www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Curiozitate


Guest Rammy
 Share

Recommended Posts

Guest Rammy

Stiu ca o sa vi se para o intrebare idioata, dar trebuie sa o pun...Cat de mult ajuta tremulo (bara de sub corzi) la cantat?

Care e diferenta intre o  chitara pt chitara solo si una pt chitara ritm?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1. Puntea mobila (tremolo-ul) este un tip de punte care, in functie de gusturile fiecaruia, poate aduce un plus de expresivitate in cantat, dar, ca orice lucru pe lumea asta, are avantaje si dezavantaje. Prin urmare, nu se poate spune ca ajuta sau nu la cantat, ci doar daca iti place sau nu. Citeste si aici

 

2. Nu se poate sa nu fi ascultat Metallica pana acum; Hetfield canta la chitara ritm, iar Hammett la chitara solo. Ai inteles? :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Rammy

Sincer aveam nelamurirea asta la Epiphone SG G-400, aia nu are tremulo.

Sa stii ca am ascultat Metallica, cam la aia m-am gandid si eu cand am expus subiectul. :)   

Oricum eu sunt fan Heavy metal, deci as vrea sa abordez melodiile  de la Metallica si ACDC.

Link to comment
Share on other sites

offtopic

 

mai baumwolle,in ce calitate vorbesti tu de Metallica hetfield hammett,de te repezi asa pe nerasuflate sa-i dai exemplu!?!?!

toata ziua buna ziua,Metallica!

Metallica nu-i sacosa cu cartofi de-o plimbi prin piata in chip de bucatarie zilnica,fratioare.

pai daca tu arunci cu Metallica prin toate galantarele,noi astialalti,plebea...incotro cu anii rataciti in mirajul Metallica ?

 

A ? :)

 

ia vezi,mai usor cu Metallica :)

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

offtopic

 

mai baumwolle,in ce calitate vorbesti tu de Metallica hetfield hammett,de te repezi asa pe nerasuflate sa-i dai exemplu!?!?!

toata ziua buna ziua,Metallica!

Metallica nu-i sacosa cu cartofi de-o plimbi prin piata in chip de bucatarie zilnica,fratioare.

pai daca tu arunci cu Metallica prin toate galantarele,noi astialalti,plebea...incotro cu anii rataciti in mirajul Metallica ?

 

A ? :)

 

ia vezi,mai usor cu Metallica :)

 

:) nici nu-l cunosc pe baumwolle dar nu prea inteleg substratul din mesajul tau. E cumva subliminal?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Este foarte complicat exemplul cu Metallica. Vreti exemplu cu AC/DC? Angus e chitara solo, Malcolm chitara ritm. Vreti exemplu GN'R? Slash solo, Izzy/Gilby ritm. Sa fim seriosi, chiar atat de complicat este? Sau nu sunt suficient de cunoscute trupele astea si-ai prefera una mai obscura? :)

Link to comment
Share on other sites

Este foarte complicat exemplul cu Metallica. Vreti exemplu cu AC/DC? Angus e chitara solo, Malcolm chitara ritm. Vreti exemplu GN'R? Slash solo, Izzy/Gilby ritm. Sa fim seriosi, chiar atat de complicat este? Sau nu sunt suficient de cunoscute trupele astea si-ai prefera una mai obscura? :)

 

 

AC/DC angus. oAAoleu :)

 

mai baumwolle da' tu esti o henciclopedie roachen RO

da' timp de chitara cand mai ai,de-ti petreci atata cu brosuricile ?

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

stelica mama care ii problema ta? tu ai o problema mare sa sti ... daca ai ceva cu omul asta nickuit Baumwolle ia-i ID-ul de mess si fal in toate felurile, nu offtopicui pe aici si nu il lua cu asa zis "subtilitatile" tale inteligente pentru ca pe mine personal ma deranjeaza nu stiu cum sa iti zic. Ai ceva cu omul vorbesti pe privat, noi nu suntem obligati sa-ti ascultam "prostioarele". Nu am nimic cu tine si cu Baumwolle dar e deranjant sa vorbesti aiurea.

