivel te-ai afla in muzica) si tu esti un ***** care n-are, nu a avut si nu va avea activitate muzicala :)) Eu cred ca va inselati amarnic.

In al doilea rand, nu vad de ce ati considerat un atac la persoana tot ce am postat pe youtube? Bineinteles ca am scris si lucruri mai dure cand am vazut ca dvs stergeti mesajele si ca-mi blocati contul :) Este un gest de lasitate si e urat din partea unui mare instrumentist/muzician. Si lui Satriani daca-i comentam filmuletele postate si imi exprimam o opinie negativa vizavi de ceea ce face el imi aducea argumente, nu considera nimic din ceea ce scriam jignire. Va asigur. In cel mai rau caz nu-mi raspundea si ma ignora. Dar in nici un caz nu stergea ceea ce am postat eu.

Sfatul dvs chiar vi-l iau in considerare. Poate ca am fost putin agresiv, insa imi place sa spun lucrurilor pe nume. Si cu numele Manolovici s-a creeat asa un mit care nu cred ca e cazul fie valabil. Un lucru important care nu-mi place la dvs este: atitudinea superioara. Lucru care se reflecta si in modul de a canta.

 

Multumesc ca apreciezi la mine Fenderul, DoomShadow. Insa nivelul discursului tau cam lasa de dorit. Nici nu are rost sa intru in polemica cu tine despre muzica... Nivelul fiecaruia se vede mai devreme sau mai tarziu prin cantat cantat, prin participarea la diverse jam-uri,etc. Eu oricum n-as fi atat de vehement ca tine. Insa e alegerea ta... Cred ca mai de manelar este exprimarea ta: "cand o sa ai tu atatea realizari ca el, cand o sa canti tu ca el" etc... Nu cred ca ai tu de unde sa stii cum cant eu. In fine... Va salut si as vrea sa nu mi-o luati chiar asa in nume de rau.

Link to comment
Share on other sites

Bai, nu stiu ce parere aveti voi de manolovici insa pe mine unul nu ma incanta chitaristul asta deloc. Dati si voi un search pe youtube: Manolovici si ascultati piesa always with me, always with you a lui Satriani cantata de el. (una dintre ele - toate sunt la fel de bune). Daca va place pe bune eu ma las de muzica... Spuneti si voi ce credeti? Daca asa trebuie sa cante un prof... asta e :) Ala e feeling? In al doilea rand am incercat sa fac un comment la filmuletul lui de acolo un pic mai nepupincurist ca cele de acolo... Si a doua zi a fost sters. Mi-a blocat si contul si nu mai am voie sa comentez filmuletele lui. Asta e. Traim intr-o lume(tara) unde fitele, imaginea, aroganta etc sunt la putere si mai putin muzica, arta.

 

Si apropo, vad ca va preocupa mai mult tehnica decat cantatul. Trebuia sa va faceti ingineri ca la poli sunt locuri destule... Mai bine folositi timpul pierdut aici pentru a scrie despre voltajul din america si despre alte "fantezii" de genul in folosul studiului. Este mult mai bine pentru unii dintre voi. Felix, crede-ma, daca intr-adevar ai ceva de spus in muzica si esti un ARTIST adevarat, poti sa spui ceea ce ai de spus si pe o chitara Reghin buna :) Buna insemnand sa nu aiba corzi la un km de grif, sa nu falseze, etc. si sa sune cat de cat bine. Intr-adevar sunetul conteaza enorm, insa mi se par prea vehemente afirmatiile voastre.

 

In ceea ce priveste sculele, ele nu prea au vina. Nu sculele din Rom nu fac fata cerintelor unei trupe straine. Ci oamenii! Oamenii de la mixer in principal sunt cei vinovati de asta nu sarmanele scule :(. In Romania nu de putine ori fac sunetul soferii trupelor, caratorii de scule (tehnicii), oameni care au cantat odata demult etc. Nu voltajul si frecventa curentului electric din Romania e de vina B))

 

De obicei prefer sa stau departe de conflicte,certuri, birfe chiar polemicile dintre colegii forum-isti. Nu am ascultat piesele de pe youtube ale domnului Manolovici dar asta nu ma-npiedica sa-mi dau cu parerea sau...?

