www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Upgrade De Difuzor Pt Un Amp De 'apartament' ?


gadjo
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Intrebarea mea este daca merita sa schimb difuzorul unui amp mic si ieftin (Vox Pathfinder 15r in cazul meu) cu ceva mai rasarit (Jensen 8" Alnico). Ar fi cam 100 de euro cu transport cu tot sau 50 daca as lua un difuzor cu magnet 'ceramic'.

 

Amplificatorul nu are nici o problema.. ma gandesc doar daca as putea sa-i inbunatatesc sunetul.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Intrebarea mea este daca merita sa schimb difuzorul unui amp mic si ieftin (Vox Pathfinder 15r in cazul meu) cu ceva mai rasarit (Jensen 8" Alnico). Ar fi cam 100 de euro cu transport cu tot sau 50 daca as lua un difuzor cu magnet 'ceramic'.

 

Amplificatorul nu are nici o problema.. ma gandesc doar daca as putea sa-i inbunatatesc sunetul.

Bulldog Speakers and More

The Pathfinder 15 produces 15 Watts of power that drives a specially voiced 8" VOX Bulldog speaker.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Intrebarea mea este daca merita sa schimb difuzorul unui amp mic si ieftin (Vox Pathfinder 15r in cazul meu) cu ceva mai rasarit (Jensen 8" Alnico). Ar fi cam 100 de euro cu transport cu tot sau 50 daca as lua un difuzor cu magnet 'ceramic'.

 

Amplificatorul nu are nici o problema.. ma gandesc doar daca as putea sa-i inbunatatesc sunetul.

 

Eu as da Vox-ul si mi-as lua un combo de 5w pe lampi.Nu e cu mult mai loud.(am avut hughes&kettner de 15 cu dif celestion de 8" si acum am head pe lampi de 5w +cab 1x12).

Link to comment
Share on other sites

din ce subliniaza Karpi inteleg ca boxa e totusi ok ?

 

nu cred ca e o solutie sa-l vand pt ca nu cred ca-mi iau 300 de lei pe el desi e ca nou.

nu stiu daca statia este echipata cu dif Bulldog , aceasta serie de difuri este de randament mare si cu magnet mai rezistent in timp , am pus in postul anterior pentru a arata ca exista dif de upgrade ptr statia aceasta daca nu are dif din acesta.

Magnetii AlNiCo i-si pierd foarte putin din tarie se lungul anilor , magnetii de "ferita" sunt sensibili la schimbare de temperatura , la lovire/vibratii si i-si pierd destul de mult din tarie cea ce inseamna pierdere de SPL ( taria sunetului ) deci scade mult ranndamentul cu trecerea timpului.

 

Despre neodinium nu cunosc , am patru difuri de 8" cu acest tip de magnet , inca sunt relativ noi nu stiu daca pierd din tarie magnetii sau in ce conditii ar putea sa slabeasca .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.