www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalboard


Guest alexpunk91
 Share

Recommended Posts

Guest alexpunk91

am 3 pedale digitech si am inteles de la cnv ca nu pot connecta o pedala digitech la un pedalbord boss ....e adevarat? ...sau are cnv pedalboard boss si pedala digitech ..dak da ..ii merge???....eu am cumparat pana acum 2 adaptoare ...si mai vreau ink 5 pedale ...asa k ...

vreau neaparat sa aflu dak merge ...am dat 650 pe un adaptor . :)

Link to comment
Share on other sites

am 3 pedale digitech si am inteles de la cnv ca nu pot connecta o pedala digitech la un pedalbord boss ....e adevarat? ...sau are cnv pedalboard boss si pedala digitech ..dak da ..ii merge???....eu am cumparat pana acum 2 adaptoare ...si mai vreau ink 5 pedale ...asa k ...

vreau neaparat sa aflu dak merge ...am dat 650 pe un adaptor . :)

 

daca polaritatea se respecta, merge...adica ai grija ca si la pedala si la alimentator plusul sa fie in acelasi loc.

 

650 de mii vechi banuiesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am un adaptor Rocktron Ontap (damn good deal, zic eu, vine cu cablu de 3m si daisy chain pt 5 pedale), am pe board pedale Boss, Korg, Ibanez, DOD, Digitech si Rocktron. Asta inseamna ca toate sunt de acelasi tip (9V, jack cu interior negativ si exterior pozitiv). Ce e si mai important decat asta, e ca adaptorul sa aiba destui mA sa sustina pedalele. Pedalele de distors, compressor, tuner, etc, consuma destul de putin (intre 10 si 40 mA), dar ma tem ca cele de modulatie (chorus, delay, may ales cele digitale) consuma mai mult. Ideea principala e ca suma consumului pedalelor (cred ca in engleza ar fi current draw) sa nu fie mai mult decat valoarea de mA de la adaptor. Totusi, daca nu ma insel, current draw-ul e maxim cand pedala e on, cand e pe bypass (chiar daca nu e true) scade, adica poti sa ai pedale care consuma in total 300mA, pe un adaptor de 200mA, daca nu le folosesti pe toate deodata (Rocktron-ul meu are 1670mA, nu cred ca o sa il folosesc vreodata la limita :D).

A, si current draw-ul de obicei e trecut la datele tehnice despre pedale, in manual (sau il gasesti pe net) desi am un DigiDelay, la care nu e trecut (probabil pt ca e imens de mare :P).

Karpi ( :) ) sau altcineva cu cunostinte mai bune, daca ai timp si am scris lucruri doar partial adevarate, please corect.

 

:) Duminica faina la toti!

 

@offtopic: Death, in poza aia parca ai fi DiGiorgio (bass de forma F, verde, par lung :) )

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am un adaptor Rocktron Ontap (damn good deal, zic eu, vine cu cablu de 3m si daisy chain pt 5 pedale), am pe board pedale Boss, Korg, Ibanez, DOD, Digitech si Rocktron. Asta inseamna ca toate sunt de acelasi tip (9V, jack cu interior negativ si exterior pozitiv). Ce e si mai important decat asta, e ca adaptorul sa aiba destui mA sa sustina pedalele. Pedalele de distors, compressor, tuner, etc, consuma destul de putin (intre 10 si 40 mA), dar ma tem ca cele de modulatie (chorus, delay, may ales cele digitale) consuma mai mult. Ideea principala e ca suma consumului pedalelor (cred ca in engleza ar fi current draw) sa nu fie mai mult decat valoarea de mA de la adaptor. Totusi, daca nu ma insel, current draw-ul e maxim cand pedala e on, cand e pe bypass (chiar daca nu e true) scade, adica poti sa ai pedale care consuma in total 300mA, pe un adaptor de 200mA, daca nu le folosesti pe toate deodata (Rocktron-ul meu are 1670mA, nu cred ca o sa il folosesc vreodata la limita :) ).

De incercat dracia. Nici o problema legata de brum?

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am un adaptor Rocktron Ontap (damn good deal, zic eu, vine cu cablu de 3m si daisy chain pt 5 pedale), am pe board pedale Boss, Korg, Ibanez, DOD, Digitech si Rocktron. Asta inseamna ca toate sunt de acelasi tip (9V, jack cu interior negativ si exterior pozitiv). Ce e si mai important decat asta, e ca adaptorul sa aiba destui mA sa sustina pedalele. Pedalele de distors, compressor, tuner, etc, consuma destul de putin (intre 10 si 40 mA), dar ma tem ca cele de modulatie (chorus, delay, may ales cele digitale) consuma mai mult. Ideea principala e ca suma consumului pedalelor (cred ca in engleza ar fi current draw) sa nu fie mai mult decat valoarea de mA de la adaptor. Totusi, daca nu ma insel, current draw-ul e maxim cand pedala e on, cand e pe bypass (chiar daca nu e true) scade, adica poti sa ai pedale care consuma in total 300mA, pe un adaptor de 200mA, daca nu le folosesti pe toate deodata (Rocktron-ul meu are 1670mA, nu cred ca o sa il folosesc vreodata la limita :D).

A, si current draw-ul de obicei e trecut la datele tehnice despre pedale, in manual (sau il gasesti pe net) desi am un DigiDelay, la care nu e trecut (probabil pt ca e imens de mare :P).

