www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Viata Unei Lampi...


Recommended Posts

cat de lunga este ''viata'' unei lampi 12AX7 ? intreb pt ca un prieten de-al meu are un procesor exact ca al meu(digitech 2120) si are alt timbru,ii mai bright, are un sunet mai rotund..al meu ii putin mai ''imprastiat''.sa fie lampa de vina?il am de 2 ani si l-am folosit pana acum vreo 2 luni vreo 5-6 ore pe zi..

Link to comment
Share on other sites

Eheheeeee, pai sa stii ca ar fi cazul sa schimbi tuburile.

Viata lor, defapt durata lor de viata e destul de relativa. Poate sa difere de la fabricant la fabricant si bineinteles depinde te tipul tubului.

Un tub de putere sa spunem ca ar fi indicat sa-l schimbi cam la un an desi si aici depinde de modul in care s-a facut BIAS-ul. Poate sa tina si mai mult si mai putin. Un tub de preamplificare, cum e cazul tau, are o viata mult mai lunga, de cativa ani.

Totusi la cum spui ca l-ai folosit, 5-6 ore pe zi eu zic sa incerzi sa schimbi tuburile.

Spor !

Link to comment
Share on other sites

Eheheeeee, pai sa stii ca ar fi cazul sa schimbi tuburile.

Viata lor, defapt durata lor de viata e destul de relativa. Poate sa difere de la fabricant la fabricant si bineinteles depinde te tipul tubului.

Un tub de putere sa spunem ca ar fi indicat sa-l schimbi cam la un an desi si aici depinde de modul in care s-a facut BIAS-ul. Poate sa tina si mai mult si mai putin. Un tub de preamplificare, cum e cazul tau, are o viata mult mai lunga, de cativa ani.

Totusi la cum spui ca l-ai folosit, 5-6 ore pe zi eu zic sa incerzi sa schimbi tuburile.

Spor !

 

orice fel de 12AX7 pot sa pun in procesor? http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?s...amp;gk=&bn= care de-aici is compatibile ? ms mult

Link to comment
Share on other sites

Sigur, merge orice 12AX7 fara probleme. Acum, drept e ca nu toate suna la fel. De obicei difera sunetul, de la producator la producator si de la lot la lot . Tot ce gasesti pe THOMANN e OK.

In caz ca nu gasesti 12AX7 poti pune la fel de bine ECC83 care e acelasi lucru. Sau chiar 6N2P care are insa un gain un pic mai mic decat 12AX7. Oricum pentru 6N2P trebuie sa faci o mica modificare la procesor. Simplu de tot . 2 lipituri. Nu trebuie sa scoti sau sa adaugi nimic.

Totusi, "daca nu stii cu letconul", e bine sa nu te bagi . Nu ma intelege gresit, te rog !

Link to comment
Share on other sites

Sigur, merge orice 12AX7 fara probleme. Acum, drept e ca nu toate suna la fel. De obicei difera sunetul, de la producator la producator si de la lot la lot . Tot ce gasesti pe THOMANN e OK.

In caz ca nu gasesti 12AX7 poti pune la fel de bine ECC83 care e acelasi lucru. Sau chiar 6N2P care are insa un gain un pic mai mic decat 12AX7. Oricum pentru 6N2P trebuie sa faci o mica modificare la procesor. Simplu de tot . 2 lipituri. Nu trebuie sa scoti sau sa adaugi nimic.

Totusi, "daca nu stii cu letconul", e bine sa nu te bagi . Nu ma intelege gresit, te rog !

 

de ECC83 stiu ca merge dar de 6N2P n-am auzit.. raman la 12AX7 sau ECC83. ms mult

Link to comment
Share on other sites

6N2P e varianta sovietica (...in sfarsit, ruseasca) a lui 12AX7.

E tot o trioda dubla, doar ca are filamentele in paralel. De aici si modificrea de care iti spuneam. 6N2P se poate alimenta DOAR la 6,3V in timp ce 12AX7 suporta si 12 V prin inserierea celor doua filamente. Modificarea, la trecerea pe 6N2P, consta in alimentarea cu tensiune la pinii 4 si 5 ai tubului si legarea pinului 9 la MASA (GND).

In alta ordine de idei tuburi gasesti si la audiotriodes.com, in caz ca ti se pare mai avantajos. Mai exact la:

 

http://www.audiotriodes.com/en/shop/browse...d7dd126c1f.html

 

Totusi eu as zice sa te feresti de cele chinezesti ! Acum, cum crezi si tu .....

Spor !

Link to comment
Share on other sites

Sunt super ok si cele chinezesti sa stii... poate au ceva mai multe inalte la sound... dar sunt mai mult decat decente ca proces de productie

Nu vreau sa te contrazic, mai ales ca n-am lucrat personal cu ele.

