www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Advt Gain Booster


dkmg
 Share

Recommended Posts

Am un amplificator Vox Ad50vt 212 si seria advt(exceptand variantele xl) are cam putin gain, asa ca m-am hotarat sa-mi iau o pedala de distors, undeva sub 400-500 ron, care sa duca si stiluri mai heavy(death metal), dar sa sune bine si la un overdrive mai de blues. Problema e ca fiind din sv nu prea am ocazia sa testez vreo pedala pe un amp din seria asta asa ca rog pe cei care au sau au incercat vreun amp din serie sa posteze ce folosesc(daca folosesc) sau ce ar folosi :) ca gain-booster. Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gica Gogu

Nu suna rau metal muff. Si rocktron rampage distortion da foarte bine, nu stiu cum se intelege cu vox, ar trebui bine, mai ales pe un amp usor crunchuit. Uite niste sample-uri luate de pe net.

Rampage_1.mp3

Rampage_2.mp3

Edited by Gica Gogu
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ajuta mult, dar imi scriu si eu ce folosesc cu VOX AD100VT:

Model: Tweed 4x10, Gain: 40%, Volume 100% (asta nefiind Master Volume-ul)

Pana aici suna cam clean, suna putin de tot overdriven dar numai daca dau foarte tare pe corzile subtiri, pe doza high output de bridge.

Pt distors folosesc un Rocktron Metal Planet, cu gain cam la 70% si volume la 40%.

Obtin sunete gen Metallica, Maiden, Opeth, etc.

Sunt sigur ca un Silver Dragon va suna mai bine, sau poate un SD TwinTube Mayhem =p~

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.