www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Putin Ajutor Cu Un Effect


DemonHunter
 Share

Recommended Posts

Nu stiu ce efect sa aleg dintre boss gt 10 si line 6 x3 live http://www.musiciansfriend.com/product/Bos...edal?sku=151133 asta e boss gt 10 si asta e line 6 u http://www.musiciansfriend.com/product/Lin...edal?sku=150377 ... amandoua sunt la acelasi pret..sau vreo sugestie de procesor de efecte pana in 500usd va rog :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

este doar o chestie de gust. Am avut si procesoarele boss si line6 pod xt si pot sa spun asa : cele de la boss au effecte f. bune, de ex : chorus, delay, ect.... DAR nu au driver bun. POD-urile, invers, au partea de driver foarte bune si se poate update, adica sa aiba mai multe tipuri de sunete diferite, dar partea de effecte nu este asa de buna ca cele de la BOSS.

 

Daca canti metal, cred ca un PODxt live sau X3 live ar fi bun pentru tine. Daca canti classic rock, hard rock, blues, un VOX tonelab este o buna alegere. Iar despre pretul, nu cred ca poti sa cumperi pod x3 live cu 500$ in romania.

 

Daca am fi fost in locul tau, cu atati bani, as cumpara un real tube amp. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
VOX Tonelab nu iti place ? [sE, LE, Desktop]

 

Din pacate, am observat ca Voxamps.co.uk au cam abandonat SE si desktop, acum axandu-se mai degraba pe LE si ce va urma ei.

Pana la urma si astea sunt jucarii (am si eu varianta desktop, si o pastrez din comoditate :) ) insa un amp pe lampi e un pic mai scump decat 500 de euro... Plus, daca iti iei procesor, cel mai nimerit ar fi sa ai un sistem audio cat de cat performant. Procesor -> amp nu se potriveste excelent mereu, depinde de scule si de priceperea celui care (daca) stie ce sunet doreste sa obtina, si tare mi-e frica ca vei ajunge ca un amic de-al meu care, folosind un pod x3 live, a redus un marshall avt-100 la rangul de boxa (practic intra in canalul de clean, ca sa amplifice sunetul simulat in pod x3).

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce efect sa aleg dintre boss gt 10 si line 6 x3 live http://www.musiciansfriend.com/product/Bos...edal?sku=151133 asta e boss gt 10 si asta e line 6 u http://www.musiciansfriend.com/product/Lin...edal?sku=150377 ... amandoua sunt la acelasi pret..sau vreo sugestie de procesor de efecte pana in 500usd va rog :)

aceste doua sunt camla fel

 

mare liniste cu frecventa de esantionare !! cred ca la Boss e 44KHz e cam subtire ptr o procesare de calitate ..

 

la Line 8 la fel nu spune nimic , este dubios daca ar avea 96KHz s-ar lauda de n-ar mai fi loc pe paginile de reclama

 

Ce am vazut deocamdata Zoom are AD si DA 96KHz/24bit si 128 oversampling !! si procesor de efecte 96KHz/32bit

 

Un procesor nu-l cuumperi ptr ampsim ce oricum este un mare nimic ci ptr efecte ambientale de calitate ca si reverb, ecou, pitch bend cu toate ca reclama merge catre simulare dar e un bau bau ..

 

Apoi pitch bend fara esantionare cat mai mare si un procesor puternic si rapid e un mare zero.!

 

Acelasi lucru este valabil si ptr. reverb, chorus, flanger ,la cuplarea a mai multor efecte ambientale se "tunde" din calitatae ca procesorul sa poata duce .

 

Am mai amintit de ex ca am un soft "thruverb" de proba si ce sa spun in realtime blocheaza PIV 3GHz cu 2GRAM si nu cred ca un floor procesor are putere mai mare de calcul decat acesta configuratie de soft+PC.

