www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce E Muzica Preclasica?


Guest chitaristul_innascut
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

e prima data cand aud de tipul asta de muzica :)

cine a compus asa ceva?

si care ar fi difereta intre muzica clasica si aia preclasica?

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
e prima data cand aud de tipul asta de muzica :)

cine a compus asa ceva?

si care ar fi difereta intre muzica clasica si aia preclasica?

 

O sa gasesti aici mai multe informatii.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
O sa gasesti aici mai multe informatii.

mah am cautat... si inca mai caut ...

si mi-am zis k aici ar fi un loc unde as putea fi lamurit mai repede si mai bine

si in plus de asta s-a facut forumul ... pentru schimburi de cunostiinte

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
pre-clasica. adica inainte de clasica.

 

sunt mii de ani de muzica inainte de perioada clasica

 

vezi de ex, muzica medievala, muzica traditionala greaca, corurile gregoriene, muzica rituala evreiasca ....

asta e de ajutor :) merci!

 

si ... ce mi-ati recomanda k lucrare pt proba de admitere la liceul de muzica?

pt chitara

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

pachelbel e fumat .. cred ca si profii s'au plictisit de el ...

 

de ce nu cauti ceva medieval/renascetist ? [din pacate de atunci nu prea a ramas muzica in afara domeniului bisericesc, but still ... ]

 

daca nu e neaparat sa fie pre-clasic, cauta-l pe nikita koshkin

 

ah, si uite cateva linkuri interesante : http://ask.metafilter.com/25599/Medieval-rockout

Link to comment
Share on other sites

pre-clasica. adica inainte de clasica.

 

sunt mii de ani de muzica inainte de perioada clasica

 

vezi de ex, muzica medievala, muzica traditionala greaca, corurile gregoriene, muzica rituala evreiasca ....

 

Asta.

 

Imi place la nebunie tot ce a venit inainte de perioada clasica pentru ca nu avea pic de vinovatie comerciala, era pur si simplu un produs al sufletului.

Link to comment
Share on other sites

Ca mica paranteza...e putin stupid sa spunem preclasicism, pentru ca in momentul in care s-au pus bazele acestui curent, nu se stia ca dupa el o sa apara clasicismul, deci "preclasicismul" este un termen aparut la ceva vreme dupa aparitia clasicismului, drept urmare hai sa folosim termenul de "baroc" :) 10x!

Link to comment
Share on other sites

Pentru chitara, gasesti din acea perioada partituri foarte bune, scrise de Gaspar Sanz sau John Dowland, sunt piese usoare, dar pline de muzicalitate, le gasesti si pe net, pentru mine sincer sunt o relaxare iar dupa un pic de practica in citit partituri merg la "prima vista", e ca si cum ai citi o poezie buna. Daca vrei, poti sa ajungi in ultima parte a Barocului unde se afla Bach sau Haendel care au scris muzica mai grea, iar transcriptiile pentru chitara sunt chiar greoaie nerecomandat pentru incepatori, nu de alta dar sa nu-si piarda avantul. Sunt si altii dar recomandarea mea sunt primii doi, eu nu gasesc plictiseala in muzica lor.

E greu sa dai o definitie precisa Pre-Clasicismului, probabil ai putea spune ca e periaoda pregatitoare a clasicismului, putem include aici cele doua perioade cunoscute, Renasterea si Barocul si tot ce era inainte lor, dar daca iti alegi piese din Renastere sau Baroc esti setat la maxim.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

din perioada barocului, recomand cu caldura Robert de Visee si Sylvius Leopold Weiss. daca nu pentru cantat (nu sunt chiar pentru incepatori), macar pentru ascultat (Julian Bream - "Baroque Guitar") :)

Link to comment
Share on other sites

Preclasicism sau BAROC

 

Arta secolului al XVII - lea si prima jumatate a secolului al XVIII -lea, cuprinsa intre sfirsitul Renasterii si mijlocul secolului urmator este cunoscuta sub denumirea de arta baroca. Initial stilul apare in arhitectura, in sculptura, pictura,muzica apoi este insusit si de celelalte arte. De fapt, cuvintul baroc in limba portugheza-barocco - utilizat de Garcia da Orta in 1563, se traduce prin perla cu forma neregulata, asimetrica iar in limba franceza - baroque - bizar, ciudat.

 

Termenul Baroc desemneaza noul stil aparut in arta apusului si centrului Europei, care indepartindu-se de traditia si echilibrul specific Renasterii, cultiva grandoarea, monumentalul cu linii curbe, bogat ornamentate, cu forme in miscare cu multa fantezie si libertate de exprimare. Muzica din perioada Barocului este cunoscuta si sub denumirea de muzica preclasica iar perioada ei de implinire, situata cronologic inaintea Clasicismului, poarta si numele de Preclasicism.

 

Mai multe gasesti aici: http://club.neogen.ro/Baroque/galeria-virt...ectura/146983/1

 

Vezi google!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

corelli, vivaldi, scarlatti, laclaire, bach, couperin, handel, rameau, telemann..

scarlatti are niste sonate incredibile, perfecte pentru exercitiu muzica, sunt si foarte melodioase.

Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut
Preclasicism sau BAROC

 

Arta secolului al XVII - lea si prima jumatate a secolului al XVIII -lea, cuprinsa intre sfirsitul Renasterii si mijlocul secolului urmator este cunoscuta sub denumirea de arta baroca. Initial stilul apare in arhitectura, in sculptura, pictura,muzica apoi este insusit si de celelalte arte. De fapt, cuvintul baroc in limba portugheza-barocco - utilizat de Garcia da Orta in 1563, se traduce prin perla cu forma neregulata, asimetrica iar in limba franceza - baroque - bizar, ciudat.

 

Termenul Baroc desemneaza noul stil aparut in arta apusului si centrului Europei, care indepartindu-se de traditia si echilibrul specific Renasterii, cultiva grandoarea, monumentalul cu linii curbe, bogat ornamentate, cu forme in miscare cu multa fantezie si libertate de exprimare. Muzica din perioada Barocului este cunoscuta si sub denumirea de muzica preclasica iar perioada ei de implinire, situata cronologic inaintea Clasicismului, poarta si numele de Preclasicism.

 

Mai multe gasesti aici: http://club.neogen.ro/Baroque/galeria-virt...ectura/146983/1

 

Vezi google!

 

eu am invatat la ist. muzicii ca muzica pre-clasica este muzica compusa pana la clasicism,unii folosesc termenul pre-clasic ca sa defineasca barocul,dar din cate stiu eu ii gresit

Edited by DIonut
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
eu am invatat la ist. muzicii ca muzica pre-clasica este muzica compusa pana la clasicism,unii folosesc termenul pre-clasic ca sa defineasca barocul,dar din cate stiu eu ii gresit

 

si eu cred ca e gresit. preclasicismul include si muzica medievala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

pai nu prea e asa . termenul preclasic se refera tot la muzica clasica , deci , eventual muzica clasica care este inainte de clasicism (adica perioada neoclasica) , adica in linii mari barocul . muzica medievala , bizantina ..... nu are nici o treaba cu asta . cu atat mai mult muzica japoneza , tribala , care nu are legatura cu muzica europeana .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.