www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Chitara Acustica Buna


Cursedone

Recommended Posts

ok, as vrea sa strang ceva bani in toamna si sa imi iau ceva mai de calitate, mai exact o chitara acustica, de preferat nu ceva de la Hora(sa fiu eu mai cu mot :))

 

pretu sa fie intre 90-150 de euroi(as vrea de pe un site strain sa imi iau, din motive evidente :))

 

ce imi recomandati? am inteles ca Fender au ceva chestii bune, da care sunt sensibile la temperatura, la rece incep sa aiureze si etc.

 

ce ziceti de ibanez si epiphone? sau tre sa ma orientez spre companii care s-au specializat pe acustice?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Fender CD-60. Am modelul cosmetic anterior si nu am decat cuvinte de lauda pentru ea. Nu stiu de unde ai scos aia cu temperatura; intr-adevar, temperatura influenteaza comportamentul unei chitari, dar indiferent de ce nume este scris pe headstock. Poti incerca si Ibanez si Epiphone, pana la urma e o chestiune de gust.

 

Brand-uri specializate pe acustice nu cred sa gasesti in banii astia.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Fender CD-60. Am modelul cosmetic anterior si nu am decat cuvinte de lauda pentru ea.

aha.. tare, da se aplica faza cu "raceala" pe care am auzit-o referitor la fenderuri acustice?

 

edit: da acuma am vazut mesaju :)

 

te referi la asta nu? http://www.thomann.de/gb/fender_cd60_sb.htm

 

acolo costa 88 de euroi, da pe musicshop.ro vad ca e in jur de 120(la cursu actual)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu nu patit niciodata, nu este exclus, dar, repet, e valabil pentru orice chitara, fizica nu tine cont de marca. :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc pt recomandari red..

 

draguta chitara ce ai acolo.. poate ti-o cumpar in toamna daca nu gasesti cumparatori pana atunci :)

 

edit: as dori ceva care sa sune cam asa: http://youtube.com/watch?v=zaTFPkeohI8&feature=related bine stiu ca tipii fac armonie si de-aia suna ciudat, da ascultati chitara din spate, mi-as dori mai mult ceva care sa mearga de cantat pe varfu muntelui, pentru chestii mai atmosferice si etc. :) da si electroacustica ar fi ok, desi nu prea as folosi partea "electrica".. am vazut la o tipa un stagg sunburst(nu mai stiu ce model era) electro-acustic si suna BESTIAL...din cate imi amintesc imi zisese ca a dat 500 de ron la muzica pe el. eram ceva de genu :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

cort earth 70. are solid spruce top, nu laminat, asta e esential daca vrei sa sune chitara. am recomandat-o la 2 elevi de-ai mei si au fost foarte multumiti, pentru 130 de euro suna grozav. la fel de important e cum sunt batuti fretii, iar cort face treaba buna si la capitolul asta. dupa parerea mea nu gasesti o chitara mai buna sub 150 de coco.

 

http://www.thomann.de/gb/cort_earth_70_ns.htm

 

http://www.acousticmagazine.com/index.php?...4&Itemid=52

 

orice ai alege, ia-ti o chitara cu SOLID TOP, altfel o nu o sa sune mai bine ca o hora ieftina. vibratiile top-ului sunt principalele responsabile pentru sound-ul unei chitare acustice (de aici si denumirea soundboard), iar un laminat nu vibreaza nici pe departe ca lemnul solid.

 

bafta mare si spor la cantat cu noua chitara!

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

cort earth 70. are solid spruce top, nu laminat, asta e esential daca vrei sa sune chitara. am recomandat-o la 2 elevi de-ai mei si au fost foarte multumiti, pentru 130 de euro suna grozav. la fel de important e cum sunt batuti fretii, iar cort face treaba buna si la capitolul asta. dupa parerea mea nu gasesti o chitara mai buna sub 150 de coco.

unde gasesc sa incerc una?(bucuresti, bineinteles :) )

Link to comment
Share on other sites

Ai sanse mai mari sa iei o chitara decenta de la o firma mai no-name, care incearca sa se impuna pe piata si are ca strategie de marketing preturi mici pana este adoptat brand-ul in masa.

 

Poti recomanda vreo astfel de firma no-name? Sau macar sa dai un exemplu. M-ar interesa si pe mine o chitara acustica buna dar nu am bani chiar de Martin sau Gibson.

 

Am mai descoperit chitarele Larrivee dar si alea au preturi mari. Are cineva vreo parere legata de aceasta firma?

Link to comment
Share on other sites

Poti recomanda vreo astfel de firma no-name? Sau macar sa dai un exemplu. M-ar interesa si pe mine o chitara acustica buna dar nu am bani chiar de Martin sau Gibson.

 

Am mai descoperit chitarele Larrivee dar si alea au preturi mari. Are cineva vreo parere legata de aceasta firma?

 

Larivee sunt comparabile ca sunet si calitate a fabricatiei cu Martin. Mai sunt si alte branduri "pe acolo" cum ar fi Taylor, Breedlove, Guild (modelele americane) si unele sa spunem dintr-o liga usor inferioara, dar nu neaparat mai slabe cum ar fi Seagull, Tacoma, Blueridge, Takamine si altele. Tot in a doua liga ar mai fi si seria Masterbuilt de la Epiphone, am probat una la Thomann si am rams impresionat si de sunet si de calitatea foarte buna a fabricatiei. Acelasi lucru pot sa il spun si despre Blueridge.

 

Ca firma mai "no name", desi e impropriu spus pentru ca e deja destul de cunoscuta ar fi Cort. Tot cam in stilul la Cort ar mai fi Vintage si peste ar fi Tanglewood care e mai greu de gasit si care in UK in nici un caz nu e no name, e un brand respectat pentru ca face chitari de calitate la pret foarte bun. Tot in categoria asta poti sa incerci si un Crafter.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Valek

Recent un prieten si-a luat o acustica Baltimore by Johnson. A costat 285 ron la Triola (Arad). Tonul este perfect, nu numai dupa parerea mea. Am comparat-o cu un CD-60, si se pare ca a sunat chiar mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Da, pai oarecum speram ca este implicit ca recomand Hohner, din ce poti gasi prin Romania cu putina atentie :). Sunt si ceva Guild-uri mai rasarite la preturi mai rezonabile, pe la ProGuitar, dar acolo deja incepi sa fii in name-brand. Si am inteles ca Johnson sunt in regula, tot cu mare atentie la specificatii si cu proba.

 

Imi cer scuze pentru confuzie. Intentionez sa-mi cumpar chitara din Germania si am intrebat de brand-uri no-name calitative fiindca incercam sa obtin si alte nume de producatori de chitare acustice de calitate la care sa caut un model pe placul meu si potrivit bugetului meu. Sunt momentan in faza de studiere a pietei.

 

Oricum, multumesc pentru recomandari am sa ma mai documentez. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ce parere aveti despre chitara asta ?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1214

 

Ibanez PF60 SE, Solid top etc.. am facut o alegere buna ? eu am avut doar un reghin vechi pana acum inca nu imi dau seama calitatile unor chitari mai bune. Desigur ca intre reghin si asta se simte MULT diferenta :) dar vreau sa aflu mai multe pareri despre chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.