www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicuta


Guest Milo
 Share

Recommended Posts

Uite va pun niste poze cu muzicuta mea.Cred ca e cromatica din cate am citit.Ma puteti ajuta si pe mine cu niste taburi pentru ea?Si daca pute-ti sa-mi explicati pentru ce e maneta aceea?Eu cred ca este pentru schimbarea gamei.Si mi se pare ca,cand nu apas butonul este in G si cand il apasa in C.Va rog ajutati-ma putin.Si daca imi puteti spune caracteristicile pe care le are,in engleza, v-as fi recunoscator.Multumesc!

 

Si inca ceva.Am gasit niste taburi,dar nu stiu unde este 3 pe muzicuta.Este in partea unde gaurile sunt mai mari sau mai mici?

post-8014-1220533188_thumb.jpg

post-8014-1220533374_thumb.jpg

post-8014-1220533393_thumb.jpg

Edited by Milo
Link to comment
Share on other sites

Mai, daca e cromatica si nu diatonica (din cate stiu) cand folosesti mai multe "gauri" nu ai o gama anume. Alea sunt muzicutele diatonice. Si butonul il utilizezi pt a urca cu un semiton. E mult mai dificil de utilizat decat una diatonica, si de asta iti recomand mai intai sa folosesti asa una. Multa bafta ca si eu ma chinui de vre-o luna:))

Link to comment
Share on other sites

Salut ! ce ai tu este o muzicuta CROMATICA. Este un model foarte prost realizat ca si constructie, din cate vad din poze, mai mult ca sigur ca este HERO sau Swan - fabricate in china...

 

Sunt cele mai proaste modele de pe piata... cred ca nici nu ai dat mult pe ea !

 

Este cat de cat buna pentru incepatori, desi e dificil de obtinut un sunet bun pe ea !

 

Butonul de care vorbesti actioneaza o tija din interior, care blocheaza un rand de lamele(cel care iti da notele normale - tonurile si lasa liber accesul aerului catre celalalt rand de lamele care dau semitonurile)

 

De exemplu - cand canti fara sa ai butonul apasat, muzicuta, care sigur este acordata in C(Do major), o sa-ti dea gama C in 3 octave. Daca sufli in gaura 1 - ai nota DO, daca aspiri in gaura 1 ai nota RE, dar daca ai face acelasi lucru cu butonul apasat, ai avea pe 1 suflat - C#(Do diez), iar pe 1 aspirat D#(Re diez - echivalentul lui Eb - Mi bemol)

 

_uacct = "UA-380425-1"; urchinTracker(); Iti recomand sa citesti detalii pe acest link:

 

http://www.angelfire.com/music/HarpOn/chromlayouts.html

 

Cred ca o sa te lamuresti destul de bine, mai ales daca cunosti engleza...

 

Oricum, pe viitor iti recomand sa cumperi, mai ales daca vrei sa canti la modul serios si sa nu te chinui cu o muzicuta proasta, modelele de la HOHNER - CHROMONICA 12, CX 12 sau de la WELTMEISTER - PROFESSIONAL 48.

 

Cam asta este ! sper sa-ti fie de folos !

 

MARCIAN PETRESCU - muzicutist profesionist - liderul trupei TRENUL DE NOAPTE(harmonica blues band)

document.getElementById('footer').style.position='absolute'; document.getElementById('footer').style.bottom=0; // document.getElementById('footer').style.visibility = 'visible';

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.