www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Vk100


Guest slash47

Recommended Posts

Guest slash47

am nevoie de ajutor. ce ziceti de combinatia peavey vk100 + marshall avt 412xa

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1011

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1000

am citit undeva ca peavey valveking 412 are difuzoare proaste si la volum mai mare face urat.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1012

recomandari? de asemenea parerile despre vk100 sunt bine venite. buget pt half stack 30-32 mil

Link to comment
Share on other sites

de ce nu te orientezi pe ceva second hand si eventual un amp bun cu un cabinet 2x12? canti pe stadioane de iti trebuie 100W? Un amp pe lampa la volum de repetitii, daca are 100W va suna net inferior fata de volumul la care are regim de functionare... undeva peste 70W. La pariu ca vei repeta la nu mai mult de 20W.

 

Sfatul meu: amp full tubes maxim 50W si un cabinet 2x12 cu dif-uri celestion (la alegerea ta ce difuri ii pui).

 

On topic: valveking e o chinezarie foarte prost vazuta in toata lumea iar cabinetul marshall avt este cel mai slab cotat cabinet 4x12 produs de marshall.

 

Recomandare: SoundCity SC50H 500 euro si cabinet or Soundcity 4x12 (difuri no name) ori ceva 2x12 (Marshall si parca Hughes & Kettner se vindeau pe aici la 300 euro bucata)

Link to comment
Share on other sites

On topic: valveking e o chinezarie foarte prost vazuta in toata lumea iar cabinetul marshall avt este cel mai slab cotat cabinet 4x12 produs de marshall.

 

Nu sunt deacord. Pt. 3-4 sute de euro cat dai pe el, e chiar foarte bun. Evident, nu se compara cu Mesa, Soldano, ENGL, etc ... dar costa muuuult mai putin decat ele.

Link to comment
Share on other sites

E buna ideea lui Felix cu Soundcity, am auzit un sample facut de un coleg de forum si mi-a placut. Alta idee ar fi sa iti iei un combo Peavey ValveKing 100 pentru 1700RON si sa iti iei difuzoare la el, difurile din el sunt nasoale. Am cantat pe asa ceva cu un Marshall 1960 4x12 cu Celestion T75 si suna mult mai bine. Din cate stiu dupa ce ii schimbi si lampile suna si mai bine. Recomandare pentru difuzoare ar fi Eminence Governor, suna ceva in genul Celestion Vintage 30. Unii chitaristi le prefera in fata la Celestioane.

Link to comment
Share on other sites

Guest slash47

nu cant pe stadioane. stiu ca e galgios un head de 100W da' nu am gasit altceva la mc. cat despre cabinet, mai aveam o alternativa: sa-mi fac eu un 2x12 din 2 celestioane vintage30 pt headu peavey. :) La muzica jos la parter, au cab hughes & kettner?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca H&K se distribuie in Romania. Uita-te la sectiunea de publicitate si vezi ce se gaseste pe acolo. Vazusem acolo un cabinet Marshall 2x12 si un Hughes & Kettner.

 

Soundcity nu e cu mult mai scump decat Valveking dar garantat este mult mai fiabil si are un ton mai bun.

 

Nu incerca sa faci singur cabinet daca nu ai mai facut niciodata. Chestia asta nu e o joaca si ai sanse foarte mari sa nu iti iasa.

Link to comment
Share on other sites

VK e foarte ok pt. pretul lui si nu am auzit alt amp in price range`ul lui sa sune mai bine, doar ampuri de la 1000eur is sus.

 

Ca sunet canalul de clean are mult headroom si nu iti coloreaza mult sunetul doar il "incalzeste", poti baga orice alt preamp sau procesor prin el si sa sune bine ( chestie care nu se intampla la Marshalluri sau alte ampuri mai vintage care suna doar cum vor ele ).

 

Canalul de distors are caracterul lui personal dar cu multe optiuni de modelare a tonului, poti usor sa obtii un ton blues si un ton metal.

 

Ca fiabilitate eu nu am avut niciodata vreo problema cu el, iar chestia cu made in china nu prea tine, AC30`urile sunt facute tot acolo si suna.

 

Daca ai alte intrebari despre amp poti sa ma intrebi.

 

PS: Daca te intereseaza am un VK100 Head de vanzare la 13mil cu tot cu footswitch Boss si lampi noi in preamp. :)

Edited by CulBoji
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

exista si in cluj distribuitor h&k si la arad ... daca vrei iti dau un nr de telefon din cluj

Link to comment
Share on other sites

Guest slash47

in afara de faptul ca sound city nu are eq pe ambele canale pe el l-as lua(mai e si chestia ca mai bine ei o scula mai scumpa de la o firma necun decat una ieftina de la peavey, marshall, mesa sau alte chestii). dar intervin doua probleme: 1.magazinu e tocmai in turnu severin si io stau in pitesti si 2. nu am vazut nciun review despre headu asta, un audio sample cel putin...orice.

CulBoji, daca dai cleanu mai tare devine crunchy? si de cati ani ai headu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
The SC amps was originally designed by Dave Reeves who later founded Hiwatt. In essence, Sound City and Hiwatt are two identical amps with identical parts, but the Hiwatts are wired by hand which makes them more relieable and expensive.

 

Ei, nu-i o firma chiar necunoscuta... :)

Link to comment
Share on other sites

CulBoji, daca dai cleanu mai tare devine crunchy? si de cati ani ai headu?

 

Daca dai volumu pe clean pe la 7-8 incepe sa devina crunchy daca e pe class A/B, pe class A incepe sa distorsioneze mult mai repede si volumul e mai mic. Volumul e foarte tare pe class A/B la 7-8, deobicei eu cant cu volumele pe la 2-4 maxim 5.

 

Poti trece de la class A/B la class A sau oriunde intre ele prin knobul de texture din spate.

 

Eu il am din primavara trecuta, dar mi-am luat Marshall prin toamna si de atunci nu prea l-am folosit, daca ai drum prin CJ poti venii sa-l testezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest slash47
Daca dai volumu pe clean pe la 7-8 incepe sa devina crunchy daca e pe class A/B, pe class A incepe sa distorsioneze mult mai repede si volumul e mai mic. Volumul e foarte tare pe class A/B la 7-8, deobicei eu cant cu volumele pe la 2-4 maxim 5.

 

Poti trece de la class A/B la class A sau oriunde intre ele prin knobul de texture din spate.

 

Eu il am din primavara trecuta, dar mi-am luat Marshall prin toamna si de atunci nu prea l-am folosit, daca ai drum prin CJ poti venii sa-l testezi.

 

nu prea. singura sansa ar fi sa l iau cand trece unchiul meu pe acolo dar problema e ca nu pot sa il testez

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.