www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosimea Penei


Guest Punk
 Share

Recommended Posts

Guest Punk

cam care ar fi ? cea mai ideala? sau macar ziceti-mi ce fel de sunet scoate o pana de grosime cuprinsa intre ?mm si ?mm .. nu stiu cum sa va explic . dar cred ca ati inteles ideea :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine ideala este de 0.60 mm. La bas folosesc (ocazional) 1.5 mm. :)

Incearca si tu mai multe grosimi si vezi ce ti se potriveste. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca exista "grosimea ideala" a unei pene. Este doar alegerea ta ce fel de pana doresti sa folosesti.

"Guitar picks come in varying thicknesses to accommodate the different playing styles and kinds of strings. Thinner plectra are more flexible and tend to offer a wider range of sounds, from soft to loud, and produce a "click" that emphasizes the attack of the picking. However, some argue that heavier picks produce a brighter tone.

 

In rock and heavy metal, while playing electric guitar with hi-gain amplification or distortion, it is generally assumed that thinner picks produce muddier, heavier, less controllable sound and thicker picks produce more delicate, more controlled and well-shaped tone. Thinner picks also tend to rip or tear more often if used too forcefully, whereas a thicker one is more likely to wear down over time. Thicker picks are generally used in more discrete genres, such as heavy metal or power metal. However, there are many exceptions to these stereotypes, especially as there is an element of guitarist preference involved in selecting pick thickness.

 

Many death metal musicians swear by picks thicker than 1.5mm, because it allows more control over heavy gauge strings. Thinner picks tend to give less attack and do not give as much control when doing fast tremolo picking. Also, they tend to wear much faster when used with heavier gauge strings.

 

Jazz guitar players tend to use quite heavy picks, as they also tend to favor heavy gauge flat-wound strings. Bass players tend to prefer thick picks because their strings are far thicker than those of guitarists."

Asta spune Wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

io cred ca totul tine de gust si de stilul pe care il abordezi.pentru acorduri si faze de genu', unii prefera pene mai subtiri, pentru ca sunt mai moi.cele groase ar fi bune in general pentru solouri, pentru palm muting, daca vrei sa obtii un sunet mai punchy :)

nu ma pricep la dimensiuni exacte, doar pot spune ca io folosesc de obicei pene heavy, n-am idee ce grosime (s-a sters scrisu' de pe ele :) )...mi se pare ca imi ofera un control mai bun asupra corzilor :D

pan' la urma nu exista grosimea perfecta...totul tine de tine ;)

a...si ai grija ca "ideal" n-are grad de comparatie :D

noroci :)

 

leitar edit: buna explicatie ai gasit, Paul :P

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Punk

multumesc celor care au raspuns.

problema e insa ca eu stau in focsani, iar aici nu se gasesc pene calumea...gen Fender :-j is numai prostii. mai bine le fac eu :)

si trebuia sa ii zic unui tip sa imi ia dar cand a ajuns aclo nu stia de care :D

o sa ii zic sa imi ia de toate felurile :))

 

:) RGC !

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea penelor costa intre 1 si 3 lei. Roaga-l pe prietenul tau sa-ti ia pene de grosimi si marci diferite (Jim Dunlop, Fender, Stagg, etc). Numai asa poti sa ajungi, prin eliminare, la pana ideala. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

io cred ca totul tine de gust si de stilul pe care il abordezi.pentru acorduri si faze de genu', unii prefera pene mai subtiri, pentru ca sunt mai moi.cele groase ar fi bune in general pentru solouri, pentru palm muting, daca vrei sa obtii un sunet mai punchy :D

nu ma pricep la dimensiuni exacte, doar pot spune ca io folosesc de obicei pene heavy, n-am idee ce grosime (s-a sters scrisu' de pe ele :) )...mi se pare ca imi ofera un control mai bun asupra corzilor ;)

pan' la urma nu exista grosimea perfecta...totul tine de tine ;)

a...si ai grija ca "ideal" n-are grad de comparatie :P

noroci :)

 

leitar edit: buna explicatie ai gasit, Paul :D

Si tu ai avut o completare buna. :)

Link to comment
Share on other sites

recomand penele de la Planet Waves, cele classic celluloid, heavy sau extra heavy :) au o priza foarte buna, si mi se pare ca dau un sunet foarte plin :)

as vrea sa-mi iau ceva pene de la Gin Dinplop, ceva de genu'...cre' ca au un atac criminal :D din pacate, nu am gasit pana acum pe la noi decat foarte scurte, bune mai mult pentru bass... :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Eu cant cu cartela de telefon (nu cu ea intreaga :) decupata,normal) in forma dreptunghiulara e ideala ca duritate si ca grosime pentru mine.Nu ma inteleg cu nici o pana din comert(am colectie acasa stiu ce zic).

Fiecare dupa cum simte si dupa nevoile lui.E greu sa recomanzi o pana cuiva pentru ca nu stii ce fel canta sau cat de bine o tine intre degete ori felul in care o tine.

Ca si marci sunt destule adevaraciuni, ai sa realizezi singur abia dupa mai multe experimente (la grosime ma refer)

Unu loveste mai amplu cu pana si ii plac cele mai subtiri,altul canta mai rigid si loveste foarte scurt si alege o pana mai groaza sau mai rigida...dar asta nu e o regula.

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
cam care ar fi ? cea mai ideala? sau macar ziceti-mi ce fel de sunet scoate o pana de grosime cuprinsa intre ?mm si ?mm .. nu stiu cum sa va explic . dar cred ca ati inteles ideea :)

Cât mai groasã :) .(2mm<<) ªi încã nu cânt death/black etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest nobigd

parerea mea ca in jur de 1 mm e cel mai bine... eu asa folosesc ....cu alea prea moi ( <0.7) nu ma inteleg deloc.....parca fac ce vor ele nu ce vreau eu....si nici pe alea peste 1.4 nu prea le am la inima. am cantat si eu la inceput cu niste pene impreovizate din cartela de tel....si.. e cam chin.

 

..oricum....fiecare cu pana lui :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ
recomand penele de la Planet Waves, cele classic celluloid, heavy sau extra heavy :) au o priza foarte buna, si mi se pare ca dau un sunet foarte plin :)

as vrea sa-mi iau ceva pene de la Gin Dinplop, ceva de genu'...cre' ca au un atac criminal :D din pacate, nu am gasit pana acum pe la noi decat foarte scurte, bune mai mult pentru bass... :)

 

 

conteaza atat de mult penele? mie nu mi se pare k se simte foarte mult diferenta intre o pana plantet waves de x mm sau o alta pana tot de x mm....dar pana la urma eu sunt incepator...

Link to comment
Share on other sites

sal mai....auzi stii ce am observat eu...cu cat pana esti mai groasa la corp si ascutita spre varf nu toata groasa sau toata thin gen alea d 1 mm sau 0.ceva..cu atat ai mai mult control asupra pickingului, si esti mai exact...eu folosesc Dunlop Jazztone 208...daca dai de penele astea incearca una, are 2 milimetri, si materialu din care sunt facute aluneca foarte fain la varf.Depinde foarte mult ce canti, ca sa nu mai spun de impactul unei pene groase asupra corzilor care este NET superior ca sunet ulterior decat una subtire.Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.