Deci sa n-o lungesc ; parerea mea e ca daca domnului Manolovici a sters comment-urile legate de piese ale domnului Dgilmoure e intr_adevar urat din partea lui. Daca n'a facut-o e urat din partea domnului Dgilmoure pentru incercarea sa de denigrare.

Pana la urma in ambele situatii nu e bine pentru acest forum care pe zi ce trece acapareaza parca tot mai multe elemente daunatoare (ca sa nu zic altfel...) :)

Ma retrag si sper ca n-am deranjat pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Multumesc ca apreciezi la mine Fenderul, DoomShadow. Insa nivelul discursului tau cam lasa de dorit. Nici nu are rost sa intru in polemica cu tine despre muzica... Nivelul fiecaruia se vede mai devreme sau mai tarziu prin cantat cantat, prin participarea la diverse jam-uri,etc. Eu oricum n-as fi atat de vehement ca tine. Insa e alegerea ta... Cred ca mai de manelar este exprimarea ta: "cand o sa ai tu atatea realizari ca el, cand o sa canti tu ca el" etc... Nu cred ca ai tu de unde sa stii cum cant eu. In fine... Va salut si as vrea sa nu mi-o luati chiar asa in nume de rau.

Sper sa nu crezi ca te-am jignit sau am vorbit de rau dar omule ... nu stie nimeni cine esti ... si nu mi-se pare ok ca oricine (un pusti de 15 ani care a pus prima oara mana pe chitara) sa comenteze urat, jignitor, agresiv la adresa unui om care are o varsta, care totusi a realizat cv ... intradevar ... iti spui parerea ... asta e bine dar nu chiar asa ... daca nu iti pace tie nu inseamna ca el canta prost ... nu am nimica cu tine sa nu crezi asta dar pe mine personal m-a deranjat putin atitudinea ta ... nestiind cine esti ... numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest dgilmour
Sper sa nu crezi ca te-am jignit sau am vorbit de rau dar omule ... nu stie nimeni cine esti ... si nu mi-se pare ok ca oricine (un pusti de 15 ani care a pus prima oara mana pe chitara) sa comenteze urat, jignitor, agresiv la adresa unui om care are o varsta, care totusi a realizat cv ... intradevar ... iti spui parerea ... asta e bine dar nu chiar asa ... daca nu iti pace tie nu inseamna ca el canta prost ... nu am nimica cu tine sa nu crezi asta dar pe mine personal m-a deranjat putin atitudinea ta ... nestiind cine esti ... numai bine

 

Ai dreptate doomshadow, insa nu am spus ca e el prost. Si asta este evident din postul meu anterior. Si stai linistit cu pustul de 15 ani. Am 12 ani de chitara la activ... Sal

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pai baga-ma pe mess stalk3r ca repet multe chestii si repet cam 6,7 ore in vacanta :) in pauze intru pe rgc si in Counter-strike :)

Link to comment
Share on other sites

Sa incepem... Adi a obs. f bine... iete cine a reaparut... mai baiatule, da' tu ai probleme serioase... Nici pana azi nu ai invatat ca pe un forum unde se pun anumite intrebari, raspunzi strict la acele intrebari... altfel esti OFFTOPIC (aici rog un moderator sa intervina).

Am sa fac o paranteza pt a ii raspunde lui Horil la intrebarea lui cu privire la manual... Pot spune ca am studiat acel manual cand am inceput studiul instrumentului (acum vre-o 3 ani) ca elev al lui Adi si ca mi-a prins tare bine... sunt exemple din mai multe stiluri de cantat cu kitara (folk, blues, country si rock), iar ca tehnica se studiaza in acest manual doar fingerstyle. Daca vrei sa canti fara pana cu kitara acustica, atunci manualul e binevenit.