P.S. Capish mai, capish??? :)

renunt... blink.gif

PACE

Asa, vezi ca poti :) ... incetati cu certurile si fiti prieteni :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

@Rammy: Intre chitara pentru ritm si cea pentru solistica exista o diferenta fundamentala: cu aia pentru ritm poti sa faci solouri, cu aia pentru solo poti sa faci ritmica. Serios, acuma, nu exista chitara facuta pentru solo sau pentru ritm, totu' sta in preferinta omului care canta... cat despre whammy bar, o sa-i las pe cei care se pricep mai bine sa spuna cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rammy

Vroiam sa ma refer la urmatoarea chestie: Cu Epiphone ala pot fi chitara solo, sau sa ma gandesc la chitara ritm?

Adica colegu meu, are un Squider de 900 ron (nu stiu exact care), si eu vreau sa-mi i-au SG asta. O chitara solo presupun ca trebuie sa fie mai buna ca unu ritm, nu?

Link to comment
Share on other sites

stelica mama care ii problema ta? tu ai o problema mare sa sti ... daca ai ceva cu omul asta nickuit Baumwolle ia-i ID-ul de mess si fal in toate felurile, nu offtopicui pe aici si nu il lua cu asa zis "subtilitatile" tale inteligente pentru ca pe mine personal ma deranjeaza nu stiu cum sa iti zic. Ai ceva cu omul vorbesti pe privat, noi nu suntem obligati sa-ti ascultam "prostioarele". Nu am nimic cu tine si cu Baumwolle dar e deranjant sa vorbesti aiurea.

P.S. Capish mai, capish??? :)

 

Asa, vezi ca poti :) ... incetati cu certurile si fiti prieteni :)

 

 

io am zis pace,da' vad ca n-ai liniste.

'au tii sa ai ultimul cuvant ? :D

Link to comment
Share on other sites

io zic ca depinde putin si de ce vrei sa faci mai mult, de care va fi rolul tau in vreo trupa, pana la urma...aici o sa--mi sara multi in cap, da' imi asum ce zic:

 

daca, de exemplu, esti mai solo-ist de fel, una cu doze single coil te ajuta sa iesi un pic in fata, raportat la harmalaia generala a trupei. nu uita, canti in RO, cel putin pentru inceput, unde nimeni nu se aude destul de tare. trust me i know.

daca esti mai armonist, doza humbucker e mai indicata, mai pufoasa, textura sunetului e un pic alta, sunt neshte armonice p-acolo, diverse chestii.

mai depinde si de genul de muzica pe care il prestezi. mai depinde si de cum iti place, de buget, de nevasta (desi nu cred ca la tine se pune, inca, problema) etc.

ceea ce nu inseamna ca nu poti sa faci si invers, dar mie parca asa mi-a venit mai la-ndemana.

cred ca te-am lamurit :):) .

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

@carrramba, tin sa te contrazic nitel... tocmai ca grasimea humbuckerului il face de multe ori mai potrivit pt solo decat o doza single, care merge mai mult la ritmuri mai putin distorsionate... acuma normal, ca pentru riffuri hevi metal ai nevoie de humbucker, dar si la solo ai nevoie de grasimea aia.... parerea mea

 

cat despre punte mobila, daca crezi ca ai nevoie sa inventezi felurite efecte cu puntea si flajeoletele etc, poti sa-ti iei o chitara cu punte mobila, dar la majoritatea solourilor nu prea e nevoie.... eu mi-am luat cu floyd tocmai pt ca vreau sa inventez/abordez felurite efecte :)

 

oricum, la solo sunt probleme muuuuuuuult mai importante decat prezenta sau absenta puntii mobile.... de ex un vibrato (d-ala din dejt) bun, stabil, placut si nu haotic, un ton care sa iasa in fata si sa nu zgarie urechea (si mai ales sa nu sune a pisica sugrumata) si sentimentul pe care il exteriorizezi tu prin acel solo... cand canti solo cauta sa fii TU, nu sa copiezi pe cine stie ce mare artist :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Ba fratilor, da' ce va place sa aberati.

 

Auzi perle "o chitara solo tre' sa fi mai buna ca una ritm" "pt solo e bun single-coil, pt ritm humbucker" "ba nu, e taman invers"...

 

Lasati-o mai moale cu perlele.

 

Acuma on-topic - nu exista "chitara solo" sau "chitara ritm". Nu stiu cine ti-a bagat ideea asta in cap, dar uit-o pentru ca e o tampenie.

