www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Potentiometrii Chitara


Guest GuitarGuy
 Share

Recommended Posts

Guest GuitarGuy

Salut, am si eu o chitara ( un stratocaster ) si am probleme cu potentiometrii. Cand dau de ei se aude un fasait.

M-am gandit sa ii schimb, dar am cautat la Grossman si costa 25 RON bucata :) ... x 3 = 75 RON ... cam mult.

Asa ca daca stie careva de care potentiometrii trebuie, cati ohmi etc ... si un magazin de electronica bun ( din bucuresti )

sau un loc de unde ii pot gasi mai ieftin, il rog sa imi zica si mie.

Link to comment
Share on other sites

la guitar shop gasesti aceste potentiometre (250k lin.) noi, originale (fender), sigilate (in punga impreuna cu un condensator pt. eventuala folosire si ca pot. de ton) si la un pret de sub 20 ron/buc. :)

 

ps - pt. ca, mai tarziu, am vazut ca unii membri ai acestui forum rad (probabil) de folosirea pluralului POTENTIOMETRE, as dori sa-i anunt (poate cu regret) ca aceasta este forma corecta indicata in DEX.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

:):):)

potentiometre

 

se gasesc pe toate drumurile, dar proaste... mai bine iei din alea de la grosu...

valorile la toate cele 3 sunt 250k.

Link to comment
Share on other sites

Potmetrele , capatul axului ,musai sa fie cu profilul acela dintat , deoarece butonele sun facute pentru a se monta prin presare .

 

Asta ar fi una din probleme, a doua ar fi ca nu se mai gasesc potmetre de calitate ce erau facute ptr apartatele radio si TV .

 

Am potmetru URSS de 40 de ani si nu scartaie ! dar nu se potriveste la chitara din cauza profilului , nici la celelalte chitare nu se potrivesc potmetrele pentru aparatele electronice nu au filetul destul de lung pentru cele la care se trece prin lemn,GLP , Ibanez.Dar poate se gasesc si sunt de cateva ori mai ieftine decat cela special aduse ptr chitara.

Daca se cumpara potmetre chinezesti suntem de unde am plecat , o sa scartaie la scurt timp dupa instalare.

 

Cele "Fender" originale tin foarte mult .Cotact spray-ul rezolva treaba o perioada de timp .In orice caz sa se foloseasca spray cu "ulei" si nu "dry"!!

 

Ptr switch este ok si petrol in lipsa de altceva se pun cateva picaturi si se basculeaza de cateva ori switch-ul si zgomotele ( scantei) vor disparea un timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Alea de care vorbiti voi de la Guitar Shop sunt poturi ordinare de instrument, made in China :) Pe de alta parte, alea de 25 lei de la grosmann sunt poturi nemtesti MEC, care sincer se cam p**a pe multe dpdv al calitatii si isi merita fiecare ban, parerea mea desigur :) Problema insa, dupa cum a zis si Karpi, e ca astea nu au axul dintat, si trebuie sa-ti iei alte butoane ca sa le poti monta. Amu, depinde ce vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Alea de care vorbiti voi de la Guitar Shop sunt poturi ordinare de instrument, made in China :) Pe de alta parte, alea de 25 lei de la grosmann sunt poturi nemtesti MEC, care sincer se cam p**a pe multe dpdv al calitatii si isi merita fiecare ban, parerea mea desigur :) Problema insa, dupa cum a zis si Karpi, e ca astea nu au axul dintat, si trebuie sa-ti iei alte butoane ca sa le poti monta. Amu, depinde ce vrei :)

pe alea "ordinare" cu firma FENDER inscrisa pe ele, de la guitar shop, de care vorbesti, scrie clar CTS si nicidecum MADE IN CHINA, asa cum spui tu. unde mai pui ca nu necesita niciun fel de modificari sau adaptari si se potr

ivesc la fix, daca stii exact ce-ti trebuie. asta este!

 

nb: nu sunt afiliat firmei guitar pro si n-am niciun fel de interese in promovarea produselor distribuite de ea!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, poate vorbesc in necunostinta de cauza, dar am dubii MARI ca poturile din ambalajul cu Fender de la guitar shop sunt CTS-uri adevarate, mai ales daca e cum zici tu si costa sub 20 lei. :) Cu toate insa ca ai dreptate ca se potrivesc la fix si ca nu necesita nicio modificare, spre deosebire de cele MEC :)

Edited by DeatH
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Va salut !

