www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Se Intampla Daca Incerci Sa Pui Afise Pentru Concert?


Guest The_Guitarist
 Share

Recommended Posts

Guest The_Guitarist

Azi puneam afise pentru un concert care urmeaza sa-l dau cu trupa mea(sunt din giurgiu daca va intrebati). Stiti ca e nevoie de o oarecare autorizatie ca sa poti sa pui vreun afis undeva. Mie sincer sa fiu mi se pare o lege nasoala, atata timp cat nu pui afisul in locuri "neortodoxe" (eu le-am pus unde am mai vazut alte reclame/afise si am fost atent sa nu pun peste nici una dintre chestiile mentionate, adica sa li se vada reclama, just to be a good guy). Ce mi s-a intamplat? Dupa vreo jumatate de zi de pus afise, a venit un politist(de la o statie de taxare...pentru nu stiu ce chestii) si a inceput sa ma ia la intrebari daca am autorizatie. Treaba e urmatoarea, eram la mama naibii a pustiului, langa un pod si am lipit pe un gard(langa un alt afis). Da stiu ca m-a mancat undeva, dar pe acolo mai umbla lumea sa se plimbe si au zis tovarasii sa punem acolo. Ramasesem la politai...vine omul si incepe sa ne chestioneze de acte, de toti dracii(a urmat o analiza de mare intensitate a situatiei timp de vreo 10 minute). Sincer nu am nimic cu politaii, dar asta m-a scos din sarite. In fine, vine tipu, se uita la afis, si pana la urma lasa sa treaca de la el.

Ati observat si voi cum apare cate unul exact cand nu ai nevoie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Legislatia prevede locurile in care ai dreptul sa pui afise pe strazi. Crezi ca pe gard, langa pod, era un astfel de loc?

Link to comment
Share on other sites

Cand au fost alegeri,cand au fost concertele manelarilor cu miss piranda si naiba stie care mai de care vara manelelor si etc,etc se puneau afise pe toti stalpii,pe toate gardurile, ba chiar au pus pe gardurile cimitirelor de prin cartierul meu. Sa nu mai zic ca au pus afise si pe usile de la scarile blocurilor nenorocitii.

 

Si nu s-a facut nimic,l-am prins pe unu care le punea dar ne-a fost si mila sa il cotonogim. Ca el n-avea mare vina,stia doar ca trebuie sa puna toate afisele,nu i se daduse o harta a locurilor unde "ai voie".

 

Politistul ala a vrut sa se simta bine ca isi face datoria. Era normal sa va intrebe ce faceti pe acolo...ca asta e rolul politistilor...

 

Acum ai vazut de ce nu e bine sa te iei dupa altii si sa intri in "ilegalitate"...hop si organu' sa te ia la bani marunti..

Link to comment
Share on other sites

Noi am mai pus afise alandala pe unde ne-a parut ca-i mai bine ( acum 30 de ani cand eram incepatori ) , si amenda o platea directorul clubului , hehe .

Ba am si lipit cu prenadez ca sa tina pe stalul de beton de la un pod , urma s-a vazut pana nu au renovat podul , ba la un birt a trebui sa schimbe geamul ( bine ca nu ne-au pus la plata).Problema cu panourile si stalpi de afisaj era ca omul care lucra cu lipitul afiselor ,oficial angajat , punea afisele lui peste altele dupa cum stia el .Daca faceam si noi afisajul pa cai "oficiale" le punea si pe ale noastre .Din aceasta cauza se pun afise in locuri "neautorizate" , apoi mai tarziu ca sa nu mai fie probleme am pus afise in vitrine , usi de magazine , usile de la camine studentesti ,licee, fabrici unde de obicei ai nevoie de acceptul "sefului" locatiei.

Politia i-si face datoria . Nu e voie sa pui afise neautorizate .

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Da, Karpi ... in Timisoara, dupa cate ai vazut, au aparut acele panouri speciale, ale primariei, in care poti sa-ti pui afisele dupa ce platesti o taxa .. mi se pare o chestie destul de civilizata ...Cu toate astea, sunt plini stalpii cu afisul "MISTO" ... al festivalului tiganilor de saptamana trecuta ... Probabil ca i-a interesat mai mult reclama decat amenda de la primarie ...!!!! ... Nasol (ca sa fiu in ton cu ei ..!)

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

abordarea problemei e proasta din start. faptul ca altii mai pun pe acolo nu inseamna nimic. in alte tari nu exista un 'lasa ca nu are nimic ca mai trece lumea'. dau ca exemplu viena, unde nu au locuri unde se taxeaza biletul la metrou, deci in teorie poti sa mergi pe gratis, doar ca odata la 2 luni vine un control si da amenda de 50 eur. si toti isi cumpara bilet, chiar daca ar iesi mai ieftin cu amenda 'in the long run'. sa nu-ti mai pese ce fac altii, nu inseamna ca esti mai jos ca ei daca iei si tu o cutie de bomboane si niste flori sa le dai cui trebuie pentru o autorizatie!

Link to comment
Share on other sites

Ideea e in felul urmator (asta cel putin in brasov stiu ca e asa )

 

1.Daca pui afise unde nu trebuie si esti prins tu ca persoana iei amenda

 

2.Daca pui afise si nu esti prins va fi tras la raspundere organizatia sau firma care se ocupa de eveniment (in cazul meu o organizate studenteasa )

 

Orcum la a doua varianta nu am primit niciodata vre-o amenda si credetima am pus o gramada de afise prin bv si in tara si nu vine nimenea la concert sau orce alt eveniment sa te intrebe (auzi ai autorizatie).

 

NUMAI sa nu te prinda jandarmii sau politia/ politia comunitara ca iti da o amenda modica

 

 

In multe Orase sunt locuri SPECIAL amenajate pentru afise acolo puteti pune si fara o autorizatie de la primarie(din pacate sunt foarte putine).

 

 

PS: Autorizatia se cere de la primarie pentru a pune si in alte locuri cum ar fi ex: spatiu de la opera(panou) filarmonica etc deci de la toate institutie unde au locuri (In Brasov sunt pentru fiecare institutie - Opera FIlarmonica etc... Panouri in centru )

Link to comment
Share on other sites

de multe ori cand pui afisele cu "tenta rock",nu rezista mai mult de cateva ore......cel putin asa se intampla la noi in orash !! la MRF 3 am pus afise,peste tot unde e legal sa le pui(aviziere),si dupa 4-5 ore,le vedeai pe jos,rupte,........deci au ce face manelarii !!! so,pune !!!!  sincer nu cred ca merita.......bani aruncati

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.