www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Si Eu Un Sfat


Alex_Silva
 Share

Recommended Posts

Am observat ca o chitara Harley Benton este destul de ieftina ,rezulta calitate proasta?

 

nu prea se merita sincer , decat sa arunci banii pe o chitara hb , mai strange cativa banuti si iti iei altcv ( ibanez , squire ) depinde mult de genul care vrei sa il abordezi, de cunostintele tale in ale chitarii :)

Edited by Demos
Link to comment
Share on other sites

Pffff...ce-aveti oameni cu harley-bentonurile?? sunt chitari ok pentru banii lor...si da, sunt potrivite pentru incepatori!!! as prefera sa zgarii un hb de 150 de euro decat un gibson black beauty de nshpe mii !!! normal ca exista chitari mult superioare dar v-ati nascut cu fenderuri, ibaneze si gibsoni in brate??

btw...ce s-a intamplat cu vorba "nu conteaza sculele ci talentul"??

Link to comment
Share on other sites

e o chitara pe care nu o mai vinzi niciodata. sunt bani aruncati pe geam. daca iei un epiphone sau un fender second, ala il vinzi oricand la aproape aceiasi bani.

oricum ai in vedere ca pana in cateva sute de euro nici macar nu sunt din lemn solid chitarile, indiferent de firma

Link to comment
Share on other sites

sa nu se inteleaga gresit , e bunicel in fine , dar cu banii aia mai strangi ceva si iti iei ceva mai superior... nu merita sa dai 150 euro pe un hb .

Mai superior, ha ha ha!

 

e o chitara pe care nu o mai vinzi niciodata. sunt bani aruncati pe geam. daca iei un epiphone sau un fender second, ala il vinzi oricand la aproape aceiasi bani.

oricum ai in vedere ca pana in cateva sute de euro nici macar nu sunt din lemn solid chitarile, indiferent de firma

 

Poti sa incluzi, in scopul vanzarii SH si Ibanez sau ai ceva impotriva?

Link to comment
Share on other sites

e ok si ibanez, sau jackson, sau schecter. desi mie personal mi se pare ca isi pastreaza mai bine valoarea un epiphone sau fender mexic. cred ca o firma "de prestigiu" ofera cat de cat o garantie cu privire la ce si cum construiesc. totusi e un alt simt de raspundere. la nivelul asta zic. iar harley benton CLAR nu intra aici. mai bine iei un reghin

oricum, ca idee, mai bine o chitara mai scumpa second decat una ieftina noua. bineinteles, pe incercate la nivelul asta si de cate ori e posibil.

asa gandesc eu, nu e o regula si nu inseamna ca am dreptate

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

e ok si o chitara HB dace este buna

 

sa cumperi second hand maxim la 60Euro , dace este in stare buna , cam atat merita orice chitara din acestea copy ieftine .

 

Sa te duci sa cumperi numai cu un chitarist care se pricepe , ca sa vada el chitara.

 

La 50 Euro te uiti sa nu fie rupta sparta julita , gatukl sa nu fie stramb si e OK .

 

se poate canta si bine si prost pe orice chitara .

Link to comment
Share on other sites

trimite-i un mesaj lui midnight_rider, cauta pe forum poate gasesti second, intra pe mcmusic.ro si guitarshop.ro si vezi ce si unde gasesti.

daca nu ai mai luat de pe thomann eu zic sa nu te complici. cati ani ai? plata la thomann trebuie sa o faci cu card sau transfer bancar. la transfer platesti comision...etc e destul de complicat sa stii si daca vine busita cu ea ramai. macar de la noi ai garantie, ti-o schimba, repara etc. ca sa nu mai vorbim de faptul ca, cred ca e mai ieftin la noi, desi nu am verificat

Link to comment
Share on other sites

sunt noi si cu garantie.

trimite un mesaj privat (P.M) lui midnight rider http://forums.rgc.ro/index.php?showuser=690

el este distribuitor epiphone si te va ajuta cu sfaturi.

sau daca nu cred ca guitarshop au si ei epiphone. dar cel mai bine ar fi ca parintii tai sa se implice si ei un pic in problema cand vine vorba de comanda/banii

spor la treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Pffff...ce-aveti oameni cu harley-bentonurile?? sunt chitari ok pentru banii lor...si da, sunt potrivite pentru incepatori!!! as prefera sa zgarii un hb de 150 de euro decat un gibson black beauty de nshpe mii !!! normal ca exista chitari mult superioare dar v-ati nascut cu fenderuri, ibaneze si gibsoni in brate??

btw...ce s-a intamplat cu vorba "nu conteaza sculele ci talentul"??

 

Pentru o diferenta de 100-200euro...chiar nu se merita un HB.

Mai bine pui ceva si o ai X ani decat HB si dupa cateva luni incep problemele sau nu te mai satisface :)

 

ce s-a intamplat cu vorba?...pai la ora actuala cam trebuie si scula nu numai talent.

Canti bine pe scena dar te auzi prost...nu prea ai facut nimic.(e mult de explicat legat de sustain-ul chitarei puterea dozelor si altele)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest westsound
Pentru o diferenta de 100-200euro...chiar nu se merita un HB.

Mai bine pui ceva si o ai X ani decat HB si dupa cateva luni incep problemele sau nu te mai satisface :)

 

ce s-a intamplat cu vorba?...pai la ora actuala cam trebuie si scula nu numai talent.

Canti bine pe scena dar te auzi prost...nu prea ai facut nimic.(e mult de explicat legat de sustain-ul chitarei puterea dozelor si altele)

Poate explici cum vine aia cu puterea dozelor...pitere au circuitele active, doze are mai degraba nivel de semnal, nu putere. Semnal mare nu inseamna neaparat un plus in tonul ghitarii, e mai degraba o chestiune de preferinte. Trebuie si scula, adica ghitara insa trebuie si CANTAT si asta nu vine nici de la scula si nici doar de la talent. Talentul si scula sunt conditii necesare dar nu suficiente.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.