www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

vreau chitara :D


izua
 Share

Recommended Posts

procesul meu de "the next Hendirx" ( :) ) isi cere drepturile, spunandu-mi ca trebuie sa evoluez spre o electrica :)

 

cum eu sunt complet nul in privinta cunostiintelor pe tema asta, intreb lumea care se mai pricepe.. bugetul meu acutal e ~5 milioane, dar mai pot strange, oricum, ideea e ca vreau sa ma apuc serios, si sa nu cumpar (chiar) ultimul jaf..

 

acum invat 'bucatele' din piese care imi plac, dar cred ca toti de pe aici care au evoluat pe acustica stiu senzatia, cand fac aceasta trecere, cum suna bucatelele si partiturile.. eu am fost la un prieten cu o hora (iris solo, acutally) si un procesor X..V.. nu stiu cum... si am stat lipit de minunea aia tot 'cantand' ce stiu si cautand alte taburi.. :(

 

in speranta ca nu am aberat prea mult astept si eu ceva raspunsuri.. :)

 

EDIT: nu stiu daca am nimerit chiar bine cu postul asta pe aici, insa sper sa nu deranjeze pe cineva sa-l mute daca nu corespunde prin zona asta..

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu pot sa te ajut pt. ca si eu sunt incepator, cumpara tot ce suna Squer, Ibanez, Fender, Jackson...

 

Am o intrebare: cat costa o chitara profesionala?Cum folosesc chitaristii la concerte...

 

Bafta in cautarea chitarei potrivite!

Link to comment
Share on other sites

citisem recomandari pe aici de squier stratocaster - e acelasi ca affinity? :) :)

cam pe la ce valoare s-ar ridica cele 2 modele, si pe unde le-as putea gasi de vanzare? (mai corect, pe unde altundeva in afara de magazinul muzica si ala de langa biserica cretzulescu?)

 

am un amic care e mai priceput cu chitara, dar nu stiu daca poate veni cu mine.. ce ar trebui sa urmaresc cand o cumpar (adica, inainte :()? stiu ca trebuie sa ma uit la grif in lungime, sa nu fie indoit, si ca ar mai trebui sa o incerc, sa vad cum suna, dar la experienta mea, Dumnezeu cu mila.. B)

 

inca o intrebare cat se poate de tampita: pot sa o bag pe mic/line in ca sa ascult (sau eventual, sa prelucrez)? suna naspa, in comparatie cu un amp/statie? nu intentionez sa am chiar calitate de studio, dar nu vreau nici in frame`uri si cu bazaieli sa se auda ;)

 

@al3x - pai cam asa intentionam si eu sa o aleg :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Squier are, printre altele, doua categorii majore de chitari, diferentiate in functie de calitate si pret, si anume Standard si Affinity, cele mai ieftine fiin cele din urma.Pentru tine, ca incepator si nu numai, cu bugetul de care dispui, ti-ai recomanda un Squier Affinity Fat Stratocaster(690 lei), seria Standard fiind ceva mai scumpa(990 lei).Te poti orienta si catre modelul M80(790 lei), de la aceeasi Squire, pe care desi nu am pus mana, am auzit numai lucruri bune despre el.

 

Ibanez la banii astia nu cred sa gasesti nou in Romania si chiar daca ar fi, ca si in cazul Jackson, nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ti-am explicat deja in postul anterior.Pentru o chitara Stratocaster, configuratia "standard" este SSS(single - single - single), dar exista si HSS(humbucker - single - single aka dubla - simpla - simpla), numita si Fat, HH(humbucker - humbucker aka dubla - dubla), numita si Double Fat.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista "reguli" . In general pt chestii cu mai mult distors se folosesc humbuckere, pt ca elimina problema zgomotului la distors mare. Si pt clean single, pt ca suna mai cristalin. Dar totul e o problema de gust. Configuratiile astea hibride, gen HSS sint mai versatile, adica poti cinta clean pe dozele neck si middle si distors pe cea bridge.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Exista asa numitele "mini-humbuckers" care sunt doze duble de dimensiunile unui single-coil, astfel ca pot fi montate in spatiul destinat pentru una simpla.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

pana la urma cred ca d 5 milioane mai mult decat un behringer v-tone guitar pack nu cred ca iti poti permite...asta dak vrei sa ai distort dar dak nu vrei atunci am inteles ca e mai buna o vintager guitar pack...in acutie ai tot ce iti trebuie ca sa canti, deci nu mai trebuie sa arunci si alti bani. partea proasta e ca nu suna tocmai profesional, dar la banii de care dispui nu vad altceva mai bun...poate ceva la mana a doua da nu iti recomand decat dak stii sa recunosti o chitara care suna bine, dar dak esti incepator...merge si behringeru.... dupa un timp o sa-ti dai seama de limitari si de faptu ca suntetu e destul de prost, dar merge un an doi pana inveti klumea. Dupa aia o sa vrei sa treci la altceva..asa ca incepe sa strangi bani de pe acuma

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Omule, intre Behringer(5.8 mil) si Squier Affinity(6.9 mil), cu tot pachetul lor cu tot, as merge pe Squier cu ochii inchisi.Si legat de distorsion, ca sa invete nu are nevoie de el si chiar daca se incapataneaza, sunt sigur ca are un calculator cu o placa de sunet. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest MastaBlasta

yey, au venit banii de pe rac (cine are oarece talent la programare incercati http://www.rentacoder.com, ca tipii chiar platesc) cam putini cu comisioanele western union, dar am facut 6 milioane :).

 

baum, placa de sunet si calcu vin incluse cu chitara? :)

ca de la un incepator la altul,iti recomand ceea ce am luat si eu:un squier affinity stratocaster...momentan nu am reusit sa ii gasesc nici un defect major(asta pt ca nu folosesc la nivelul corespunzator,dar este totusi o chitara decenta)...

Link to comment
Share on other sites

exista de vanzare pe aici un harley-benton ms15.. nu stiu cum.. la vreo 5 milioane cu amp :) cum este in comparatie cu squier-ul affinity/fat? eu nu ma prea pricep, dar pretul imi pare ridicol de mic. pe net am gasit doar review-uri pozitive (insa, nu stiu in ce masura sunt bune, fiind facute doar de incepatori)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Harley Benton are user-ul Yamazaki, poti sa il contactezi pe el in legatura cu calitatea chitarii.Eu personal nu am cantat pe Benton, dar tind sa cred ca este (mult) mai slaba decat un Squier Affinity.

Link to comment
Share on other sites

Eu am Harley Benton + combo. Este o chitara care reglata bine este mai buna ca un Reghin; fata de un Behringer, nu stiu sigur, dar cred ca e mai buna.

Este buna pentru incepatori.

Fata de un Squier este mai slaba, dar o avantajeaza pretul ( 5 bulioane setul chitara + combo)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.