www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu Proel Vs. Cordial Vs. Laboga


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Proel 6m, Cordial 2m, Laboga 8m

 

- Pret - noi 40, 60, 140 din cate imi aduc aminte

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - Teocta, Senia, Mibu

 

- Caracteristici - cel mai strong made este clar Laboga, toate cu jack drept mono

 

- Cum suna / Cum se comporta - Proelul suna cel mai dezechilibrat ca frecvente si cel mai slab construit (seria noua cu jack metalic este deplorabila), Cordialul transparent si cald, Laboga infundat si plin.

 

- Parti bune / Parti rele - Laboga suna infundat, probabil e gandit pentru chitari cu output mai mare sau care au inalte f multe altfel nu-mi dau seama de ce raportul calitate pret este atat de mic (calitate/pret)

 

- Impresie generala - avand in vedere ca comparatia s-a facut intre 3 tipuri de cabluri desi este cel mai scurt Cordialul este de departe cel care suna cel mai bine, cel mai echilibrat ca frecvente. Proba s-a facut cu 3 tipuri de chitari, toate Stratocaster pe un VK212 cu eq la ora 12.

 

clasamentul in gustul meu: Locul I Cordial, Locul 2 Laboga, Locul 3 Proel.

 

se mai ridica intrebarea in ce masura volumul statiei modifica perceptia sunetului si plaja si echilibrul de frecventze.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

ESTE TOTAL GRESIT SA COMPARI CABLURI DE LUNGIMI DIFERITE.total<TOTAL TOTAL GRESIT

In primul rand trebuie sa se ia un reper "ZERO" soundul "nealterat" ca apoi sa asculti diferentele fata de acesta .

 

Altfel care din cabluri il iei ca si reper ? amandoua proaste sau amandoua bune asa ca nu ai reper .

 

 

Exista si posibilitatea ca un cablu lung de foarte buna calitatae sa sune ca si un cablu scurt de proasta calitate .

Este bine de cunoscut diferentele si la diferite lungimi ca sa poti face o cablare cat mai convenabila cu ce ai la dispozitie.

Povestile cu transparenta cablurilor este doar de reclama , pura mitologie in domeniul audio.

Sa fim atenti la raportul ecranaj/capacitate proprie , inductanta si rezitenta este neglijabila la cativa metri de cablu.

In legatura cu punctul de masa al sistemului de ecranaj , la unele instalatii de amplificare conteaza foarte mult traseul de masa al intrarii , ( de obicei si punctul unde se leaga sasiul la masa) fata de punctul "zero" al sursei de tensiune de alimentare precum si fata de etajele amplificare si de sursa de semnal.

 

Daca nu ai semnal prea bogat in frecvente inalte acesta nu este prea afectat de capacitatea proprie a cablului.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa se ia un reper "ZERO" soundul "nealterat" ca apoi sa asculti diferentele fata de acesta .

 

Altfel care din cabluri il iei ca si reper ? amandoua proaste sau amandoua bune asa ca nu ai reper .

 

 

Exista si posibilitatea ca un cablu lung de foarte buna calitatae sa sune ca si un cablu scurt de proasta calitate .

Este bine de cunoscut diferentele si la diferite lungimi ca sa poti face o cablare cat mai convenabila cu ce ai la dispozitie.

Povestile cu transparenta cablurilor este doar de reclama , pura mitologie in domeniul audio.

Sa fim atenti la raportul ecranaj/capacitate proprie , inductanta si rezitenta este neglijabila la cativa metri de cablu.

In legatura cu punctul de masa al sistemului de ecranaj , la unele instalatii de amplificare conteaza foarte mult traseul de masa al intrarii , ( de obicei si punctul unde se leaga sasiul la masa) fata de punctul "zero" al sursei de tensiune de alimentare precum si fata de etajele amplificare si de sursa de semnal.

 

Daca nu ai semnal prea bogat in frecvente inalte acesta nu este prea afectat de capacitatea proprie a cablului.

 

+1

 

nu ma pricep la masuratori dar am comparat (pe clean, fara pedale, etc) si eu modelele astea trei, toate cu lungimea de 3m; aceeasi statie, aceeasi chitara. Mi'a fost destul de clar ca laboga le da mucu' la celalalte doua indiferent de volumul folosit (ca acuratete;prezenta,brilianta si ce mai vreti...).N'am nici un interes sa'i laud marfa lui @mibu (nici nu'l cunosc de altfel).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.