www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lee Jackson Gp-1000


Guest
 Share

Recommended Posts

am o nelamurire potconecta un preamp cum ar fi un Lee Jackson Gp-1000 cu un cabinet (1x12",2x12",4x12") sau am nevoie de un head...si va rog explicati cam de ce nevoie pe langa jacksonu sa mearga (head,cabinet si nu mai stiu eu ce).Multumesc

Link to comment
Share on other sites

am o nelamurire potconecta un preamp cum ar fi un Lee Jackson Gp-1000 cu un cabinet (1x12",2x12",4x12") sau am nevoie de un head...si va rog explicati cam de ce nevoie pe langa jacksonu sa mearga (head,cabinet si nu mai stiu eu ce).Multumesc

 

pai in principiu nu merge deoarece iti trebe si amplificarea, dar acel pre-amp il poti folosi in cazul in care vrei sa iti schimbi soundul putin la amp....acuma nah nu stiu daca e chiar corecta partea a doua(adica de la virgula :) ), dar de conectat un pre-amp la un cabinet, sigur ca va merge dar nu vei scoate nimic din el :) .

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Dude, nu....

 

Orice amplificator normal e construit din preamplificator, amplificator de putere si boxe (cabinet, whatever).

 

Tu ai preamplificatorul.

 

Cea mai evidenta (si mai complicata) solutie e sa iti iei celelalte componente(problema este sa stii ce sa alegi, iar eu nu te pot ajuta): un power amp si un cabinet.

 

Orientativ, te poti astepta sa cheltuiesti in jur de/peste 1000 de euro cumparand astfel, de aceea la o astfel de suma trebuie sa stii bine ce sa alegi.

 

Impreuna cu un head nu prea merge: preamp(al tau) + (preamp + poweramp) - cabinet = nu bun.

 

Impreuna cu un amplificator combo cel putin scapi de problema boxei, insa trebuie sa treci peste preampul incorporat in amplificator

(ideea cu preamp ul tau -> input-ul preampului de la amplificator nu e prea viabila, e cum ai zice "ia-ti trei pedale de distoarse si punele una dupa alta sa schimbi soundu :) ")

deci ar trebui in cazul asta sa gasesti un combo care are inclus un fx-loop in serie. (aveam un desen pe undeva, nu-l mai gasesc)

Conectand preampul tau la intrarea de la fx-loop, practic te conectezi direct la poweramp si la boxe, sarind peste preamplificatorul incorporat.

 

Astea sunt ideile in mare, desigur exista multe variante pentru toate solutiile.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Sunt o gramada de puteri la care poti sa te uiti. Preturi si rezultate bune gasesti la mana a2a in seria valvestate de la Marshall. O alta varianta foarte la indemana dar putin mai scumpa ar fi sa iei o putere noua cum e asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1316

 

LE: am vazut acum pe ebay ca sare de 400$. La banii aia poti sa iei un amplificator decent in romania si sa nu iti mai bati capul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

si eu zic ca e bataie mare de cap si cel mai probabil n-o sa sune atat de bine ca un combo de pana in 1500RON.

Dar daca ai scula respectiva, poti incerca.

Puterile Marshall sunt mai greu de gasit pentru ca au fost trase de pe piata(am cautat si eu un timp), asa ca Rocktron-ul ar fi singura solutie mai ieftina.

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Daca ai preampul ala n-are rost sa-ti bati joc de el cu putere/cabinet cheapo. Peavey Classic 50/50, Marshall EL34 50/50 sau, pentru ca prietenii stiu de ce, VHT 2:90:2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.