www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter 7 Hellraiser...


Vladimir Tepes
 Share

Recommended Posts

Mi-am comandat un Schecter 7 string Hellraiser penru ca am vazut la altii (Implant ptr refuz) netestand aceasta chitara, in principiu stiu ca este conceputa pentru metal, are un ton mai agresiv, iar diferentele pe split nu sunt mari. Daca cineva a testat chitara asta si poate sa-mi aduca contraargumente il rog sa lase un comentariu.

 

link: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1136

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
am vrut sa stiu ce parere aveti despre chitara asta, daca ati incercat-o si totodata doresc sa aflu minusurile si plusurile ei.

 

am incercat eu una din intamplare. Nu mi-a placut deloc, suna prost si nedefinit. Plusurile ar fi ca era comoda si arata misto, in rest...

Dar parerea mea prea putin conteaza, nu sunt chitarist de metal asa ca nu stiu ce urmariti voi la o chitara. Dar eu in primul si-n primul rand urmaresc claritate la setting-uri high gain.

Link to comment
Share on other sites

minusuri la Schecter, Cort, etc nu prea ai sa gasesti ... oamenii astia chiar stiu sa faca instrumente excelente ptr preturile lor.

 

Un pic mai ONtopic: am cantat pe chitara respectiva, griful este lucrat foarte bine, comod, setat din fabrica (pe spate ai sa gasesti si un actibild cu semnatura gagiului care a setat-o) freturi polizate, mult sustain, ton agresiv. Not my cup of tea, dar pentru amatori de 7 corzi, EMG, si finisaje negre e excelenta.

 

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt posesorul unui Hellraiser C-7 cu doze EMG 707TW. O sã fiu scurt ºi la obiect:

 

O chitarã foarte comodã. Mi-a fost un pic teamã de dozele active pentru cã în trecut am montat câteva ºi sincer, nu mi-au plãcut de fel datoritã tonului mizerabil pe clean. Se pare cã modelele TW (coil split) sunt totuºi pe placul meu.

 

La început am respectat cu strictețe indicațiile producãtorului cu privire la grosimea corzilor; din pãcate coarda B de 0.56 indicatã de producãtor, la setup-ul din fabricã producea un buzz-fret supãrãtor. Aºa cã am ridicat nivelul corzilor groase cu aprox. 0.5 mm ºi am schimbat setul de corzi cu unele mai groase (0.10 - 0.60) ºi problema s-a rezolvat.

 

Am citit foarte multe review-uri despre chitara asta pânã sã mi-o cumpãr... se pare cã majoritatea posesorilor la început sunt foarte încântați de modelul ãsta dar, dupã o perioadã îºi cautã altceva. Sper sã nu trec ºi eu prin asta... :)

 

Parcã ºi mie îmi fug ochii dupã un PRS. :) Cred cã de vinã e faptul cã muza e în concediu. :)

 

Numai bine.

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt posesorul unui Hellraiser C-7 cu doze EMG 707TW. O sã fiu scurt ºi la obiect:

 

O chitarã foarte comodã. Mi-a fost un pic teamã de dozele active pentru cã în trecut am montat câteva ºi sincer, nu mi-au plãcut de fel datoritã tonului mizerabil pe clean. Se pare cã modelele TW (coil split) sunt totuºi pe placul meu.

 

La început am respectat cu strictețe indicațiile producãtorului cu privire la grosimea corzilor; din pãcate coarda B de 0.56 indicatã de producãtor, la setup-ul din fabricã producea un buzz-fret supãrãtor. Aºa cã am ridicat nivelul corzilor groase cu aprox. 0.5 mm ºi am schimbat setul de corzi cu unele mai groase (0.10 - 0.60) ºi problema s-a rezolvat.

 

Am citit foarte multe review-uri despre chitara asta pânã sã mi-o cumpãr... se pare cã majoritatea posesorilor la început sunt foarte încântați de modelul ãsta dar, dupã o perioadã îºi cautã altceva. Sper sã nu trec ºi eu prin asta... :)

 

Parcã ºi mie îmi fug ochii dupã un PRS. :) Cred cã de vinã e faptul cã muza e în concediu. :)

 

Numai bine.

 

E foarte bine de stiut treaba cu corzile, ms mult pentru ajutor, cum nu am mai cantat pe o chitara 7 s, de reglajele ei se va ocupa un bun amic. Experienta mea este limitata in ceea ce priveste structura unei chitari, cum am mai spus si in alt post mi-am gasit o "trupa" care sa ma ajuta intr-un proiect legat de 2 prototipuri, dar sa nu deviez de la subiect, dupa mine singurul minus care-l prezinta aceasta chitara este legat de dozele active, m-am resemnat si am trecut peste asta uitandu-ma si la proiectarea ei neck-bridge cat de adanc este infipt gatul in corp si altele, reglaje, feeling, etc. Dar cu ajutorul vostru am reusit sa ma impac cu idea.

Ms mult, si sa auzim numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.