 

nu sunt chitarist, dar cum lucrez multe chestii in care este nevoie de potentiometre, pot sa va spun ca in acest moment una dintre firmele care fabrica cele mai bune modele de potentiometre este HONEYWELL / CLAROSTAT !

 

eu am cumparat modele fabricate de ei si sunt ABSOLUT FABULOASE !!! le folosesc pentru microfoanele de muzicuta pe care le "customizez" dupa gustul si specificatiile mele !

 

Se rotesc foarte usor, NU FAC NICI UN FEL DE ZGOMOT, SUNT CAPSULATE - deci nu intra fir de praf in ele !!!

 

Eu am cumparat de pe site-ul asta: www.alliedelec.com - vand si direct in Romania - daca ai card de debit sau credit de tip VISA sau MASTERCARD, model special pentru cumparaturi on line - trebuie sa aiba numele proprietarului si seria stantate in relief !!!

 

Am mai luat de pe ebay, de la lichidari de stocuri sau de la magazine care au dat faliment si lichidau marfa - am prins preturi fabuloase !

 

am luat 20 de potentiometre la 15$ cu tot cu transport !

 

Pe ebay se gasesc si potentiomere NOS , marci cum ar fi CTS , ALLEN BRADLEY sau SWITCHCRAFT - dar sunt pasari rare si costa ! Faza este ca se gasesc din alea sigilate, la care nu s-a umblat de peste 30-40 de ani !!!

 

din cate am citit eu modelele astea cam bat la popou tot ce se numeste potentiometru de serie mare !

 

pe site-ul mentionat sunt unele potentiometre care ajung si la 20$ bucata ! dar merita !!!

 

Potentiometrele care se gasesc la asa numitele magazine DIODA sunt niste VOME SINISTRE !!! am luat vreo doua acum vreo doi ani, ca nu aveam atunci de unde sa iau marfa adevarata(din SUA), si au inceput sa faca figuri dupa o luna !!! La pretul de 1,5 Lei noi , nu stiu la ce se poate astepta cineva ! NICI EU NU MA ASTEPTAM LA MARE CALITATE, dar nici chiar asa ! sfatul meu - NU CUMPARATI din aceste magazine !

 

daca vreti detalii astept mesaj ! Marcian

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Salut ! vorbesc din experienta ! ca am cautat asa ceva pe internet zi de zi aproape 6 luni ! eu am cumparat de la www.alliedelec.com si de pe ebay !!! Pe ebay gasesti destul de des NOS-uri CTS sau Allen Bradley, dar trebuie sa cauti mai insistent ! sunt anumiti tipi care au mini magazine pe ebay specializate in piese electronice vechi(dar care sunt nefolosite NOS). Faza este ca de multe ori daca dai cautare nu apar direct in lista de obiecte gasite, pentru ca sunt listate altfel(in cadrul magazinului) si trebuie sa vezi ce are de vanzare respectivul...

 

Eu am vazut acolo la obiecte NOS - condensatori ASTRON, SPRAGUE, ALLEN BRADLEY, ORANGE(modele folosite in amplif-urile de legenda ale anilor '60-'70), transformatoare, rezistente, potentiometre, ca sa nu mai zic de lampi !

 

Sunt mai multe surse in USA care au NOS-uri - vorbesc aici si de potentiometre !

 

Ce am avut eu nevoie sunt alte modele, mult mai mici decat cele pt. chitara sau amplif-uri si m-am scos cu ebay-ul in primul rand ! dar pt. chitara se gasesc destule pe ebay si se pot negocia usor preturile !!!

 

eu zic sa cautati unde v-am spus, mai ales daca sunteti usor fanatici cu sunetul si vreti piese originale !

 

Oricum, la ora actuala, cam cele mai bune potentiometre sunt CLAROSTAT/Honeywell , care mai au calitatea ca sunt si sigilate complet(deci nu intra fir de praf in ele !!!).

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ryan_krueger89

salut ... am si eu o intrebare ... am tot vazut la multi chiotaristi care fac drifting pe chitara rece.ca au ceva la rozeta .... am pus un link ca sa vedeti despre ce e vba ... daca imi puteti spune ce face si cum se numeste si de unde sa imi iau si eu ... help pleasee :)(

 

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Salut

Am dat de un magazin on-line din Germania, care trimite in Romania cu tarife de transport f. mici (la economic). Preturile sunt K, magazinul este : asta . Rugamintea mea , daca face cineva comanda, sa ma ia si pe mine in considerare ( vreau niste maruntisuri, nu se merita sa comand doar pt. atit )

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.