www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender sau...Smender?


Guest mohikan
 Share

Recommended Posts

Guest mohikan

Salutare!

 

Sunt incepator in ale chitarei, dar vreau sa-mi cumpar si eu una. Am tot auzit de Fenderu' ala de la ProGuitar intrebarea e, daca fac comanda online de la ProGuitar sa-mi aduca un Fender ca si acela, cat de buna ar putea fi chitara aia (neputand s-o testez, evident)? Risc sa primesc o chitara nu tocmai buna? Mai bine spus, face Fender chitare proaste (cum sunt cele Hora, unele)?

Link to comment
Share on other sites

daca le calci cu tractorul o sa obtii ceva asemanator hora :)

face Fender chitare proaste, (cum sunt cele Hora, unele)?

good joke!! cum sa compari fender cu hora?

nu toate chitarile fender isi merita 100% pretul insa fender sunt printre chitarile bune si daca te tine portofelul merita; riscul ar fi sa nu primesti o chitara buna ci bunicica (oricum peste media de la noi din tara)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Guest mohikan

no shit... o sa ramai surprins dar americanii cumpara la copiii lor chitara Squier si nu Fender.

 

Si Squire e o alternativa, parca au un Acoustic Pack cam la acelasi pret cu Fender DG5, oricum multumesc pentru indicatii. Va raman dator.

Link to comment
Share on other sites

Guest mohikan

daca vrei un fender dg5, e o alegere foarte buna dar nu este o chitara de top... credeam ca te referi la un fender strat de 40 mil lei vechi... oricum dg5 este peste orice chitara hora. multa bafta!

 

Am spus de la inceput ca sunt incepator. Banuiesc ca DG5 e cumva comparabila cu Squireu' din Acoustic Pack, oricum dilema era ca la inceput e buna cam orice chitara, daca chiar ai dorinta sa inveti, dar dupa un timp te gandesti ca ti-ar prinde bine o chitara buna, fie ea si acustica si de-asta ma gandesc sa iau de la inceput o chitara buna.

Link to comment
Share on other sites

M-am luat cu osanale la ProGuitar si am uitat. O chitara acustic-electrica (i.e. poti sa iti infigi si un cablu in ea sa o scoti in amplificator) foarte decenta (am eu una, dar nu de asta) este Hohner HW 440 (aveau la Senia in Muzica, daca nu mai au mergi la sediul "efectiv" Senia 200m de Muzica - oarecum in spate la B1 TV - nu stiu sa explic mai bine). Testeaza si vezi daca iti place. Este din cate stiu eu mai ieftina decat echivalentele ei din clasa Fender, si nu cred ca mai proasta.

de acord - si eu am un hohner HW440 si suna bine bine. nu stiu acum daca se poate compara cu fender, dar e net superioara hora si stagg.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Pentru o chitara la prima mana achizitionabila din Romania, ProGuitar/Fender este probabil cea mai buna alegere. Chiar si pentru metalisti (care eu nu sunt). Slipknot canta pe Fender Showmaster. Singura alternativa este sa va aduca cineva (sau sa va aduceti voi) o chitara din strainatate si sa reusiti sa nu platiti vama pe ea. But I digress.

 

offtopic . omule SLIPKNOT NU ARE NICI O TREABA CU METALUL :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

....nu ca as fi eu mai breaz dar cred ca nici cu cantatul :)

eh nu ii am eu la inima p ei , da sincer pot zice ca sunt instrumentistii ok ei , genu lor e prea simplu si d`aia tzi s pare ca nu stiu , da am vz eu p fiecare in parte si se pricep (am vz un dvd cu un prieten care e fan :) ) , asa ca obiectiv uitandu`ma sunt ok ei , chiar daca nu`mi plac mie ei :) , srry again for the offtopic :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.