www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia mainii drepte - panaj


Cosu

Recommended Posts

Uff uite care e treaba

Acum vreo doi ani cand ma plimbam pe un site rusesc numit guitar.ru am dat peste o galerie de imagini cu mari chitaristi(de la clapton si bb king pana la friedman sau satriani). Fiecare era pozat in timp ce canta si accentul cadea asupra mainii cu care tinea pana (stanga/dreapta). Era deosebit de interesant si acum nu il mai gasesc. Fiecare tine pana in felul sau si ma gandeam ca e interesant de observat asta. Sigur ca pana la urma canti intr-o maniera personala si nimeni nu te obliga sa canti precum chitaristul X insa mi s-a parut interesanta pagina si ma oftic ca nu o mai gasesc..

Deci daca aveti poze cu subiectul asta postati-le aici sa incercam sa recreem galeria aia sau daca o gasiti voi(sau ceva similar) sariti cu linkul.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

L-am vazut in iulie anul acesta pe Carlos Santana in concert si in afara de show,

care in treacat fie spus a fost extraordinar, m-a impresionat felul

in care Santana canta la chitara si in special, apropo de ce zicea Cosu,

modul in care tinea pana la solourile mai rapide.

Tine pana cu toate degetele si palma indreptata spre inafara, nu spre grif.

Priviti putin aici:

 

 

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Si mie mi s-a spus cand invatam ca trebuie sa folosesc pozitia "standard"...Dar am urmarit atent multi chitaristi.Si am observat ca pozitia mea a mainii drepte nu era dupa cum ziceau toti total "incorecta".Paul Gilbert printre altii foloseste toate degetele pentru panatie.In schimb Eric Johnson mi se pare chitaristul cu cea mai inedita si mai varaiata tehnica din punctul asta de vedere..

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mie marty friedman mi se pare ca are cea mai inedita tehnica de picking... si la downstrohe si la upstroke tine pana cu varful in sus... si mana intr-p pozitie ce mie mi se pare un pic (mai mult) ciudata

Link to comment
Share on other sites

apropo tocmai am incercat sa caut ceva video si daca doritzi lectii video despre picking si tot ce tine despre chitara va recomand reteaua Emule (sper ca nu este considerat ca o informatie impotriva regulilor) ca le-am citit acum :)

am gasit multe chestii video interesante acum astept sa se aduca ca sunt mari. Incercatzi.

Link to comment
Share on other sites

unul din exemplele cele mai celebre pentru astfel de panatie este Michael Schenker. dati un search pe net si gasiti cu siguranta poze.

particularitatea e ca pana se tine cu varful degetului mare si al aratatorului si are inclinatia invers fata de cum se tine ea indeobste.

Link to comment
Share on other sites

de cand ma stiu tin pana asa. multe lume mi-a zis ca e aiurea insa pozitia este asta datorita degetului mare. se poate observa ca e indoit la 90 de grade. pot sa cant si cu ea in alta pozitie insa nu am precizie cand e vb de viteza si oricum e ceva fortat pt mine asa ca nu are nici un rost sa fac treaba asta. mai mari de atat nu pot sa le bag.

Link to comment
Share on other sites

 

Cred ca cel mai important lucru este acela ca pana trebuie tinuta cat mai comod posibil fara sa oboseasca mana sau degetele.. depinde de la unchitarist la altul asa ca nu cred ca e cazul sa va uitati in stanga si in dreapta dupa panatiile fiecaruia...ci mai degraba sa veniti cu un stil prpriu.. personal.. :)

Link to comment
Share on other sites

de cand ma stiu tin pana asa. multe lume mi-a zis ca e aiurea insa pozitia este asta datorita degetului mare. se poate observa ca e indoit la 90 de grade. pot sa cant si cu ea in alta pozitie insa nu am precizie cand e vb de viteza si oricum e ceva fortat pt mine asa ca nu are nici un rost sa fac treaba asta. mai mari de atat nu pot sa le bag.

foarte interesant... sunt tentat sa invat si io s-o tin asa. din articolu ala reiesea ca e mai buna varianta asta, cel putin pt jazz n stuff (solo-uri / strumming) dar daca si tie iti merge inseamna ca se preteaza bine la cam orice...

singura chestie care ma opreste deocamdata e timpul: deabia mai am timp sa pun mana pe chitara, da mai sa reinvat sa tin pana :)

Link to comment
Share on other sites

you've got a point, dar site-u ala chiar m-a pus pe ganduri :

tipu canta la chitara de zeci de ani si a studiat diferitele tipuri de panatie, alegandu-l pe cel care l-a considerat optim. iar apoi zecile de elevi pe care i-a invatat stilu asta au inregistrat imbunatatiri clare.

asa ca, daca o tehnica mai buna inseamna sa 'iau stilul cuiva', i don't care :)

Link to comment
Share on other sites

Poze, mai greu, fiindca nu stiu cat se poate vedea din ele, defapt nu prea se poate, insa cred ca cel mai bine ne putem lamuri vizionand Rock Discipline (scale fragments, string skeeping si alternate arpegios) si concertele Dream Theater. Spun ca este o panatie foarte corecta deoarece suna impecabil, atat la viteza foarte mare cat si la pasaje mai lente. Pe langa Petrucii ar mai fi Malmsteen, la fel, o panatie impecabila. Aici m-am referit pur la tehnica, altfel chitaristi geniali sunt mai multi dar cei care m-au uimit tocmai din acest punct de vedere, sunt cei 2 mentionati mai sus. :)

 

Poze, mai greu, fiindca nu stiu cat se poate vedea din ele, defapt nu prea se poate, insa cred ca cel mai bine ne putem lamuri vizionand Rock Discipline (scale fragments, string skeeping si alternate arpegios) si concertele Dream Theater. Spun ca este o panatie foarte corecta deoarece suna impecabil, atat la viteza foarte mare cat si la pasaje mai lente. Pe langa Petrucii ar mai fi Malmsteen, la fel, o panatie impecabila. Aici m-am referit pur la tehnica, altfel chitaristi geniali sunt mai multi dar cei care m-au uimit tocmai din acest punct de vedere, sunt cei 2 mentionati mai sus. :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Lord-C is right man...Petrucci are real kickass panatie...si don't forget...Al di Meola...pt o panatie mai grea

 

Ce intelegi prin panatie mai grea?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.