www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Orange Amps


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

M-am uitat zilele acestea pe youtube la niste videouri demo cu ampuri solid state Orange [Crush 15, Crush 15R, 30].. si chiar m-au impresionat.. mai ales ca sunt si cam ieftine [370 ron - Crush 15]. Are cineva asa ceva sa-mi spuna si mie despre el/e. A probat careva?

 

 

Multam anyway. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

explicatia ii clara, chitaristii cand aud de orange normal ca intra in thread, dar apoi in descriere le zici ca te intereseaza un combo 370RON isi pierd brusc interesul si pleaca de pe thread.

asta e...

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Nu am spus ca ma intereseaza unul de 370 RON .. wtf?! Ala era un exemplu ca sa va dati seama cam ce preturi au. Am spus ca ma intereseaza marca Orange per ansamblu. Daca sunt de calitate, ce experienta aveti cu ele.

 

De ce dracu' toata lumea trage concluzii anapoda?! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu am spus ca ma intereseaza unul de 370 RON .. wtf?! Ala era un exemplu ca sa va dati seama cam ce preturi au. Am spus ca ma intereseaza marca Orange per ansamblu. Daca sunt de calitate, ce experienta aveti cu ele.

 

De ce dracu' toata lumea trage concluzii anapoda?! :)

 

pai tocmai asta-i ideea, 370RON nu e un pret pentru un orange. De obicei ajung pe la 1000$.

Orange e o super firma, cu traditie, doar ca modelul la care te-ai uitat tu nu e tocmai din acelasi film.

Il poti contacta pe Doctor X, el parca avea un Tiny Terror Orange.

Iar daca modelele astea low-end de la Orange pastreaza traditia in ton, ar trebui sa scoti un ton british-voiced. Daca asta te intereseaza eu zic ca nu e o alegere tocmai rea.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Cum spuneam: LUMEA TRAGE CONCLUZII ANAPODA!

 

Oricum, nu mai imi bat capul.

 

Daca cineva are ampuri marca Orange si nu este prea ocupat [ :) ], l-as ruga frumos sa postez aici din experienta pe care o are cu el/e .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Am TT si imi place tare mult, cu toate neajunsurile lui. Nu-i versatil (un canal, un buton de volum, unul de ton si unul de gain), n-are bucla (io incerc sa dau de cineva priceput care sa-mi monteze una), dar daca-ti place un ton british cu mult c.o.i., e pentru tine.

Din pacate, n-am incercat vreun amp solid state de la Orange ca sa-mi pot face o parere. Stiu doar ca aduc Soundcreation.

Banuiesc ca seria Crusher te intereseaza, nu? Cel putin asa ai deschis topicul.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat zilele acestea pe youtube la niste videouri demo cu ampuri solid state Orange [Crush 15, Crush 15R, 30].. si chiar m-au impresionat.. mai ales ca sunt si cam ieftine [370 ron - Crush 15]. Are cineva asa ceva sa-mi spuna si mie despre el/e. A probat careva?

 

 

Multam anyway. :)

 

nu asculti o statie pe youtube , trebuie sa o auzi live , sa o incerci in trupa , la repetitii si pe scena,

 

apoi nenea acela canta GROAZNIC si mai e si fals , cum poti sa te iei dupa cineva care nu-i nici macar chitarist.

 

Nrgrul canta binisor , dar statia nu-l ajut acu nimic

 

Apoi la Music Messe nu prea are nimic din "brown" sound-ul care l-a facut vestit cu tot cu pedalierul monstru .

 

cam acesta ar fi soundul :

 

english brown sound

 

http://www.youtube.com/watch?v=AzaMUSwVNUc...feature=related

 

iar aici se aude ce bine suna cu Strat

 

Orange sunt atatii foarte bune ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Orange este brand-ul meu preferat, am cantat pe un orange rocker de 30 si crede-ma ca are un stil soft tinde spre vox, dar mai putin "ragusit" ideal pentru Beatles, Black Sabbath (primele albume), Who, etc. Daca vrei sa canti metal, trash sau ceva mai turbat i-ati gandul de la orange ptr. ca nu te va satisface nici cu un proc. GT-8.

Ai grija in alegerea ta!

Sa auzim numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Orange este brand-ul meu preferat, am cantat pe un orange rocker de 30 si crede-ma ca are un stil soft tinde spre vox, dar mai putin "ragusit" ideal pentru Beatles, Black Sabbath (primele albume), Who, etc. Daca vrei sa canti metal, trash sau ceva mai turbat i-ati gandul de la orange ptr. ca nu te va satisface nici cu un proc. GT-8.

Ai grija in alegerea ta!

Sa auzim numai de bine!

totusi sunetul asta are destul gain pentru metal

 

 

si inca ceva... de ce ai folosi un GT8 cu un amplificator pe lampa?de ce?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vladimir, publica o retractie imediat. Rocker, Rockreverb si Tiny Terror toate fac metal: clasic, doom, stoner, black, death ajutate cu boost, fuzz sau distors. Am cantat pe toate si am un TT inca, asa ca stiu ce spun.

In afara de asta, nu inteleg care-i treaba, daca celebrul GT8 poate face metal, atunci poate face metal orice amplificator care are minim un canal de clean. Ce zici tu acolo are putzina, daca vreun pic de logica.

 

Edit: am impresia ca am incercat si un AD30 dar nu sunt sigur.

 

Blackraven, lumea nu trage concluzii anapoda. Ia uite ce-ai zis:

M-am uitat zilele acestea pe youtube la niste videouri demo cu ampuri solid state Orange [Crush 15, Crush 15R, 30].. si chiar m-au impresionat.. mai ales ca sunt si cam ieftine [370 ron - Crush 15]. Are cineva asa ceva sa-mi spuna si mie despre el/e. A probat careva?

Eu cel putzin inteleg ca intrebi despre seria de solid state de la Orange. Ei bine, n-am cantat pe ele :)

In schimb am cantat pe vreo 3 sau 4 modele cu lampi si sunt superbe.

Insa cum zice si Doctorul aici de fatza, TT-ul suna excelent, dar dupa un timp lipsa de reverb/fx loop devine agasanta.

Eu am incercat sa gasesc pe cineva care sa-i monteze effects loop, dar m-am lasat pagubash si am cumparat un Laney Lionheart L20H in loc.

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.