www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Ds 1 , Ds 2 , Marshall Jh 1


Guest alexpunk91
 Share

Recommended Posts

Guest alexpunk91

as vrea sa imi cumpar una din pedalele pe care le-am mentionat ..dar nu stiu ce sa aleg ..poate ma ajutati voi spunandu-mi cate cva despre pedale ... :) .....nu am cantat decat pe ds 1 ...suna destul de dragut ..dar pe LAMPA (atat) ....e un sunet care mi se potriveste ...eu am acs un digitech hot rod si un digitech tone overdrive ...dar sunt digitale ...iar eu caut un sunet analog ..cand le-am cuparat nu m-am informat destul  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

marshal jakhammer are un distors ff heavy dur ( bineteles la cerere) si ai si ton de blues uitate de demo-uri pe youtube e destul de bun insa ff hevy boss ds1 nam experienta cu el ...

Link to comment
Share on other sites

Guest alexpunk91

eu unu intentionez sa iau un blues junior pe lampa ....din cate am inteles si am si testat spre ex...ds1 pe amp cu tranzistori e ....de tot *** ...dar cand il pui pe un amp cu lampa suna incredibil .....si asta vreau sa stiu ....ptr cei care au cantat sau au auzit.....pe un amp cu lampa ar suna mai bn un ds 2 sau un jackhammer ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat DS1 pe un amplificator Vox pe lampa si nu mi s-a parut prea grozav, in primul rand nu avea un raspuns destul de bun in bas, suna destul de subtire, asta si cu tonul destul de inchis, a doilea lucru ar fi ca baga destul de mult zgomot de fond, asta in conditiile in care pedala era alimentata pe baterie, foloseam cabluri de calitate medie (Cordial) si amplificatorul era setat pe clean si era intr-o priza cu impamantare. Chitara era o copie de strat Blade cu doze Fender SCN care sunt complet noiseless. Singura sursa de brum ramasa era deci pedala. In acelasi setup am incercat in lod de DS1 SuperOverdrive-ul SD1 tot de la Boss care mi s-a parut muuuult mai ok, imi dadea un ton overdrive de amplificator pe lampa, ceva destul de asemanator cu Tube Screamerul de la Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei ceva mai distorsionat ar fi mai potrivit jackhamer:)am avut pedala asta timp de un an(ceva de genu) si mi-a placut.Poti scoate intr-adevar si ceva mai "moale" daca vrei insa are si "carne" destula:)Ai de ales intre distors si overdrive(deshi distorsul e cam inecat, dar depinde de gusturi)

 

Jackhamer-ul are foarte putin zgomot de fond(un mare avantaj in fatza celorlalte).

 

Nu am incercat celelalte pedale deci nu am cum sa compar insa as recomanda jackhamerul(asta daca esti in cautare de o pedala cu posibilitate de adaugare de "carne " sunetului)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

as avea si io o intrebare si nu vreau sa deschid alt topic : ibanez tube screamer am auzit k suna oki pe transistoare ofera un sunet stiil tube amp,,, insa as dori sa stiu cum se dscurca pe un amp cu lampi ??? si dak e bun pt muzica grea ....

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa imi cumpar una din pedalele pe care le-am mentionat ..dar nu stiu ce sa aleg ..poate ma ajutati voi spunandu-mi cate cva despre pedale ... :) .....nu am cantat decat pe ds 1 ...suna destul de dragut ..dar pe LAMPA (atat) ....e un sunet care mi se potriveste ...eu am acs un digitech hot rod si un digitech tone overdrive ...dar sunt digitale ...iar eu caut un sunet analog ..cand le-am cuparat nu m-am informat destul  :)

 

Cumperi toate trei le testezi ajungi la unele concluzii si scapi de cele care nu-ti convin .

 

Aceasta este singura cale de a rezolva problema ta .

 

Plus ar trebui sa cumperi si statii adecvate de mai multe tipuri si puteri tub/tranzistor .

 

Daca primesti pe perioada mai lunga de proba fara sa cumperi ar fi ideal .

 

Asa fac majoritatea apoi gasesc doritori ( fraieri ) la care vand ce nu le convine.Crede-ma ca stiu ce vorbesc.

Fara a incerca si a canta mult timp pe o scula nu sti cum functioneaza .Pana descoperi ce si cum trece anul.

 

Asa ca daca gasesti pe cineva mai serios si cumperi second hand ieftin este OK .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.