www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme cu Floyd Rose


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

mai Baieti...

Mi-am pus corzile, alea d`addario .009-.042 dar am ceva probleme:

1. Sunetul corzilor, mai ales 6 suna mult mai metalic fata de ce am avut inainte, dar nu cred ca e vreo problema

2. Pe corzile mai groase imi apare zdranganit din aingerea cu barele ce despart tastele.

3. puntea pare a sta usor inclinata pe spate.

 

asa deci, eu m-am uitat putin la corzi si mi se pare ca sunt identice c cele originale de pe chitara(ca grosime), oricum masuratoarea e facuta din ochi asa ca nu e relevanta.

Acum imi veti spune sa imi reglez actiunea ,lucru la care nu am umblat si nu ma pricep, dar eu unul nu cred ca ar trebui reglata din moment ce inainte era ok.

Help.

Link to comment
Share on other sites

1. Sunetul corzilor, mai ales 6 suna mult mai metalic fata de ce am avut inainte, dar nu cred ca e vreo problema

hmmm.. pei asa se intampla, pentru ca sunt corzile noi. O sa vezi ca dupa 2-3 zile de cantat, sunetul metalic o sa dispara.

 

2. Pe corzile mai groase imi apare zdranganit din aingerea cu barele ce despart tastele.

Probabil ca, chitara inca nu "s-a obisnuit" cu corzile. Cred ca dupa un timp 2-3 zile, o sa dispara bazaitu (sau, daca nu, inseamna ca s-a strambat griful un pic, si daia - se rezolva)

Link to comment
Share on other sites

Barele ce despart tastele se numesc "freturi" :)

 

Sunetul metalic intr-adevar potae fi din cauza faptului ca sunt noi corzile. Daca ele se lovesc de freturi din nou teoretic nu e o problema daca chitara e electrica. Incerc-o amplificat. Daca se resimte negativ atunci ridica putin puntea.

 

Oricum, fii fericit, a lucra la chitara ta s-o faci sa sune mai bine e una din placerile vietii pt orice chitarist. Ma rog, cel putin pt mine :)

Link to comment
Share on other sites

Asta e adevarat, dar fiindca sun incepator si am economisit mult ca sa o cumpar mi-e frica sa nu pateasca ceva, dar cu timpul sper sa nu mai am emotii de genu.

Deci sper ca bazzzzul sa dispara, dar daca nu dispare, eu habar n-am cum sa ridic puntea, poate imi spuneti unde gasesc o poza cu o punte floyd rose unde sa imi indicati care sunt suruburile de reglat, si apropo, griful se poate stramba chiar asa de usor, la o simpla schimbare de corzi, si cat de grava e o astfel de situatie ?

Link to comment
Share on other sites

razz, n-am vrut sa te sperii cu griful, nu cred ca s-a strambat. dar, cum zicea cearny, e bine sa schimbi corzile pe rand (adica sa nu le scoti pe toate deodata), deoarece se poate detensiona griful, si se poate stramba usor. la floyd rose, corzile se ridica destul de usor, nu ai ce sa strici :). gandeste logic :), si da-ti seama care sunt suruburile (in orice caz, sunt unele mici).

Link to comment
Share on other sites

hihi aia NU e o punte floyd rose. Aia e o punte vintage tremolo si nu are legatura cu floyd rose.

O punte tip floyd rose arata asa

 

Razz ai urmat instructiunile de aici ? http://www.floydrose.com/originaltremolo.html

 

http://www.fretnotguitarrepair.com/floydrosetremolo.htm

 

http://www.guitarplayer.ru/articles/floydr...01-scheme02.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am si io o problema. am o chitara Burns Marquee cu floating bridge "Point Classic".am dat toate corzile jos si cand am pus altele noi am observat bridge-ul e mai ridicat inspre corzile groase. nu ma deranjeaza foarte tare pt ca nu se dezacordeaza, nu scaote sunete dubioase.. doar ca nu e ca inainte.. are cineva idee ce tre sa-i fac?

Link to comment
Share on other sites

bah, am si eu o problema de fret buzz. la electrica mea (hora iris - cred ca e romaneasca), de cand am scapat-o pe jos :), imi bazaie pe coarda si (mai ales) freturile: 2-5 (adica de la 2,3,4,5 bazaie). sunetul e mai puternic la 2, si treptat scade catre 5. si am impresia ca si sol mai bazaie si parca un pic si mi. hmm.. cred ca e clar ca s-a strambat un pic griful. cum as putea sa-l indrept. n-am mai facut niciodata asta... :).

cearny zicea ceva de rasucit cu nuj ce cheie :), dar mi-e frica sa nu o rasucesc prea mult.

cearny (sau cine stie), help:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.