www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme cu coarda G


Alex
 Share

Recommended Posts

De ceva timp am probleme cu coarda g de la chitata.. Daca o fortez prea tare, sa zicem daca fac un bend mai puternic sau ceva de genul imi sare din saddle (sorry nu stiu termenul in romana). Am schimbat cateva corzi si tot asa patesc, practic nu rezista la tensiune prea mare.

 

Eu am un Ibanez RG470 cu Floyd si sunt curios, trebuie sa schimb saddleul ? Si daca da, unde dracu gasesc ?

 

P.S. - nu imi dati sfaturi gen "strange surubul mai tare" sau nu forta coarda, pt. ca surubul e strans cat de bine posibil, cum strang la toate celelalte 5 corzi dar numai g-ul imi face probleme, cat despre fortat, nu o fortez absolut deloc, azi am facut un simplu bend si mi s-a dus dracului...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ti-a facut de mai multe ori asa??? ca e posibil sa nu fi fost coarda pusa bine la inceput... dak ti-a facut de mai multe ori, nus ce sa zic

Link to comment
Share on other sites

De ceva timp am probleme cu coarda g de la chitata.. Daca o fortez prea tare, sa zicem daca fac un bend mai puternic sau ceva de genul imi sare din saddle (sorry nu stiu termenul in romana). Am schimbat cateva corzi si tot asa patesc, practic nu rezista la tensiune prea mare.

 

Eu am un Ibanez RG470 cu Floyd si sunt curios, trebuie sa schimb saddleul ? Si daca da, unde dracu gasesc ?

 

P.S. - nu imi dati sfaturi gen "strange surubul mai tare" sau nu forta coarda, pt. ca surubul e strans cat de bine posibil, cum strang la toate celelalte 5 corzi dar numai g-ul imi face probleme, cat despre fortat, nu o fortez absolut deloc, azi am facut un simplu bend si mi s-a dus dracului...

 

Deci da, am patit de mai multe ori...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Uita-te si tu acolo sa nu fie vreo tocitura sau vreun defect la coarda g. Sa se rupa e mai probabil, dar sa sara nu prea. Poti sa incerci si cu corz mai groase sau sa pui o bucatica de hartie cu coarda odata.

Link to comment
Share on other sites

Sincer m-am uitat f. atent la saddle si nu e nici o diferenta intre el si restul, si cum restul nu au nici o problema, inseamna ca nu e stramb sau altele..

 

Nu e coarda propriu-zis de vina, nu are cum, problema s-a intamplat de mai multe ori precum am spus, si am inlocuit corzile, si tot nimic...

 

Am sa incerc sa pun o hartiuta ceva, dar mai astept niste raspunsuri poate are cineva solutii mai bune.

 

Merci pt. raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca vrei sa-ti cumperi saddle nou, separat nu cred ca gasesti.Parca aveau la ProGuitar tot setul, desi e putin probabil sa gasesti la ei pentru Floyd...Poti incerca.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Mai aveti oleaca si spuneti "Schimba chitara" ...

 

 

deja ti-a zis cineva, vezi postul lu' dyster skog, iote:

 

ia-ti o chitara adevarata. adica NU ibanez

 

:)

Link to comment
Share on other sites

incearca sa schimbi porcariile alea mici care tin coarda in saddle intre ele.

daca nu cauta pe cineva care sa-ti faca una exact dupa aceleasi dimensiuni, numa ca buna in caz ca aia e stramba.nu are rost sa schimbi tot floydul pt asa ceva.

in orice caz nu strange (!) pe niciunde pe chitara (floyd/nut) suruburile prea tare pt ca dup'aia se f.. si umblii de tampesti dupa inlocuitori,sau apelezi la improvizatii nu tocmai sanatoase pt chitara.

si eu am patit asa o faza-am strans prea tare surubul la floyd si s-o stricat filetul, nu se mai insuruba.am apelat la un prieten si mi-a facut un alt saddle dupa exact aceleasi dimensiuni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Da...Cu coarda G se intampla cel mai des chestii de genul asta...Am patit odata cand G-ul imi ceda...nu puteam sa cant 5 minute ca se dezacorda...Si am un Gibson Les Paul cu cheite stabile si puternice...Corzile erau D`addario. Coarda era prinsa aproximativ bine...ca restul...dar G-ul era singura care ceda...Mai multi au probleme cu aceasta coarda...Nu e nimic neobisnuit... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.