www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalboard Home-made Ieftin


Recommended Posts

Vroaim mai de mult timp sa imi fac un pedalboard ieftin pentru 5-6 pedalute si azi mi-am facut timp sa il termin.

Cutia e luata de-a gata, avea niste compatimente care au fost scoase (in magazin scria ca e pentru scule). Are avantajul ca are miner si incuietori,insa nu e foarte lunga, cam 44 cm, merge pentru un pedalboard fara mari pretentii (incap lejer in ea 6 pedale)

Placa pentru pedale e taiata dintr-o scandura de brad, pe care am pus mocheta si 2 manere. Pe spate i-am pus 4 picioare, doua ceva mai inalte ca sa stea putin inclinata. Urmeaza sa ii pun niste velcro ca sa fixez pedalele si cam gata.

Costuri:

cutia de aluminiu - 35 ron

scandura, manere, mocheta, picioare, holsuruburi - 40 ron

in total cam 75 de ron.

post-338-1217156657_thumb.jpg

post-338-1217156670_thumb.jpg

post-338-1217156682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

foarte frumos si elegant ....

 

 

problema cu pedalele este ca mereu mai vrei una ... dupa ce mai vrei una iti dai seama ca nici alimentarile nu sunt prea ok ..si deci iti trebuie si ceva cutie cu x alimentari (care ocupa si aia spatiu) ... in concluzie cred ca vei avea nevoie de mai mult spatiu de manevra cat de curand. Dar repet, arata foarte misto ceea ce ti-ai facut acolo!

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Frumos lucrat

 

am si eu o cutie la fel n-am mai folosit-o.Am folosit o "valiza" de la o fosta trusa "Electronic2" e mai plata si mai mare .

 

Monteaza alimentatoarele in capac ( daca este loc ), eu asa am facut deschid la 180 grade.

 

Am si sumerul in capac ca n-a mai incaput in partea de jos.Si nu am multe efecte in ea.

 

Un Ecou Zoom 508, JackHammer, Compresor, pedala de volum stereo , si un chorus .

 

In capac este montat un alimentator cu mai multe tensiuni separate si am cablat cu fire flexibile ce trec in cutie la efecte si am si un summer ca sa am posibilitatea de a lega in paralel ecoul cu semnalul direct .Spitarea o fac cu chorusul care are doua iesiri .

Pedala de volum este pusa dupa ecou ca sa pot reduce ecoul cand am nevoie de groove ptr backguitar .apoi la solo pot sa bag ecou cat vreau.

 

Daca pui niste balamale ce seamana cu cele de la usa si care permit separarea capacului de cutie asa cum poti sa scoti si usa din balamale .Capacul cu niste opritoare in momentul inchideri va fixa pozitia capacului .

 

Montezi in capac placa cu efecte .cand deschizi capacul il pui pe jos si nefiind inalta marginea ai acces cu piciorul sa setezi comutatoarele efectelor .In cutie sa ramane alminatarea ( alimantatoarele) care cu un cablu multifilar si mufe corespunzatoare asigura alimentarea pedalelor ca sa nu ai multe fire .

Ai avea nevoie de alimantatoare mici si de putere corespunzatoare ce nu se incalzesc prea tare si nu ocupa mult loc.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi, e interesanta ideea cu balamalele, o sa ma uit sa vad daca pot sa le schimb. Cu alimentatoarele nu am treaba, am luat unul multi Rocktron care vad ca merge bine.

Cutia e destul de micuta, daca vrei sa iti faci un pedalboard ceva mai mare, cu pedale de wah, volum...tot tacimu, nu prea merge. Mie mi-a placut ca era ieftina si de-a gata - mai erau unele din placaj mai mari, dar fara incuietori si miner.

Link to comment
Share on other sites

karpi, e interesanta ideea cu balamalele, o sa ma uit sa vad daca pot sa le schimb. Cu alimentatoarele nu am treaba, am luat unul multi Rocktron care vad ca merge bine.

Cutia e destul de micuta, daca vrei sa iti faci un pedalboard ceva mai mare, cu pedale de wah, volum...tot tacimu, nu prea merge. Mie mi-a placut ca era ieftina si de-a gata - mai erau unele din placaj mai mari, dar fara incuietori si miner.

 

Unde le-ai gasit, vreau si eu sa imi iau asa ceva, poate ceva mai mare totusi?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, trebuie sa le fac o vizita, ai facut treaba excelenta, nu mi se pare complicat de facut si arata si foarte bine.

 

La noi in Timisaoara la PRAKTIKER in raionul de scule sunt cutii din acestea de mai multe marimi .Fiind adanci trebuie folosit atat capacul cat si partea de jos pentru montat efectele.Ce am cumparat eu in piata de vechituri vindea cineva are "rama

" din pofil de aluminiu , iar fetele sunt un fel de PFL vopsit in argintiu ,acestea cred ca se deterioreaza usor .Dar se pot monta alte fete din aluminiu sau din placaj si se imraca cu musama ce tine mi bine la tavaleal .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.