Impresiile mai defavorabile le-am auzit de la cei care construiesc sau utilizeaza amplificatoare cu tuburi pentru auditie muzicala.

Adevarul e ca sint gusturi si gusturi. Cand am spus sa se fereasca de ele am avut in gand ideea ca daca tot are de unde-alege poate ca e bine sa ia ceva "verificat" chiar daca costa 2-3 euro mai mult.

Pe vremuri, tin minte ca tuburile rusesti si cele chinezesti erau apreciate si chiar se regaseau in produsele unor firme serioase.

Acum dupa ce a tabarat economia de piata peste noi toti, nu mai stiu ce sa mai zic....

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te contrazic, mai ales ca n-am lucrat personal cu ele.

Impresiile mai defavorabile le-am auzit de la cei care construiesc sau utilizeaza amplificatoare cu tuburi pentru auditie muzicala.

Adevarul e ca sint gusturi si gusturi. Cand am spus sa se fereasca de ele am avut in gand ideea ca daca tot are de unde-alege poate ca e bine sa ia ceva "verificat" chiar daca costa 2-3 euro mai mult.

Pe vremuri, tin minte ca tuburile rusesti si cele chinezesti erau apreciate si chiar se regaseau in produsele unor firme serioase.

Acum dupa ce a tabarat economia de piata peste noi toti, nu mai stiu ce sa mai zic....

 

se simte diferenta intre lampile mai ieftine si cele mai scumpe? ma tenteaza sa imi iau asa ceva

http://www.thomann.de/de/engl_tube_ecc_83_first_quality.htm

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

Sincer, n-am lucrat cu tuburi asa de scumpe, asa ca nu stiu ce sa spun.

N-am idee daca sint "mai speciale" sau sint doar selectate, cu atentie, din loturi largi.

Faptul ca sint, paractic, de 3 ori scumpe ma pune intr-un fel pe ganduri, insa tot nu stiu daca diferenta de bani se face simtita, substantial, si in diferenta de sunet .

Link to comment
Share on other sites

Sincer, n-am lucrat cu tuburi asa de scumpe, asa ca nu stiu ce sa spun.

N-am idee daca sint "mai speciale" sau sint doar selectate, cu atentie, din loturi largi.

Faptul ca sint, paractic, de 3 ori scumpe ma pune intr-un fel pe ganduri, insa tot nu stiu daca diferenta de bani se face simtita, substantial, si in diferenta de sunet .

oricum ms tare mult.am mai invatat si eu 2-3 lucruri despre lampi.10x :D ai o bere din partea mea..sau ce iti place sa bei :):):)

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

Nici o problema. Imi pare bine daca ti-e fost de folos ce am discutat :). Doar d-aia ne intalnim aici, nu ?

Si daca tot vrei sa ma rasplatesti (glumesc desigur), du-te pe 14 mai, la Scott Henderson (aici vorbesc serois), ca vad ca esti din Timisoara si povesteste-ne cum a fost.

Eu, din pacate, nu mai pot sa ajung ....

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

eu iti recomand tuburi tesla/jj ecc83... sunt f faine, au si joase si inalte bine definite, sunet deschis, prezenta...

eu pe astea le folosesc in amp-ul meu dupa ce am incercat multe altele...

apropo de tuburile chinezesti... am avut niste 12ax7A shino...nu mi-au placut deloc pt ca aveau un sunet "infundat".

succes.

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand tuburi tesla/jj ecc83... sunt f faine, au si joase si inalte bine definite, sunet deschis, prezenta...

eu pe astea le folosesc in amp-ul meu dupa ce am incercat multe altele...

apropo de tuburile chinezesti... am avut niste 12ax7A shino...nu mi-au placut deloc pt ca aveau un sunet "infundat".

succes.

 

http://www.thomann.de/gb/jj_nn003_roehre_ecc83s.htm astea?

Link to comment
Share on other sites

un tub ecc83 poate functiona si 20 de ani fata probleme.calitatea tubului influenteaza drastic tonul.schimba 10 tuburi,si o ureche versata va distinge 10 tonuri diferite.idealul este sa ai acces la un numar mai mare de tuburi si sa poti selectiona pana gasesti tonul dorit.din cauza asta amplificatoarele suna destul de diferit.diferentele apar din cauza constructiei mecanice din interior.nu iti pot recomanda o anumita firma pt. ca pana la urma este numai chestiune de gust.ampurile serioase se modeaza si prin schimbarea tuburilor functie de gustul clientului.pt. un ton mai putin agresiv recomand totusi un tub nos.succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.