www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Volumul Amplificatoarelor De Diverse Puteri Pe Clean


lexs3
 Share

Recommended Posts

Salut,

De ceva vreme mi-am achiziționat o chitara Ibanez SAS36FM, cu care am cantat pe un multiefect Zoom în caști. Azi am fost sa probez niște amplificatoare la magazinele din Bucuresti și am o mare dilema: un Fender Frontman de 15w cu boxa de 8'' se aude mai tare cand e dat la maxim decat un Hartke G30R de 30w cu o boxa de 12'', tot la maxim - bineinteles ambele sunt noi. Au fost ambele probate cu chitara mea bagata direct in amplificator (fara efecte), pe clean.

Nu imi pot expica acest lucru, de accea ii rog pe cei experimentati sa ma ajute cu o explicatie si cu un sfat: in cazul in care nu a fost vreo problema tehnica cu vreunul din amplificatoare, de ce merita sa dai diferenta de pret pe un amplificator de 30w?

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

De ceva vreme mi-am achiziționat o chitara Ibanez SAS36FM, cu care am cantat pe un multiefect Zoom în caști. Azi am fost sa probez niște amplificatoare la magazinele din Bucuresti și am o mare dilema: un Fender Frontman de 15w cu boxa de 8'' se aude mai tare cand e dat la maxim decat un Hartke G30R de 30w cu o boxa de 12'', tot la maxim - bineinteles ambele sunt noi. Au fost ambele probate cu chitara mea bagata direct in amplificator (fara efecte), pe clean.

Nu imi pot expica acest lucru, de accea ii rog pe cei experimentati sa ma ajute cu o explicatie si cu un sfat: in cazul in care nu a fost vreo problema tehnica cu vreunul din amplificatoare, de ce merita sa dai diferenta de pret pe un amplificator de 30w?

Toate cele bune!

 

Te rog sa nu cumperi vreuna din ororile alea....

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

E o varba romaneasca ... care spune:

 

"Omu' sfinteste locu' .."

 

.. adica , si mai pe ramaneste, NU conteaza ce chitara iti cumperi .. poa' sa fie si Reghin ... tra' sa stii .. vorba lu' Karpi ... ... ce sa scoti din ea .. sa iasa TONU' ..... ... !!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Adi Sabau
Link to comment
Share on other sites

E dificil de comparat douã amplificatoare care nu sunt probate în condiții identice (pentru cã bãnuiesc cã nu au fost probate în aceeaºi incintã, în acelaº spațiu/magazin). Apoi nu trebuie sã te focalizezi doar pe volum. Mi-e greu sã cred cã un difuzor de 12" se comportã ca unul de 8" din perspectiva tonului/timbrului/sunetului. (Amplificatoarele "Hartke" nu sunt rele - chiar dacã bãiatul care le vinde la "Muzica" Bucureºti le mai foloseºte ºi pe post de scaun -, deci nu pot fi sensibil inferioare acelui entry-level de la Fender).

 

... un Fender Frontman de 15w cu boxa de 8'' se aude mai tare cand e dat la maxim decat un Hartke G30R de 30w cu o boxa de 12'', tot la maxim ...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.