www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Un Pickguard


Bong
 Share

Recommended Posts

Am o chitara behringer...care de curand a primit 2 doze de pe un epi les paul.

evident... fiind un diy-ist convins...am folosit diverse metode neortodoxe pentru a le face sa incapa. de stat ele stau acolo...si functioneaza, dar estetic vorbind...pickguardul e un dezastru.

fiind behringer...nu se potrivesc pickguardurile universale pt strat-uri.

vreun sfat gen...din ce si cum sa fac altul? :| sau daca face careva la comanda?

Sper ca am postat unde trebuie.

multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru anticul meu LP, vesnic in cosmetizari si upgrade-uri, dupa ce pickguardul vechi si-a dat duhul, am confectionat un pickguard dintr-un vinilin destul de gros pe care l-am "customizat" apoi si chiar mi-a placut ce a iesit. Am lucrat destul de mult, ma rog, nu era o zi prea vesela si ca atare m-am ingropat in activitatea asta. Singurele doua sfaturi care-mi vin in minte acum ar fi sa ai grija cum decupezi cavitatile pentru doze (foarte important - daca nu iti "cad" corzile perpendicular pe poli, o sa sune foarte prost) si desigur, sa dai gaurile pentru suruburi din pickguardul nou in acelasi locuri in care erau cele vechi, ca sa nu fie multe gauri in corpul chitarei, astea nu sunt de dorit. Poti citi, daca n-ai facut-o inca, aici despre pickguarduri, mai poti gasi idei de materiale.

Atasez si o poza cu LP-ul meu, dotat cu pickguard... handmade...

lpzt5.th.jpg

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

De ce nu pui o poza, sa vedem si noi "dezastrul"? Nu cred ca trebuie sa mergi pana la a schimba pickguard-ul, eu am avut o experienta similara cu un Behringer (primul model, ce-i drept, acela cu forma de Strat) si s-a rezolvat cu o simpla decupare a unui spatiu pentru doza.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de idei. Astept in continuare. cand o sa mesteresc ceva si o sa fie bun...o sa postez poze:D....

O bucata de plastic...cam cat un pickguard de groasa...pe unde oi gasi? stie cineva? am auzit de bricostore...

 

Am schimbat rezervorul de apa la WC cu altul mai bun ( cand s-a defectat garnitura le "clopot" am constatat ca nu am cum si cu ce sa schimb , hehe ceva turcesc . Si nu l-am aruncat caci este dintr-un plastic foarte bun ( polistiren) alb frumos si nu s-a ingalbenit nici nu s-a facut "roz" , are luciu perfect.Acum vreau sa fac un pickguard din material ptr un bas Reghin ce are un pickguard foarte urat din plastic ce pare murdar incontinu si nu are luciu.

 

Decupezi cu traforaj atent dup aconturul insemnat cu creion sau marker subtire .Apoi cu un smirglu adecvat finisezi forma sa fie cursiva. Dupa finisat forma cu bucata de sticla sparta ( geam) se razuieste la 45 grade cu atentie sa fie curisv sa nu se agate sa nu faca "cute " , apoi cu smirglu de metal se slefuieste , apoi cu smirglu mai fin uns cu ulei fin de masina. iar la urma cu o carpa pe care pui pasta de dinti putin umezita se slefuieste pana prinde luciu .( vorbesc de marginea tesita la 45 grade)

 

Locasul dozelor se face cam la fel fara a tesi la 45 grade si se finiseaza doar muchia ce se vede .

 

Smirghel-ul il fixezi de o bucata de lemn cu suprafata dreapta ca sa poti controla pozitia si suprafata de slefuire.

Gaurile se dau cu o bormasina dupa ce insemnezi cu un "punctator" ca sa nu traga varful burghiului intr-o parte.

 

Poate stiai aceste lucruri daca mesteresti .

 

In afara de tava de plastic sau material din obiecte din plastic altceva nu am vazut .Poate se gaseste ceva la PRAKTIKER , plastic mai subtire pentru ceva finisaj .Dar nu am remarcat este un magazin enorm si obosesti numai plimbandu-te poate mi-a scapat , cautand altele.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

poze se gasesc la mica publicitate, unde chitara e la vanzare. nu e ceva hidos...dar... eu sunt perfectionist.

si nu a ieshit exact cum vreau. in plus...eu vreau sa schimb nishte kestii la configuratia pickguardului.

inca nu stiu daca sa-l fac H-H sau sa-l tin hsh. oricum trebuie schimbata pozitia poturilor. ma seaca:D.

Multumesc tuturor pt sfaturi.

 

un link de la mica publicitate, cu o poza http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...mp;#entry251567

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.