Pe orice chitara poti canta atat solo, cat si ritm.

 

Pe SG-ul de care vorbesti n-am pus niciodata mana, dar nu vad de ce n-ar fi bun pentru ce iti trebuie. Daca iti place, cumpara-l.

Si inca o data, lasati-o cu perle gen "chitara X e buna numai pt solo/hard-rock/blues/etc".

Link to comment
Share on other sites

Ba fratilor, da' ce va place sa aberati.

 

Auzi perle "o chitara solo tre' sa fi mai buna ca una ritm" "pt solo e bun single-coil, pt ritm humbucker" "ba nu, e taman invers"...

 

Lasati-o mai moale cu perlele.

 

Acuma on-topic - nu exista "chitara solo" sau "chitara ritm". Nu stiu cine ti-a bagat ideea asta in cap, dar uit-o pentru ca e o tampenie.

Pe orice chitara poti canta atat solo, cat si ritm.

 

Pe SG-ul de care vorbesti n-am pus niciodata mana, dar nu vad de ce n-ar fi bun pentru ce iti trebuie. Daca iti place, cumpara-l.

Si inca o data, lasati-o cu perle gen "chitara X e buna numai pt solo/hard-rock/blues/etc".

@legion - eu privesc lucrurile din perspectiva unuia care canta blues, rock and roll, classic rock, cam genu' asta...daca tu imi demonstrezi ca un JEM suna ca o chitara pentru blues, hats off. daca nu, inseamna ca nu aberez.

in aceeasi ordine de idei, la un set-up basic, gen chitara-drive-wah-amp, daca folosesti bridge-ul pt solo, te-ar mira sa observi ca sg coil iese in fata mai bine, se "decupeaza" altfel.

nu fac apologia strat-ului, eu in clipa de fata folosesc o chitara semi-hollow cu doua humbuckere si-mi fac treaba cu ea. dar se simte nevoia de single coil cateodata.

 

in plus, ce scriu tine de experienta personala, m-am gandit ca i-ar fi util punctul meu de vedere.

daca urmaresti chitaristii mari de blues-rock, gary moore, bonamassa etc. ai sa vezi ca la anumite piese pun mana pe sg coil, ca sa sune cum trebuie...nu m-am prins de ce multa vreme.

 

@ontz - pai nu ma contrazici, diferenta o fac genurile abordate.

 

trebuia sa fac precizarea ca eu cant blues mai de la inceput.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@carramba

 

Nu doresc sa polemizez, spun de la inceput.

Sa stii ca sunt familiar cu diferentele de ton intre diversele tipuri de chitari si doze. Momentan zdranganesc pe un Strat (ca o precizare).

 

Dar mai stiu si ca daca te joci cu un EQ si mai ales daca intelegi cum functioneaza tone-stack-ul de pe amplificatoare (pt ca multa lume habar n-are ce fac de fapt alea trei butoane) o sa vezi ca poti obtine atat un ton "gras" dintr-un Strat, cat si un ton "subtire" dintr-o chitara gen Les Paul sau ES-335.

 

Asta ar fi un lucru bun de stiut pt cei mai la inceput de drum - in loc sa dati multi bani pe chitari noi, jucati-va cu un egalizator (de fapt, chiar doua - unul inainte de distors, unul dupa). Veti fi surprinsi ce rezultate dramatice puteti obtine.

 

Cat despre Jem, nu sunt fan super-strat-uri. Dar dupa cum s-a mai zis, "tonul" sta mai ales in mana celui care canta.

Cred ca daca ii pui lui Buddy Guy (de ex) un Jem in mana va gasi el un mod sa scoata un ton bun de blues. Cred ...

Link to comment
Share on other sites

:) mai stii ca nu s-ar apuca de shred-uri??

 

trebuie sa admiti, totusi, ca de la un anumit nivel de cunostinte incolo, diferentele sunt radicale, no matter the EQ.

in rest sunt de acord ca nu exista chitara pentru solo si chitara pentru armonie, eu ma gandeam mai mult la configuratia unei chitari cu care prestezi cu predilectie solo, respectiv armonie, pentru ca, desi nu pare, exista in multe trupe unul mai orientat spre solo, mai nazbatios, si unul mai linistit, mai ritmic, mai calculat, etc...(evident, cand e vorba de chitaristi).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.