www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare Electronica


Guest andypopa
 Share

Recommended Posts

Guest andypopa

Salutare!

Se intampla sa detin o chitara relativ veche, o Aria Pro II facuta pe la mijlocul lui '92. Am avut, de la un moment dat, tot soiul de probleme cu electronica. Incercand sa le repar singur, am stricat insumi niste chestii si - to make a long story short - are pierderi de output si cateodata sunetul se intrerupe cu totul si NU stiu de la ce e. Partea nasoala: Chitara are 3 doze, un humbucker si doua single-coiluri, mai mult sau mai putin ACTIVE. Spun mai mult sau mai putin deoarece un tovaras mi-a sugerat ca doza de mijloc (denumita sugestiv Aria Pro II Slave Pickup) si-ar "suge" curent de la cea din neck. Chitara are un volum, doua poturi de ton - unul pentru bridge si altul pentru neck - si doua switchuri, care eu am considerat dintotdeauna ca folosesc la switching intre activ/pasiv, pentru ca atunci cand sunt activate are loc practic un BOOST de ton. Further repairs sunt, to say the least, cu mult peste mine - care de-abia pot sa fac o lipitura (si nu intotdeauna o lipitura decenta), si nu inteleg nimic din preampul chitarii. Va mai spun ca instrumentul are DOUA baterii de 9V.

 

Intrebarea mea pentru voi: unde pot gasi un kit, sau cine imi poate SCHIMBA toata electronica de pe la noi in exact configuratia ce o aveam inainte? Imi imaginez ca prin schimbarea preampului se va schimba si sunetul - sper insa intr-o schimbare insesizabila/in bine.

 

Sunt dispus la vreo 100$-150$ pentru distractia asta, pentru ca intentionez sa mai tin chitara ceva timp, dintr-o serie de motive.

 

Va multumesc anticipat si de asemenea imi cer iertare pentru eventuala incoerenta.

Link to comment
Share on other sites

 

Unde vezi tu in schema data de tine cele 2 baterii de 9 V ? :) Omul vrea sa isi refaca configuratia originala nu sa faca una pasiva...

Link to comment
Share on other sites

o pot rezolva eu...numai ca trebuie sa vi in brasov.

 

nu cred ca e nevoie sa schimbi preampurile (banuiesc aici ca te referi la circuitul de boost, pt ca eu traiesc cu impresia ca dozele active au pre-ampul incorporat-corectati-ma daca gresesc)...probabil ca ai nevoie de o recablare generala..si schimbat poate si poturile/switchurile daca s-au deteriorat in timp.

 

Intai si intai trebuie ca cineva avizat sa vada chitara si sa stabileasca daca ai doze active si boost, sau doar doze pasive si boost...

Apoi trebuie sa te hotarasti cat vrei sa schimbi..eu sugerez sa iti pui poturi si switchuri noi si sa recablivezi totul, si sa lasi circuitul activ in pace indiferent daca ai sau nu si doze active. Oricare ar fi cazul, te pot ajuta cu aceasta operatiune, dar cu precadere in weekenduri.

Da un pm sau un add pe mess (id la profil) daca vrei sa elaboram.

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

lutierul de la guitarshop imi e prof de chitara...mi-a reparat si setat sculele credeti-ma face toti banii...nu se compara...o sa fi super multumit daca te duci la el :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

In primul rand va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

In urmatoarele randuri...

@ulfhednar, omuletzu verde: am mai fost la guitarshop cu ea, chiar inainte sa bage repair services things etc acum vreun an... L-am intrebat pe amicul meu, tipul care vorbeste incet si acum are par scurt, mosule - am chitara asta, are doze active, nu se mai aude. Tipul mi-a zis s-o las in nu-stiu-ce zi ca vine lutierul lor care nu sta in Bucuresti (astfel, locatia omuletzului verde ma face sa cred ca vorbim despre acelasi om). O dusesem pentru ca schimbasem acasa bateriile cu altele si eram aproape sigur ca NU bateriile sunt problema. INAINTE SA O DUC INSA, desfacusem capacul la electronica si accidental, am rupt un fir sau doua - acum eram convins ca avea ceva. Lutierul m-a sunat dupa ce-a terminat cu ea si mi-a zis de baterii insa nimic de _fire_. Erau, cred, niste grounduri, si am trait mult cu ele asa si nu parea sa fie vreo problema, dar inca ma intreb de ce nu le-a rezolvat. Concluzie: nu prea am incredere in lutierul de la guitarshop.

@dani: multumesc, nu te simti jignit dar... am scris in primul post niste chestii, ca un bun forumist m-am uitat si eu pe schemele alea inainte sa postez si chiar le-am folosit cu vreo doua ocazii. Acum nu ma ajuta cu nimic.

@titus: bai... e ceva pana la brasov :)) multumesc pentru oferta insa.

@alexyz: si eu traiam cu aceasta impresie, pana sa citesc undeva despre EMG-81 ca au "preamp incorporat". Logica mea m-a facut sa deduc ca daca asta era trecut la features atunci insemna ca alte doze active au preamp... neincorporat, lucru care confirma ce credeam pana atunci despre dozele mele - ca sunt active. E o intrebare buna, si se prea poate ca circuitul sa fie doar de boost - poate ne zice cineva de pe forum daca a avut/vazut doze active cu preamp extern; pe de alta parte, intr-un review de pe harmony-central, singurul de altfel, este specificat tipul dozelor: active.

 

As vrea sa mai fac cateva clarificari ca sa ne economisim cu totii timpul:

-Nu vreau sa ma duc la cineva sa-mi faca niste lipituri: eu nu am piesele necesare

-Vreau sa-mi schimb mai intai circuitul asta de preamp, boost, ce dracului e pentru ca are lipituri proaste, fire zburand si, eventual, daca sunt considerate problematice, cele doua switchuri, cele trei poturi si pickup selector switch-ul.

 

Merci inca odata,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Un super meserias, vi-l recomand. Mi-a reglat si actiunea, trebuie sa va spun ca nu a fost in viata ei mai "playable" de-atat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.