www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Studiu Comparativ Asupra Douã Delay/echo-uri


mirceab
 Share

Recommended Posts

Zilele acestea am probat douã pedale "înrudite" prin efectul urmãrit - delay/echo - , respectiv "Ibanez DE7" ºi "Marshall EchoHead", ºi punctez mai departe o serie de observații/impresii cu nuanțe comparative:

- ambele sunt robuste ºi rezistente (deºi DE7 are carcasã din plastic, iar EH-1 metalicã);

- estetica a fost mai generoasã cu EH-1 (deºi aici poate interveni ºi subiectivismul gusturilor);

- ergonomie: acționarea pare mai sigurã ºi mai silențioasã la DE7 (deºi microcontactul efectiv de sub pedalã nu debordeazã robustețe);

- reglaje: denumirile de butoane de la Ibanez sunt mai explicite/clare (în general la produsele Marshall am observat o obstinație înspre jargonul muzicienilor mai inculți, rezultând într-un limbaj mai puțin limpede în traducere), iar marcajele de diviziuni de pe DE7 sunt binevenite;

- facilitãți audio: EH-1 genereazã mai multe nuanțe sonore (interesante/utilizabile), însã DE7 are un timp de întârziere/repetiție mai mare (2600ms, fațã de 2000ms);

- EH-1 are intrare pentru pedalã adiționalã de "tap tempo" (un fel de footswitch pentru modificarea dinamicã a timpilor de întârziere/repetiție);

- DE7 face parte din familia "Tone-Lok", deci reglajele efectuate asupra potențiometrelor se protejeazã de modificãri accidentale prin "scufundarea" butoanelor în carcasã;

- consumul de energie este net în favoarea lui DE7 (pentru EchoHead s-ar putea sã aveți nevoie de redimensionarea alimentatorului de pedalboard).

 

În mãsura în care considerați cã mi-au scãpat aspecte importante vã rog sã completați/amendați cele scrise de mine.

 

De asemenea, dacã pare a se merita, vã rog sã continuați cu studii comparative ºi între alte pedale de efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

DE7 este din metal de dimineata pana seara, sunt sigur ca poti omori pe cineva prin lovituri repetate. :)

Link to comment
Share on other sites

DE7 este din metal de dimineata pana seara, sunt sigur ca poti omori pe cineva prin lovituri repetate. :)

 

Am un TS7, daca tot veni vorba si e din tabla.

 

Mai usor cu lovitul ca are swichul din carton.

 

Poate ar fi asta o diferenta destul de mare dintre pedale. Din cate stiu marshall pune swichuri bune, poate chiar true bypass, pe cand cele ieftine de la ibanez au un bypass mediocru.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sã spun cã ambele pedale au ieºiere stereo (compusã din douã ieºiri monofonice cu jack de 1/4") ºi cã asigurã efect de tip "ping-pong" când se cupleazã la aceasta douã amplificatoare (sunetul repetat la un moment data se genereazã pe canalul opus celui anterior).

 

În privința materialului carcasei: mie mi s-a pãrut cã DE7 este din plastic: capacul de deasupra (pedala mobilã) este clar din plastic, cu ranforsãri specifice pieselor turnate din material plastic. (Cã doar n-o fi tablã învelitã în plastic.) Oricum este o construcție rigidã, ce sugereazã încredere (mai puțin comutatorul de sub pedalã).

 

În privința lui "true bypass" de la Marshall aici nu se aplicã (la pedalele analogice este OK, dar la pedalele digitale -- cum este ºi EH-1 -- bypass-ul este condiționat de existența alimentãrii, ceea ce cred cã anuleazã atributul "true").

 

P.S. Sper cã se observã cã balanța mea nu s-a înclinat pãrtinitor înspre vreunul dintre cele douã produse studiate.

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.