www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu O Chitara Noua


Guest shhican
 Share

Recommended Posts

Guest shhican

Am si eu urmatoarea problema. Sunt incepator si am zis ca pentru inceput nu vreau sa bag prea multi bani intr-o chitara. Asa ca mi-am luat un set Harley Benton de pe thomann.de. Mai exact asta.

Toate bune si frumoase pana am primit setul acasa. Am scos chitara si cand i-am facut un test toate corzile aveau un fret buzz pe liber si pana la tasta 7. Pe net am cautat eu ce am cautat cum sa fac sa ridic actiunea insa nu prea as vrea sa ma bag sa o stric de tot :). Ce voiam sa stiu e unde gasesc un lutier care sa nu imi ia jumatate din banii care i-am dat pe chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu urmatoarea problema. Sunt incepator si am zis ca pentru inceput nu vreau sa bag prea multi bani intr-o chitara. Asa ca mi-am luat un set Harley Benton de pe thomann.de. Mai exact asta.

Toate bune si frumoase pana am primit setul acasa. Am scos chitara si cand i-am facut un test toate corzile aveau un fret buzz pe liber si pana la tasta 7. Pe net am cautat eu ce am cautat cum sa fac sa ridic actiunea insa nu prea as vrea sa ma bag sa o stric de tot :) . Ce voiam sa stiu e unde gasesc un lutier care sa nu imi ia jumatate din banii care i-am dat pe chitara :)

 

de unde esti?

Link to comment
Share on other sites

trebuie reglata,contacteaza un cunoscator.

Ele sunt asamblate si atat.

E simplu de spus ...,,strangi suruburile astea" dar si alea se strang sau se lasa cu cap (falseaza,zbarnaie,daca nu se face cum trebuie)

Daca zbarnaie poate sa fie si de la grif,trebuie sa invarti de tija din interiorul ei(griful poate fi convex sau concav si trebuie indreptat) etc...

post-1203-1210320992_thumb.jpg

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest shhican
de unde esti?

 

Din bucuresti

 

pai e simplu...ai primit si un set de 'imbusuri',chei hexagonale...iei cea mai mica cheie si strangi surubele astea..

 

Am incercat si tot la fel. Am ridicat actiunea cat s-a putut si la fel se intampla. Ma gandesc sa nu fie de la nut; sa aiba santurile alea prea adanci si sa fie prea aproape de griff in partea de sus a grifului.

De asta ziceam ca as vrea sa ma duc la cienva care stie. Sa nu ma apuc eu de nebun pentru prima oara sa fac tot felu de schimbari.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

invarti piulita tijei din grif in sens trigonometric...cate putin si lasi sa "lucreze" cam 10-30 min(depinde de calitatea grifului) pana ajungi la un rezultat satisfacator...

nu tre' sa-ti fie teama ca nu ai ce sa strici daca faci treaba corect si cu grija...

daca erai din bv te rezolvam eu...

succes...

Link to comment
Share on other sites

din proprie experienta....tastele nu erau corect batute in fretboard la un harley benton copie les paul....deci poti sa reglezi pana sta vantul....

 

zice bine colegu..verifica planeitatea grifului si cat de bine sunt tastele batute..daca e una mai ridicata ( a 7-a) bate-o pe aia usor cu un ciocan..dar nu direct..pune o bucata de lemn, plastic ceva pe tasta (dupa ce scoti corzile). daca nici asa nu merge, u need a fret leveleling..si ala te costa cat nu face un HB.

Link to comment
Share on other sites

Guest shhican

Am mai dat drumu la tross rod (cam 90 de grade) si acum cand tin apasat pe tasta 9 corzile se lovesc de fretul 11. Chiar nu stiu ce sa fac; sa ma duc la cineva care se pricepe sau degeaba mai incerc. Ma cam bate gandul sa o trimit inapoi (desi imi place cum arata :))

Link to comment
Share on other sites

pai daca arata...la ce te mai chinui sa o reglezi? :)

hahahaha

 

Intreaba un cunoscator,adica te duci cu ea,o vede si iti zice..."trimite inapoi" sau "lasa ca o fac"

Aici poti sa mai intrebi de 5 ori acelasi lucru, nu cred ca realizezi exact ce ai de facut :)

(stai langa ala care lucreaza si asa inveti si tu cu ocazia asta)

Succes!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest shhican

si asa ajung la intrebarea initiala :) . Stie careva un numar/id/e-mail al unui lutier care sa fie mai acceptabil ca pret? (am vazut lista de preturi de la guitarshop si nu am la dispozitie 100 de ron pentru o astfel de operatiune)

Link to comment
Share on other sites

dar nu ai prieteni?cineva care canta de mai multa vreme,sigur tre sa stie. Nu e mare scofala,dar tre sa stii unde sa invarti.

Scule:

Imbus de 1mm si unul de 6mm(parca,pentru tija din grif)

Surubelnita in cruce.

Ideal si un tuner (de pe un procesor ceva).

Oameni:

Chitarist care are chitara electrica de mai mult de 2 ani de zile.(daca chitara lui are floyd, a ta e floare la ureche)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest shhican

nu am nici un prieten care sa cante la chitara. De reglat am reglat eu pe acolo (din ce am inteles de pe diferite site-uri din afara) insa tot se aude fretbuzz-ul. Daca se aude fretbuzz-ul pe tasta 11 cand tin apasat pe tasta 9 ar trebui sa mai dau drumu la truss rod sau sa il mai strang?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.