 

Ptr distors sa-ti cumperi un VOX amplug din care vrei suna super , un ecou digital de care vrei , un compresor de chitara Boss si ai tot ce-ti trebuie .Chorus/flanger daca simti nevoia o pedala de volum si un Wah bun.cam atat folosesti si din procesor .

 

Cu procesor sa zicem ca ai avantajul ca totu-i "cablat" si compact DAR de obicei mai slab calitativ .

 

Este comod un procesor ptr cluburi unde nu ai timp sa te joci prea mult cu pedale .

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

nu prea sunt de acord cu domnul karpi,

 

in primul rand, ai gresit scopul topicului. Omul vrea procesor, ci nu pedale. Evident ca procesoare au avantaje : sunt compacte, au setari memorabile pentru mai multe sunet.

 

in al II-lea rand, ai zis ca procesorul are calitate mai slaba, dar n-ai zis cu ce este mai slaba ? Cu solutia propusa de tine, pot sa zic ca solutia ta are numai un avantaj : mai ieftin. Am folosit PODxt si VOX tonelab, si pot sa spun ca pentru inregistrare, este mult mai simplu si are calitate aproape cu ampurile cu lampi.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

karpi are dreptate, frecv de esantionare a convertoarelor este un factor f important pt un efect digital.

 

din cate stiu line6 xt pro au convertoare cu f de esantionare de 96KHz, iar boss gt6 au convertoare cu f de esantionare de 44KHz...

la x3 ar fi logic sa fie convertoarele la fel sau mai bune decat la xt pro, iar la gt10 se zice ca au convertoare mai bune, dar nu stiu de ce valori este vorba.

 

mai cauta pe net niste detalii tehnice ca sa ai o informatie reala despre ce poate fiecare din jucariile astea, nu povesti de genul ala rupe tot...

 

pt un sunet profi, cauta sa nu folosesti simulari si nici sa nu iti modelezi semnalul prin algoritmi...pt asta sunt amplifurile...dar efectele ambientale (chorus, reverb, delay etc) digitale sunt f reusite...

 

iti recomand un proccesor care mie-mi plac2: tc electronic g major :) .

 

succes la cautari :)

Edited by titus
Link to comment
Share on other sites

nu prea sunt de acord cu domnul karpi,

 

in primul rand, ai gresit scopul topicului. Omul vrea procesor, ci nu pedale. Evident ca procesoare au avantaje : sunt compacte, au setari memorabile pentru mai multe sunet.

 

in al II-lea rand, ai zis ca procesorul are calitate mai slaba, dar n-ai zis cu ce este mai slaba ? Cu solutia propusa de tine, pot sa zic ca solutia ta are numai un avantaj : mai ieftin. Am folosit PODxt si VOX tonelab, si pot sa spun ca pentru inregistrare, este mult mai simplu si are calitate aproape cu ampurile cu lampi.

citeste atent

 

AD si Da slab = calitate slaba

 

procesor slab = calitate slaba

 

cu cat mai multe efecte emuleaza cu atat se reduce calitatea ca sa poata lucra in timp real

 

chiar ptr inregistrare nu sunt bune , mult trambitata calitate de studio e un bau bau mai toate au produse de IMD foarte mari , zgomot mare mascat cu un gate ce daca nu poate fi decuplat manual strica dinamica de interpretare din care cauza trebuie sa dai gain mai mare atat la distors cat si la compresor cea ce denatureaza sunetuil plus aduce zgomot in plus .Dar despre eceste lucruri uita sa povesteasca firmele .

 

Toate ampsimurile sunt de nici un fel numai IMD produc . cea ce murdareste tonul cel mai clean si este inutilizabil.Dar nu-ti dai seama numai dupa ce te chinui cativa ani si nu stii de ce nu iese o inregistrare de doamne ajuta .

In mai mult de 10 ani de incercat si inregistrat m-am invatat minte cu toate balivernele trambitate de firmele de "efecte" .

