www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul 2008 Standard


Faust
 Share

Recommended Posts

Am deschis acest topic pentru a discuta despre noul model Les Paul 2008 Standard, o chitara lansata ieri, dar care a starnit deja cateva controverse prin faptul ca pe de o parte Gibson spune ca este cel mai bun Standard fabricat vreodata (marketing?), iar pe de alta parte sunt multi cei care nu prefera o chitara chambered, unii nu prefera Dunlop straplok ci alte firme, iar altii nu sunt de acord cu aspectul high-tech din spatele pot-urilor. De asemenea, chitara vine cu Grover locking tuners si pana acum nu am auzit pe nimeni sa aiba ceva de obiectat fata de griful asimetric. Desigur, pentru puristi Gibson ofera noul model Traditional, dar acesta ofera '50 neck profile iar unii prefera '60. Amandoua modelele beneficiaza de tehnologia plek set up care se pare ca ofera rezultate foarte bune.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

In vreo 3 saptamani o sa-l avem in Bucuresti,atunci vom fi mai obiectivi.Pana atunci,din experienta mea,chambered sucks,plek rulz

 

Chitara este cumva cu long tenon neck?

 

Cred ca mai interesant este noul Les Paul Traditional care se pare ca vine fara locking tuners, neutrik jack si strap lock-uri, dar are marea calitate de a fi plin si nu gaurit pe dinauntru, asta pentru puristi.

Link to comment
Share on other sites

Traditional nu e chamberred, nu?

 

Se pare ca nu, te cam rupe la spate, dar oricum e mai aproape de reteta original, are doze Classic 57 si Classic 57 Plus, per total la ora actuala mi se pare cea mai rentabila chitara din gama medie de pret de la Gibson, asta daca nu ai probleme cu griful gros ca bata de basebal. Daca vrei mai mult de atat trebuie sa treci la Custom Shop-uri.

Link to comment
Share on other sites

in contextul de mai sus, se scrie "de banii"... nu "de bani"

 

Mda, intr-adevar, my mistake.

 

Voiam sa fac o paralela intre tyros 2 si LP 2008 si sa spun ca pretul ala nu e chiar asa mare pentru un muzician, chiar muzicant... Pentru cei care considera chitara doar un hobby, nu pot decat sa viseze la chitara aia, ceilalti scot banii si-o cumpara... Desi se pune intrebarea daca intr-adevar isi merita pretul.

Cunosc persoane care au tyros 2 si sunt doar niste muzicanti... banii vin destul usor cand incepi sa nu mai consideri muzica doar un hobby. Si 10.000 de lei nu e un pret asa mare :) Repet, pentru un muzician...

Link to comment
Share on other sites

traditional e swiss chambered, adica e asa cum erau lp-urile inainte de jumatatea lui 2006, si daca tin bine minte standardul va avea ceva neck tenon mai alungit, iar traditional nu, va fi exact cum a fost din 83.

alea negaurite si cu long neck tenon sunt historic reissue

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
In vreo 3 saptamani o sa-l avem in Bucuresti,atunci vom fi mai obiectivi.Pana atunci,din experienta mea,chambered sucks,plek rulz

Depinde ce canti si unde , jazzisti care inchid "Tonul" si vor un feedback la wattaj mic aleg chitare cu o rezonanta anume.

Cum ar fi si Gibson jazz guitar, F-hole guitar, ce are cutie de rezonanta dar nu este o chiatra "acustica".Nu toata lumea canta bluesrock .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
da, este pretul de catalog. chitara in state se poate lua la 2600 USD varianta plus. probabil in europa va fi vreo 2600 EUR

 

 

Exact, E vorba de Les Paul Standard Plus

http://guitars.musiciansfriend.com/product...tar-?sku=519337

Varianta Les Paul Standard este ceva mai ieftina, $2,339.00

 

Referitor la Les Paul Standard Plus:

 

List Price: $3,899.00

Pret la MusicianFriend: $2,599.00

Din cate am observat, pretul in $ din USA este cam acelasi cu pretul in Euro (daca in USA este de exemplu 2.600 $, in Europa este aprox 2.600)

Ca reper sunt vechile preturi la Gibson de pe Thomann. Cele actuale nu sunt reale.

Link to comment
Share on other sites

nu sunt reale pt ca nu mai are chitari gibson, si nici nu o sa mai aiba. putini cred ca vor mai fi cei care vor mai avea gibson de vanzare, in europa

 

Exact,

a mai vorbit despre asta Rares intr-un topic mai vechi.

Practic pe Thomann o sa gasesti Gibsonuri ieftine, dar care nu vor fi disponibile niciodata...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.