Karpi ( :) ) sau altcineva cu cunostinte mai bune, daca ai timp si am scris lucruri doar partial adevarate, please corect.

 

:) Duminica faina la toti!

 

@offtopic: Death, in poza aia parca ai fi DiGiorgio (bass de forma F, verde, par lung :) )

 

efectele nu intra nici in stand by nici nu sunt oprite doar "ocolite" prin bypass !!! ele consuma incontinu cam acelasi curent.

 

La cele cu iesire stereo care au iesirea de "phones" si line/out pe aceliasi jack atentie l folosirea "linout mono" !! un canal va fi pus la masa , cea ce inseamna ca ampliful de pe acea parte ca debita curentul maxim pe rezistorul de aprox 100 ohm .Deci va consuma la maxim si in plus fara rezistenta de 75 ohmi de la casca , practic mult mai mult decat cu casca ldata lla maxim !!

 

Cel mai bine este ca si in cazul a folosirii iesiri mono ( de pe jack stereo) sa se foloseasca un cablu cu jack stereo la care inelul dintre cap si masa sa fie NC ( neconectat).

 

Acest lucru l-am observat cand am folosit un palm processor pe baterie si mi-a murit bateria in timpul cantatului pana ce acasa pe casti a functionat 6 ore .Apoi am facut un cablu dupa cum am descris si nu mai sunt probleme.

 

 

Unele procesoare consuma mai mult altele mai putin in functie de depasita este tehnologia implementata ( hehe) .

 

Pedalele analogice ( single effect) chiar si unele digitale nu consuma prea mult cum ai scris pe la 50mA din care cel mai mult foloseste de obicei LED-ul indicator.

In legatura cu acesta tema mai sunt posturi-topicuri , sa se citeasca ...se discuta si despre bucla de masa si de necesitatea separari galvanice a cirvcuitelor de masa de la alimantare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Arpi, merci de comment-uri! :)

Doctor X, eu folosesc Rocktron Metal Planet ca distors, si adaptorul nu adauga zgomotul ala de fond ca si adaptoarele chinezesti (acuma nici nu scoate din hum-ul de single coil, dar filtreaza zgomotul de la reteaua de curent). L-am folosit la sala, la volum mare, iar acasa am facut si o comparatie intre baterie/adaptor, si nu am auzit nici o diferenta (nu am incercat comparatia asta la volum mare). Eu zic sa iti duci pedala de distors la magazin, si sa incerci adaptorul inainte, nu vad de ce nu te-ar lasa baietii. Daca totusi nu, poate iti fac un mic demo acasa :) (A, si nu stiu daca conteaza ceva ca am prelungitor din ala cu protectie in care il bag). A, si cred ca toate adaptoarele "de firma" (Boss, Digitech, etc) ar trebui sa aiba ceva de filtrat, atata ca alea au amperaj mult mai mic decat Rocktron.

A, si o chestie offtopic, legata de LED: am un VOX Amplug Metal, si dupa ce am tot cantat pe el (mai multe ture de cate o ora, etc), nu mai mergea led-ul, desi la sunet nu simteam nici o diferenta. Am crezut ca s-a stricat, pana cand dupa o ora de cantat s-a oprit de tot, si mi-am dat seama ca de fapt s-au terminat bateriile :)) Mi se pare super tare faza ca nu se mai aprinde led-ul, dar calitatea sunetului nu scade.

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Nu folosesc pedale de distors (doar un SD Pickup Booster cateodata). Deocamdata...

Deci sa inteleg ca nu-i nici o diferenta intre o pedala (orice, nu numai distors) folosita cu baterie, respectiv cu alimentatorul in cauza, din punct de vedere al zgomotului.

Ma mir numai ca multialimentatoare cu pana la 10 iesiri gen Dunlop DC Brick, Voodoo Lab Pedal Power, T-Rex Fuel Tank si altele costa peste 100 de euro, in vreme ce Rocktron costa 30 si un pic de euro si poate sa alimenteze pana la 20 de pedale. Daca ai dreptate, Rocktron-ul e un chilipir si o sa-l cumpar fara sa-l probez, mai ales ca pare a fi de dimensiuni foarte mici si salvez si spatiu pe pedalboard.

Multam de pont.

Link to comment
Share on other sites

salutare...folosesc si eu ontap de la rocktron de cateva luni sipot spune ca e foarte bun:)nu am zgomot de fond deloc(doar cel care e normal...distors compressor).

 

Chestia e ca el vine doar cu un cablu cu care poti alimenta 5 pedale...pana la 20 ori iti mai cumperi cateva cabluri de alimentare(cu cate 5 mufe...cablu pe care habar nu am de unde sa-l cumperi si cat costa)...ori iti faci din cablu si alte mufe:). Pana se ajunge la acei aproape 1.70 amperi e cale lunga(doar daca ai ceva pedale care consuma mult)

 

Un aspect pozitiv e acela ca e f mic:)si nu trebuie neaparat sa-l pui pe pedalier fiindca este in genul incarcatorului de telefon...il bagi in priza iar cablul lung de 3 metri iti ajunge la pedalier:)cablul principal se baga intr-o mufa"mama" care se afla la capatul cablului cu mai multe mufe.

 

Mie imi place...imi e f folositor...e bun...deci recomand:)

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.