www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Heeelo


Guest Punk
 Share

Recommended Posts

hei hei. am de vreo 3 luni chitara si pana acum stiu :

1. Sa schimb acordurile principale + cantece pe bataia clasica (JJSSJS)...incep acum si cu barreurile (mai greu)

2. 3-4 piese pe ciupeala..

in fine...si ma mai joc pe ea:)

acum ce as vrea de la cei mai experimentati..profesori chiar daca sunt pe aici. niste exercitii cu ajorul carora cu timpul sa imi maresc dexteritatea si rapiditatea degetelor. :) suna cam banal stiu...dar sunt sigur ca exista asa ceva :) ma gandesc la game...

astept raspunsul vostru

si multumesc !

:)

Link to comment
Share on other sites

Gasesti tot ce iti trebuie pe www.justinguitar.com .... apoi poti sa treci si pe www.cyberfret.com, www.shredacademy.com si multe, multe altele...in general cam gasesti aproape tot scris pe internet, si partea cea mai buna ca le gasesti si exemplificate sub forma de filmulete pe www.youtube.com ... :)Mult succes :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest SyNerZ

era vechiul exercitiu 1-2-3-4....

...incepi cu coarda cea mai groasa 1-2-3-4 cu degetele corespunzatoare(aratatorul, mijlociul, inlearul, mic) si continui coborand pe la , re, sol etc.

apoi 2-3-4-5 apoi 3-4-5-6 etc....ai prins u ideea...

 

si dupa ce ai ajuns sus pe grif, te intorci....

 

pe mine m-a ajutat mult exercitiu asta...

Link to comment
Share on other sites

era vechiul exercitiu 1-2-3-4....

...incepi cu coarda cea mai groasa 1-2-3-4 cu degetele corespunzatoare(aratatorul, mijlociul, inlearul, mic) si continui coborand pe la , re, sol etc.

apoi 2-3-4-5 apoi 3-4-5-6 etc....ai prins u ideea...

 

si dupa ce ai ajuns sus pe grif, te intorci....

 

pe mine m-a ajutat mult exercitiu asta...

 

 

dap! exercitiul asta e sfant dak faci toate combinatiile (sunt multe) cu cronometrul si ajungi sa le faci corect la un tempo mare iti garantez ca poti sa interpretezi ce vrei tu pe lumea asta. dar mai e si legato care e f important .

Link to comment
Share on other sites

dap! exercitiul asta e sfant dak faci toate combinatiile (sunt multe) cu cronometrul si ajungi sa le faci corect la un tempo mare iti garantez ca poti sa interpretezi ce vrei tu pe lumea asta. dar mai e si legato care e f important .

 

 

Intr-adevar, este un exercitiu foarte bun. Combinatiile nu sunt asa multe (24) si se fac cu un metronom/drum machine/orice iti tine un ritm constant, nu cu un cronometru.

 

Viteza este atat de necesara in interpretare cat de necesar este sa fii in stare sa fugi 100 de metri in 10 secunde in dans. Desi poate fi spectacolara, nu este absolut necesara.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, este un exercitiu foarte bun. Combinatiile nu sunt asa multe (24) si se fac cu un metronom/drum machine/orice iti tine un ritm constant, nu cu un cronometru.

 

Viteza este atat de necesara in interpretare cat de necesar este sa fii in stare sa fugi 100 de metri in 10 secunde in dans. Desi poate fi spectacolara, nu este absolut necesara.

[/quote

exercitiul asta tre sa l faci l inceput la un tempou mic de muuuuuuuulte ori apoi cresterea lui vine de la sine

Link to comment
Share on other sites

am incercat si eu exercitiu 1234, dar la degetu mic imi vine cumplit de greu sa'l folosesc (recunosc ca de obicei cand cant vreo tabulatura evit sa'l folosesc). mi se'ndoaie de la ultima articulatie si n'apuc sa'l pun unde se vrea a fi locul lui, parca n'ar fi al meu :)

 

PS: priza corecta a mainii stangi pe grif trebuie sa fie mereu cu buricul degetului mare (gros) putin iesit in sus sau sa stea fixat pe spatele grifului.

Link to comment
Share on other sites

am incercat si eu exercitiu 1234, dar la degetu mic imi vine cumplit de greu sa'l folosesc (recunosc ca de obicei cand cant vreo tabulatura evit sa'l folosesc). mi se'ndoaie de la ultima articulatie si n'apuc sa'l pun unde se vrea a fi locul lui, parca n'ar fi al meu :)

 

PS: priza corecta a mainii stangi pe grif trebuie sa fie mereu cu buricul degetului mare (gros) putin iesit in sus sau sa stea fixat pe spatele grifului.

 

Nu e neaparat o pozitie absolut standard. Pozitia clasica (din cate stiu eu) e cu "buricul" degetului mare pe spatele grifuilui. Sau poti infasura griful cu mana...ma rog depinde de stil, de rapiditate, de multe.

Iar cu degetul mic e greu la inceput : fa hammer on si pull off cu fiecare deget in parte si game si orice.

 

Sunt chitaristi care nu folosesc foarte mult degetul mic. Brian May de ex.

Link to comment
Share on other sites

am incercat si eu exercitiu 1234, dar la degetu mic imi vine cumplit de greu sa'l folosesc (recunosc ca de obicei cand cant vreo tabulatura evit sa'l folosesc). mi se'ndoaie de la ultima articulatie si n'apuc sa'l pun unde se vrea a fi locul lui, parca n'ar fi al meu :)

 

PS: priza corecta a mainii stangi pe grif trebuie sa fie mereu cu buricul degetului mare (gros) putin iesit in sus sau sa stea fixat pe spatele grifului.

 

 

pai la acest exercitiu cam trebuie sa fie fixat de grif nu prea trebuie sa se vada din fatza asta ar fi pozitia corecta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.