www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgarieturi...


pulbur
 Share

Recommended Posts

Mi-am luat recent o chitara electrica de la un prieten...la pret de nimic,vroia sa scape de ea.Chitara arata foarte bine,totul functioneaza perfect...dar problema e ca are vreo 2-3 zgarieturi pe body :) ...

 

Intrebarea mea ar fi: Cum pot scapa de zgarieturile de pe body?

 

Am citit undeva ca se poate cu hartie abraziva foarte fina imbibata in apa cu sapun...e adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat recent o chitara electrica de la un prieten...la pret de nimic,vroia sa scape de ea.Chitara arata foarte bine,totul functioneaza perfect...dar problema e ca are vreo 2-3 zgarieturi pe body :) ...

 

Intrebarea mea ar fi: Cum pot scapa de zgarieturile de pe body?

 

Am citit undeva ca se poate cu hartie abraziva foarte fina imbibata in apa cu sapun...e adevarat?

 

Dumnezeule mare! hartie abraziva si apa cu sapun? :):) si iarasi :D .Pai dc e un finish gloss o sa o ruinezi definitiv. La topicul cum ne ingrijim chitara sau ceva similar citisem cu carpa de bumbac moale cu putina pasta de dinti...da frate sincer eu cred ca epoca alchimiei a apus..asa ca de ce nu incerci un produs din comert? sunt solutii speciale pt scos zgarieturile cele mici si vopsea pt situatiile mai disperate. Sau daca nu afecteaza cantatul efectiv la chitara (te agati, zgarii, freci) lasa-le asa mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Daca sunt zgarieturi superficiale ignora-le pentru ca sunt inevitabile. Daca sunt zgarieturi adanci apeleaza la produsele profesionale.

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeule mare! hartie abraziva si apa cu sapun? :):) si iarasi :) .Pai dc e un finish gloss o sa o ruinezi definitiv. La topicul cum ne ingrijim chitara sau ceva similar citisem cu carpa de bumbac moale cu putina pasta de dinti...da frate sincer eu cred ca epoca alchimiei a apus..asa ca de ce nu incerci un produs din comert? sunt solutii speciale pt scos zgarieturile cele mici si vopsea pt situatiile mai disperate. Sau daca nu afecteaza cantatul efectiv la chitara (te agati, zgarii, freci) lasa-le asa mai bine.

Ai fi, probabil, surprins sa afli ca hartia abraziva uda chiar se foloseste la lustruitul finishurilor de chitara:) Conditia este sa fie fina. E adevarat, nu merge pe orice finish.

Nu m-as preocupa prea mult de zgarieturi, oricum o sa o zgarii/scapi/lovesti de nenumarate ori.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.