www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Indrept Un Grif Fara Tija


Guest urs
 Share

Recommended Posts

am o chitara ''Orfeus'', ''mod.gipson''(trebuia sa scrie gibson da ma rog :) ) ....e acustica cu "f "- uri de vioara(ceva in gen gibson semi-austic)...imi place prea mult k sa o las intr-o debara sa putrezeasca inca 20 de ani shi mam hotarat sa o renovez.....problema e k grifu e destul de indoit shi nu are tija prin el :) ......

 

 

help!

:)

Link to comment
Share on other sites

am o chitara ''Orfeus'', ''mod.gipson''(trebuia sa scrie gibson da ma rog :) ) ....e acustica cu "f "- uri de vioara(ceva in gen gibson semi-austic)...imi place prea mult k sa o las intr-o debara sa putrezeasca inca 20 de ani shi mam hotarat sa o renovez.....problema e k grifu e destul de indoit shi nu are tija prin el :) ......

 

 

help!

:)

trebuie dusa la un lutier sau la un tamplar bun ( nu dulgher) la unul care se si pricepe.Se slefuieste gatul se curata de lac , si se umezeste ( cat mai bine ) , problema ar fi icu fretboard-ul aici de la umezeala lemnul se umfla , iar dupa uscare cad tastele caci se dilata taietura in care sunt presate .

 

Deci umezit bine spatele gatului si pus in presa ca sa se indrepte , cat o sa tina dupa acea nu stiu dar asa s-a indreptat un griff strambat de catre un coleg de-al meu si a iesit bine .

Link to comment
Share on other sites

Guest Raul Gheba

un prieten de-al meu a facut acelasi lucru cu acustica lui, a lipit-o si a indreptat-o cum a stiut el mai bine, a tinut-o vreo doua zile in menghine poate poate merge ceva dar n-a rezolvat mare lucru. Cand e vorba de o chitara acustica mai bine lasi un mester lutier sa se ocupe de ea

Link to comment
Share on other sites

spre fatza....adik distantza dintre corzi shi grif mai mare la mijloc.... :) chitara am primito de la un prieten gratis shi ala a tzinuto vro 15 ani :) in camara(umezeala, caldura....locul perfect pt orice chitara :) )

Link to comment
Share on other sites

am o chitara ''Orfeus'', ''mod.gipson''(trebuia sa scrie gibson da ma rog :) ) ....e acustica cu "f "- uri de vioara(ceva in gen gibson semi-austic)...imi place prea mult k sa o las intr-o debara sa putrezeasca inca 20 de ani shi mam hotarat sa o renovez.....problema e k grifu e destul de indoit shi nu are tija prin el :) ......

 

 

help!

:)

cu alt grif.

Link to comment
Share on other sites

e curbat spre fata?nu e mare tragedie

probabil a stat mult timp cu corzile pe ea si intinse mai mult decat trebuie

sau daca a stat fara corzi tu ai incercat sa i pui?

gatul unei chitari oricum tr sa fie usor concav (sa l vezi la ochi)

dusul la lutier nu e o solutie(costa mai mult decat chitara)totul se face din corzi

orfeus e pretentios

tr sa aiba corzile cu care a iesit din fabrica altfel gatul se da spre spate(devine drept)si atunci incep problemele

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest AlexUT

karpi nu te supara dar desi metoda cu umezit si prese ar avea oarecare sanse de reusita, sansele de nereusita sunt mult mai mari.

 

In primul rand trebuie stabilit daca gatul este intr-adevar atat de stramb pe cat pare. Apasa o coarda simultan pe prima si ultima tasta si vezi ce distanta ai intre coarda si taste in zona centrala, sa zicem 7-12. Ar trebui sa fie f mica, ceva gen foaie de hartie.

2. verifica imbinarea dintre gat si corp mai ales pe spatele chitarei. daca gatul e distantat inseamna ca este tras din imbinare de catre corzi. E o chestie care se intampla des cand este folosit un clei sintetic care are "propietatea" de coldcreep, inclusiv cleiurile albe gen aracet. Am vazut o groaza de clasice Reghin care aveau puse corzi de fier si gatul se desfacea din imbinare, iar propietarii credeau ca e stramb. Oricum avand in vedere ca la reghin baga ditai bara de fier in gaturi, e de mirare sa vezi unu strambat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.