www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxe - Monitoare - ieftin!


Recommended Posts

Am vazut in chip niste boxe destul de interesante :

http://www.itdirect.ro/produs.php?32:602

 

 

 

Le-a audiat cineva pe indelete ?

Imi dau seama ca nu pot sa am pretentii de super hi-fi aici insa pretul e destul de mic si prin urmare ma tenteaza.

Am gasit un review in daneza aici : http://www.hardware-test.dk/ht/test_show.asp?id=4413 si din sumarul de la sfarsit boxele par ok.

Voi ce ziceti ?

 

link oficial :

http://www.empirespeakers.com/?process=sho...r/regular/r1900

 

Surprinzator nu par sa fie facute in China :):)

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu am mai auzit de brand-ul asta, insa logo-ul inscris pe una dintre boze seamana suspect de mult cu cel vechi de la Samsung.Mie unul lipsa unui subwoofer mi se pare un minus important.

Link to comment
Share on other sites

"De cand CHIP prezinta monitoare de studio? "

 

De cind se poate. Oricit de mult te-ar putea surprinde, dar in Chip am scris mult si pentru chitaristii care vor sa foloseasca un computer. Chiar un Chip Special intreg.

Atunci cind pot, incerc sa introduc in Chip informatie care poate interesa pe cei multi care vor sa faca muzica pe computer, dar nu au bugete impresionante. Asa a fost cazul si cu boxele astea, care sint pur si simplu foarte bune la banul lor - nu as fi scris despre ele daca nu mi se pareau utile. Nu sint pentru mastering, mind me, dar merg foarte bine pentru cei care vor sa faca muzica, ca sa-si intregistreze, compuna, mixeze piesele. La banii lor sint foarte rentabile. Poti sa-ti faci treaba cu ele, repet, pina la mastering, exclusiv.

Au sunet clar, au atac, au ceva SPL, merg de near field bunicel. Dupa mine, sint mai bune decit boxe costind de 2,5 ori cit ele. Nothing fancy, dar poti sa-ti faci treaba cu ele. Basul este ok, nu formidabil, dar ok cit sa poti lucra bine ce ai de facut. Oricum, un subwoofer este util, dar se poate si fara, pina la un punct.

Tobele se aud foarte bine pe ele, si chitarile la fel, deci, eu le recomand pt facut rock la un buget restrins. Vor face fatza.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Subscriu. Chipul special de muzica si pc a fost o biblie pentru mine cand a aparut. Si cu prima ocazie o sa ma duc sa incerc boxele pentru ca eram in the market pentru o pereche de monitoare.

Link to comment
Share on other sites

Au sunet clar, au atac, au ceva SPL, merg de near field bunicel. Dupa mine, sint mai bune decit boxe costind de 2,5 ori cit ele. Nothing fancy, dar poti sa-ti faci treaba cu ele. Basul este ok, nu formidabil, dar ok cit sa poti lucra bine ce ai de facut. Oricum, un subwoofer este util, dar se poate si fara, pina la un punct.

Tobele se aud foarte bine pe ele, si chitarile la fel, deci, eu le recomand pt facut rock la un buget restrins.

ok, e bine ca se aud bine, dar important la monitoare e cum se translateaza sunetul pe diferite sisteme de ascultare... stiu ca ti-am spus nimic nou :), dar ma intreb cum fac astea fatza in domeniul asta

 

si am mai citit undeva ca pt o buna reprezentare a frecventelor joase iti trebe un woofer de cel putin 6 inch

Link to comment
Share on other sites

Prowler, am spus ca nu sint monitoare de mastering - la alea este important cum se "translateaza sunetul" pe alte sisteme. Astea sint bune ca sa ai o imagine apropiata de adevar cind inregistrezi, mixezi si compui, fiind o optiune foarte potrivita atunci cind ai un buget limitat - practic, pina la de doua ori jumate pretul lor nu ai nimic cu care sa le poti inlocui. Dar nu sint de mastering.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul prefer monitoarele astea si in general stereofonia..., decat alte sisteme 17.15 sau mai stiu eu ce inventii care fac rabat la calitatea sunetului in favoarea pozitionarii. Oricum jocuri nu prea mai bag si la filme gen star wars nu ma uit.

Pentru mine pare o oferta tentanta. Depinde acu si cat de bine suna dar probabil ca o sa le incerc.

Link to comment
Share on other sites

De cind se poate. Oricit de mult te-ar putea surprinde, dar in Chip am scris mult si pentru chitaristii care vor sa foloseasca un computer. Chiar un Chip Special intreg.

Sunt pe alaturi dar as vrea si eu sa multumesc celor care au avut initiativa sa scrie ceva materiale in Chip despre componente ceva mai profesionale in legatura cu boxe (monitoare), placi de sunet sau software de creare muzica ... de fapt Delta M-Audio Audiophile 192 l-am cumparat oarecum influentat de articolele din Chip-ul acela amintit mai sus .. si binenteles posibilitatile mele materiale ... Am cam cumparat cam tot ce a aparut Chip, si asta de cand a aparut ... am invatat multe de acolo. Se pare ca am ocazia sa multumesc personal lui MMG si asta am sa si fac ... multumesc MMG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.