www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Neck Problems


pulbur
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Am primit recent un fel de lp-sg made by reghin cadou,ce sa zic,lemnu pare destul de ok,grifful e drept insa are nevoie de un re-fretting.Din cate am observat are grifful cam foarte gros,si ii destul de incomod sa cant la ea...

 

Intrebarea mea ar fi: Daca slefuiesc un pic din griff sa fie mai subtire,va afecta calitatea grifului?(in sensul ca se va indoii?)

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

mai tate chitarele cu gatul din paltin sunt de aceasta grosime ,parca U shape , se poate "subtia" catre V shape , dar probabil nu va mai tine acordajul la schimbari de temperatura .

 

Eu am un Reghin din acesta si cu tot cu bara de otel tensionata pot sa "indrept"gatul numai din mana stanga pana zbarnaie corzile pe primele taste !!.Si asta am incercat , merge cam la toate chitarele cu gat din paltin , cu toate ca sunt gaturi mai "pline" .

 

La un Strat cu gat de artar su V shape nu prea pot sa "indrept" gatul cu mana stanga la fel am incercat si cu un GLP si e la fel ,gatul ramane fix.

Asa ca risti sa distrugi un gat bun.Cu chitara Reghin nu am avut niciodata probleme de dezacordare de la schimbare de temperatura , fata de facaturile acestea chinezo-thailando-koreene.

 

Nu este gros gatul , acum depinde ce mana ai , gatul V te avantajeaza la intervale mari, prinse larg la distanta , daca ai ajuns sa cant asa ceva .In rset este OK asa cum s-a construit.

 

gandeste-te ca sunt basisti care canta pe 7 corzi , pe un gat imens , au vre-o problema ? si multi canta mai tehnic decat multi chitaristi solo., plus corzile groase ..etc etc...

Link to comment
Share on other sites

all right,mersi pentru raspunsuri...oricum nu vreau sa cant pe chitara asta si nici sa o vand sau ceva de genu,m-am gandit sa o fac cadou unui copil care canta de vreo 1 an si ceva si nu are bani nici macar sa isi cumpere o acustica...si de aceea mam gandit sa modific un pic profilul gatului pentru ca tipu ii inca 'copil'(12 ani) si nu se descurca asa bine cu griful asta mai gros....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.