 

Ma intorc la Dgilmour... asadar domnule (probabil slowhand dupa kitara... la faza asta or sa ma injure toti kitaristii de Fender... Pt ei: era o gluma :)) Dgilmour... explicati-mi si mie, mai pe intelesul meu asa... ce mama draq legatura are manualul de kitara fingerstyle, cu piesa lui Satriani?...

 

...apoi, intreb moderatorii si kiar adminii... Oameni buni, cum se face ca atatia isi iau warn-uri pe site-ul asta pt OffTopic, insa numai anumiti ciudati sunt lasati in pace?... Eu recunosc, am fost iertat de cateva ori (probabil pana acum doar)...

 

Pt Adi... Omule, am mai discutat noi 2 asta: Da-i in *%$#^%&$*(&*&@$$$*(>?/*!!! serios!... iar asta e valabil pt toti kitaristi mari ****-ti in gura de toti prostii! (Caci am mai vazut pe un topic mai demult cum se lua unu' de Patranoiu, pe motiv ca bea... )

 

Gata, m-am calmat... Bafta si Keep On Rockin'!

Link to comment
Share on other sites

Pai baga-ma pe mess stalk3r ca repet multe chestii si repet cam 6,7 ore in vacanta :) in pauze intru pe rgc si in Counter-strike :)

 

 

CounterStrike-ul e foarte bun pentru finger tapping. :(

 

 

 

ce game frumoase mai stiti?? ca m-am plictisit de pentatonica :)

 

Incearca game majore si arpegii. B)

Link to comment
Share on other sites

@dgilmour

Cum probabil ai aflat, Adi Manolovici este unul dintre cei mai mari chitaristi romani si suntem bucurosi sa-l avem pe RGC. Te sfatuiesc sa lasi discutiile cu iz de flame pe acest forum, nu au ce cauta aici! Acest forum este unul curat, dedicat muzicii. Adi Manolovici are dreptul sa faca ce doreste pe profilul sau de YouTube, deoarece ii apartine! O tara intreaga ii apreciaza munca si te-ai trezit tu sa inoti impotriva curentului, hmmm, asta pare atac la persoana daca ma intrebi pe mine.

Pe mine ma fascineaza ca Adi iti raspunde, eu in locul lui te-as fi ignorat total. Tu te-ai mai tinut de scandaluri daca nu ma insel.

Acesta este ultimul avertisment!

Te rog frumos sa accepti ce ti-am spus acum si nu mai posta replyul replyului la offtopicul offtopicului deoarece eu personal le voi sterge pe toate!

 

Ok, sa continuam cu subiectul topicului, cantatul la chitara.

 

@Horil

Manualele lui Adi Manolovici se pot achizitiona din cate stiu si direct de la sursa, incearca pe site-ul lui oficial. Asa mi-am cumparat si eu ultimul lui CD, Seven. Il poti contacta pe Adi personal, stiu ca raspunde foarte prompt oricarui mail.

Link to comment
Share on other sites

@Horil

Manualele lui Adi Manolovici se pot achizitiona din cate stiu si direct de la sursa, incearca pe site-ul lui oficial. Asa mi-am cumparat si eu ultimul lui CD, Seven. Il poti contacta pe Adi personal, stiu ca raspunde foarte prompt oricarui mail.

Stiu, Killahead, l-am contactat pe dl. Adi Manolovici de atunci (data postului meu era 1 mai) dar sincer, tot nu m-am hotarat ce manual sa-mi cumpar si nu mi-am luat niciunul. Am deschis si un topic cu manuale romanesti de chitara aici in speranta ca imi va recomanda cineva vreunul din cele patru pe care le-am gasit eu disponibile pe internet sau poate va propune un altul. Daca ma poti ajuta, posteaza acolo...

Link to comment
Share on other sites

CounterStrike-ul e foarte bun pentru finger tapping. :)

 

 

 

 

 

Incearca game majore si arpegii. :(

arpegii are cineva niste tab de gp ? sau pdf`uri ? :) lectii si sa aiba si arpegii am luat si de la doom shadow sunt curios daca are cineva vreun pdf fain pentru incepatori pe intelesu astora mai grei de cap ca mine :-s

 

 

off:heh finger tapping sa vedeti la starcraft :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.