 

De exemplu nu am auzit nici un GT8 sa sune cumva in concert !! la nimeni si au mai multi prieteni , sunt de nici o culoare sau colegi nu au stiut sa regleze un sound bun de cantat .Am setat unul ptr un prieten are multe optiuni ce ar trebui sa fie OK dar in concert nu a sunat .

Cu aceiasi instalatia a cantat alt prieten cu un VOX amplug (AC30) si a sunat bine.

 

Pe de alta parte mai toate procesoarele suna satisfacator numai cu efecte ambientale stereo in casti , atat .Pe statie suna groaznic de prost .Chorus, flanger hall, reverb devine inutilizabil .Poate daca canti numai singur ( adica singurul solist acompaniat de trupa ) si te amplifica streo s-ar putea sa sune satisfacator intr-o arie mica a sali sau a terenului sonorizat , cum ai iesit din zona stereo suna groaznic .

 

Nici pe inregistrare nu se pot folosi efectele ambientale stereo , murdaresc totul si nu se mai poae scoate un sound decent, asa ca inregistrez mono si renunt la efecte caci nu suna , asa ca nu are rost sa le ai numai ptr exersat cu castile .

 

In schimb exsista procesoare cu efecte mono acestea se pot folosi si la inregistrare si live cu statie au ton mai bun.

Am gasit la consignatie Boss ME-30 ce l-am cumparat ptr distorsul analogic presetabil in afara de ecou pe pozitia ping-pong restul este mono si suna foarte bine pe statie .Practic il folosesc ca si distors+ecou+pedala de volum, cu pedala de volum "setata " inainte de distors ca sa pot regla folumugain-ull fara sa alterez timbrul.

 

Pe de alta parte un studio digital =192KHz/32 bit si cu procesor de putere mare ce nu merita pus intr-o "pedala" caci nu mai cumpara nimeni din cauza pretului .

 

Un compresor de studio incepe pe la 2000$ asa ca poti sa-ti dai seama ce calitatae ai la cele cateva zeci de efecte emulate la 500$

 

Din aceasta cauza cei mai multi chitaristi ar folosi statii pe tuburi in overdrive sau in apropiere de overdrive (dar sa fie statii in conditii bune altfel nu se poate canta nici pe acestea ).

 

Dinamica unei statii bune pe tuburi nu prea s-a emulat , sunetul , timbrul este nimic fara raspunsul dinamic plus alte procese ce apar .

 

Nu cred ca sunt mai ieftine pedalele , 499 $ un procesor , daca dai pe fiecare pedala 100$ si un ecou mai scump ai patru pedale +un ecou .+ o valiza + alimentator .

Dezavantaje sunt dar daca nu canti intr- trupa de coveruri la birt /bar unde se canta zeci de piese diferite eset OK , ai destule optiuni .

In legatura cu GT10 sunt curios cum e cu WSP-urile din sintetizator .

 

daca colegul nostru este incepator sa -si ia un VOX amplug si sa exerseze pana ajunge sa cante profi vor aparea alte generatii de efecet /procesoare si atuncea va sti si el ce vrea si va alege sculele ce-i sunt utile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

ok, domnule karpi, vad ca tu te concentrezi la efecte si poate ai dreptate. Pentru mine efecte conteaza mai putin, folosesc foarte putin efect, poate un delay sau uneori un chorus. Daca lasam efectele la o parte, eu zic ca POD si VOX tonelab a facut foarte bine treaba de simulare sunetele ampurilor cu lampi. Daca cantam live, evident ca un amp cu lampi suna mai adevarat, dar cat costa un real tube amp ? Dar pentru inregistrare, nu se simte mare dif. intre procesoare si ampuri cu lampi, mai ales inregistrare cu procesoare este mult mai simplu de realizat. S-au mai certat despre proc. si ampurile cu lampi, nu vreau sa ajungem si noi la un asemenea situatia.

 

in rest, sunt de acord cu ultima faza in post-ul tau : "daca colegul nostru este incepator sa -si ia un VOX amplug"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.