www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help - Chitara Epiphone Les Paul


Maarkky
 Share

Recommended Posts

Salut baieti.. Am si eu o chitara epiphone les paul si de curand am observat ca doza neck a dat coltzu :) Adica.. dau pe doza bridge.. Treble cum scrie acolo si n-are nici o problema.. apoi cand trec pe neck - Rythm nu mai scoate nici un sunet. bineinteles ca am desfacut eu sa vad ce e... si toate firele sunt ok , bine lipite. Nu stiu ce sa fac.. poate aveti voi vreo idee.. daca nu cred ca o duc la garantie. mersi

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti.. Am si eu o chitara epiphone les paul si de curand am observat ca doza neck a dat coltzu :) Adica.. dau pe doza bridge.. Treble cum scrie acolo si n-are nici o problema.. apoi cand trec pe neck - Rythm nu mai scoate nici un sunet. bineinteles ca am desfacut eu sa vad ce e... si toate firele sunt ok , bine lipite. Nu stiu ce sa fac.. poate aveti voi vreo idee.. daca nu cred ca o duc la garantie. mersi
probabil ca switchul mai degraba decat doza, sau vreo lipitura imperfecta (rece). daca zici ca este in garantie, si nu ti-e peste mana, fugi cu ea la ei
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o problema asemanatoare...doar ca switchul meu pe o pozitie cateodata mergea si cateodata nu :)...Am schimbat switchul si problema s-a rezolvat. Chiar daca legaturile arata bine problema poate veni din interiorul switchului unde daca nu te stii, nu prea ai ce face :)

:)

Edited by ShoK
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am avut si eu o problema ca tine doar ca la mine nu a fost de vina switch-ul, ci potentiometrul de volum.Scosesem capacul de pe el si cand lam bagat la loc (aceela intrand destul de greu)i-am dat un pumn :) si am patit la fel nu mai imi mergea doza in gazul meu din bridge.Nu vad ce ar putea sa aiba swithcu de doze pt ca sunt destul de solide (asta in cazul in care nu faci cu ele chestia cu inchisu vol unei doze si te joci cu switchu) da ma rog ca si eu fac asa dar fac cu masura.Aaaa scuze nu am mentionat ce sa intamplat cu potentiometrul de vol :) .Chestia a fost ca atunci cand i-am dat pumnul sau ridicat piciorusele din potentiometru din auntru de pe canalul pe care actiona, si la fel(eu eram la repetiti)am desfacut chitara cu chiu cu vai ca nici gand de o surubelnita decenta, si am constatat ca nu era nimic rupt, asa ca am pus chitara in toc si m-am dus acasa unde aveam scule si m-am gandit sa desfac potu, am vazut ce sa intamplat, l-am facut, l-am montat, dar peste o luna iara sa dus(si asta faca sai fac nimic)si atunci nu am mai putut sa il repar asa ca l-am schimbat.Incearca sa iti aduci aminte daca ai supus potentiometrul de volum al dozei din neck la vreun sock, atunci cred ca cea mai buna solutie ar fi sa-l schimbi.

Link to comment
Share on other sites

sunt sigur ca e de la switch:)am avut si eu problema asta:)

 

inauntru lui sunt niste lamele care, atunci cand schimbi pozitia, fac contat cu o alta lamela.la un moment dat(din nu stiu ce motiv) lamela nu mai ajunge la cealalta parte si se pierde contactul.

Mie mi se ducea doza de bridge...se auzea foarte incet si cu putzin gain.Am schimbat swichul (cu unul de aceeashi calitate,proasta) si a mers o perioada apoi se ducea doza de neck:)

 

Daca faci o vizita domnului raresh(midnight rider) ar fi cea mai buna solutie.Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Superman

switchu schimbal si nu o sa mai ai nici o problema daca e chitara cu 4 potentiometre schimba doza de bridge cu doza de neck schimbale pozitiile si asa poti verifica potentiometrele sau mai bine ia un aparat de masura si masoarale daca merg sunt bune

 

am avut si eu problema aia nu era grava trebuia sa ii dau 2 capace si sa ii schimb pozitia cand imi baga semnal slab cand baga full

 

nu mai astepta schimbal sau anuleazal adica sa nu mai treci dozele prin el o sa ai altfel de control cand o sa vrei sa schimbi dupa neck pe bridge trebe sa invareti 2 poturi ... faca te avantajeaza fa asa pana cand il schimbi sau daca nu capacul functioneaza intotdeauna =D eu am ales capacul ca nu suport chitarele cu 2 potentiometre de volum si anulasem unu.

 

schimba switchul .

 

sal

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.