www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternate Picking?


Guest silversword
 Share

Recommended Posts

Guest silversword

Salut. In filmuletul pe care il postez imi poate spune cineva daca hammett in master of puppets foloseste in intro si verse riff alternate picking pe coarda E  sau o loveste doar de sus in jos ?  :)

 

Video:  

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut. In filmuletul pe care il postez imi poate spune cineva daca hammett in master of puppets foloseste in intro si verse riff alternate picking pe coarda E sau o loveste doar de sus in jos ? :)

 

Video:

 

Multumesc

mda la piesa asta se paneaza numai in jos. dar dak ti e sila poti sa interpretezi si alternate eu alternate o fac si suna la fel de bine. am vazut un cover dream theatre odata cu piesa asta si petrucci o facea alternate.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

Ok.. deci vad ca nu conteaza prea mult cum canta altii si ar trebui sa-mi fac propriul stil. :):) . Daca tot am pus video-ul ala puteti sa-mi spuneti si mie ce este ala un triad? E in primele sunete din Welcome Home. Am cautat pe net dar nu am gasit vreo explicatie clara, iar pe youtube calitatea imaginii lasa de dorit.  Tab-ul arata asa:   

                                   _3_

-------<12>---------3---353-2-|

-----------<12>----------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

0-------------------------------|

 

Multumesc a 100-a oara :D:)

Link to comment
Share on other sites

Ok.. deci vad ca nu conteaza prea mult cum canta altii si ar trebui sa-mi fac propriul stil. :):) . Daca tot am pus video-ul ala puteti sa-mi spuneti si mie ce este ala un triad? E in primele sunete din Welcome Home. Am cautat pe net dar nu am gasit vreo explicatie clara, iar pe youtube calitatea imaginii lasa de dorit. Tab-ul arata asa:

_3_

-------<12>---------3---353-2-|

-----------<12>----------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

0-------------------------------|

 

Multumesc a 100-a oara :D:)

 

la triolet cred ca te referi pai te incadrezi cu 3 note intr o bataie. LE :intr o nota mai bine zis :P .

Edited by canstantzin
Link to comment
Share on other sites

Ok.. deci vad ca nu conteaza prea mult cum canta altii si ar trebui sa-mi fac propriul stil. :):) .

 

Chestia care probabil conteaza cel mai mult in muzica (si cam in orice domeniu care imi trece prin cap in momentul asta) este tocmai CUM canti o anumita chestie. Daca a face un cover cat mai fidel originalului nu este printre obiectivele tale, atunci canta cum vrei (ATENTIE: "stil" nu inseamna doar cum executi o anumita chestie) insa pt. a obtine "ultimate chung-ul" lui Hetfield downstrokes-urile sunt necesare.

 

Daca tot am pus video-ul ala puteti sa-mi spuneti si mie ce este ala un triad? E in primele sunete din Welcome Home. Am cautat pe net dar nu am gasit vreo explicatie clara, iar pe youtube calitatea imaginii lasa de dorit.  Tab-ul arata asa:   

                                   _3_

-------<12>---------3---353-2-|

-----------<12>----------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

0-------------------------------|

 

Multumesc a 100-a oara :D:)

 

Inseamna 3 note. De obicei sunt treptele 1, 3 si 5 a unei game.

1 3 5 = majora [Exemplu in Do: C E G]

1 b3 5 = minora [Exemplu in Do: C Eb G]

1 3 #5 = marita [Exemplu in Do: C E G#]

1 b3 b5 = diminuata [Exemplu in Do: C Eb Gb]

 

Oricum, poti face multe tipuri de triade. Uite un exemplu de triada de dominanta.

C E G Bb = C7

C E Bb = C7 triad.

Daca cvinta este modificata, nu se poate face asa ceva deoarece nota este necesara acordului.

C Eb Gb Bb = C semidiminuat.

 

In exemplu tau, se afla triada E minor (E, G, B ).

Link to comment
Share on other sites

Asta e mai mult teorie... cum se executa? Stiti vreo lectie sau video? Eu nu am gasit.. :)

 

Daca te refereai la partea ingrosata din tab, inseamna ca am inteles eu gresit ce vrei deci explicatia de mai sus nu are treaba. Pt. a executa partea respectiva, asculta melodia.

 

Pt. a executa triadele, in caz ca nu le stii deja, invata notele de pe grif.

 

P.S. Du-te la un profesor. Desi pe internet poti gasi cam orice, nu-ti poate spune cand gresesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

ma refer la ce am pus eu in bold. 353 cu o linie si inca un 3 deasupra  :  

                                   _3_

-------<12>---------3---353-2-|

-----------<12>----------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

0-------------------------------|

 

 

Pe site-ul unde era tab-ul avea si legenda :   __3__ = Triads

Am gasit in sfarsit un video pe youtube in care ciupeste 3-ul, face hammer-on pe 5, pull-off pe 3 inapoi si slide pe 2-ul ( l-am pus in italic si l-am subliniat) de dupa 353. Asta inseamna 4 sunete dintr-o ciupire.Dar nu cred ca asa e corect... sau poate este..

Edited by silversword
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Ok.. deci vad ca nu conteaza prea mult cum canta altii si ar trebui sa-mi fac propriul stil. :):) . Daca tot am pus video-ul ala puteti sa-mi spuneti si mie ce este ala un triad? E in primele sunete din Welcome Home. Am cautat pe net dar nu am gasit vreo explicatie clara, iar pe youtube calitatea imaginii lasa de dorit. Tab-ul arata asa:

_3_

-------<12>---------3---353-2-|

-----------<12>----------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

--------------------------------|

0-------------------------------|

 

Multumesc a 100-a oara :D:)

 

te referi la triolet nu la triade...

 

un triolet reprezinta 3 note(sunete, batai, zi cum vrei) intr-un timp,

de exemplu: mi sol fa# cantate intr-o patrime. de aici se poate extinde la orice timp vrei tu, doime, optime, treizecidoime...

 

analog se definesc cvintoletul si sextoletul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.