www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Prs Custom Se And Prs Singlecut Se


vicus
 Share

Recommended Posts

Guest Legion
Din cate stiu eu cam toate prs-urile au split coil deci... ar trebui sa fie pe aproape.

 

Mhm, si pe ce te bazezi cand spui ca toate prs-urile au coil split ?

Pt ca pe site-ul lor nu zice asa ceva, si cred ca s-ar lauda cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Aproape toate PRS`urile au split coil (cu push pull sau 5 way switch), SE`urile nu stiu... Ca sound, splitate suna ok dar nu ca si un Fender, asta probabil mai mult din cauza constructiei(22/24 taste, set neck) si a lemnului folosit(mahon/maple).

 

Cele cu 5 way switch au in pozitia 3 un sound foarte bun in care sunt splitate ambele doze si puse in serie coilurile interioare, suna plin dar in acelasi timp ofera caracteristici de single coil pe overdrive si distors.

Link to comment
Share on other sites

Sal

Eu am avut un PRS standard 22 usa versatil,cu doua humbuchere(5 way swich avind si doua pozitii de simpla prin splitarea humbucherului si trei pt dubla)

Este o chitara frumoasa si atat.Ca sunet este un "cocostarc" intre lp si strat.Te amagesti daca speri ca vei obtine sunet de strat cu mahon.Nici cel de humbucher nu-i prea stralucit;nu simti cum participa efectiv corpul la sunet ca in cazul unui LP.

:) RGC

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

A probat cineva chitarile PRS Custom SE si PRS Singlecut SE? Daca da, poate sa imi zica cineva diferenta dintre ele ca sound? Se pot obtine si tonuri mai single-coil-like?

 

Am probat eu Singlecut SE care merge in esenta o copie dupa Gibson Les Paul cu corpul ceva mai subtire si cu doar 2 potentiometri in loc de 4. Ca si chitara mi s-a parut foarte bine construita pentru pretul la care era, dar sincer as prefera oricand un Epiphone bine ales care este mult mai aproape de original.

 

SE Custom este cam aceeasi treaba, dar cu alta forma, din cate stiu suna putin mai bright.

 

Dintre astea 2 eu as alege Custom-ul pentru ca ofera un acces mult mai bun la ultimele freturi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am probat eu Singlecut SE care merge in esenta o copie dupa Gibson Les Paul cu corpul ceva mai subtire si cu doar 2 potentiometri in loc de 4. Ca si chitara mi s-a parut foarte bine construita pentru pretul la care era, dar sincer as prefera oricand un Epiphone bine ales care este mult mai aproape de original.

 

SE Custom este cam aceeasi treaba, dar cu alta forma, din cate stiu suna putin mai bright.

 

Dintre astea 2 eu as alege Custom-ul pentru ca ofera un acces mult mai bun la ultimele freturi.

 

Eu am testat un Epi Ultra II, dar nu prea am fost foarte incantat de sound...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Epi Ultra 2 nu stiu daca e cel mai bun exemplu. Incearca un Les Paul Custom sau Standard, parca astea au mai mult lemn, Ultra 2 e aproape hollow body de cate gauri de rezonanta are.

Am testat scurt sculele, am ramas surprins de sunetul lu PRS Allender SE, nici nu ma gandeam la varianta aia, nu am treaba cu Cradle of Filth. Interesant de tot.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.