www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Ghs Progressives Custom Light, 009-046


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

Nume echipament - GHS, Progressives, custom light de 9-46

 

Pret - 17 Ron acum

 

De la cine / De unde a fost cumparat - MC Music

 

Caracteristici - sunt mai bright decat boomers

 

Cum suna / Cum se comporta - Eh, am cantat pe aproape tot in afara de Elixir, si cantand shred si kestii fast imi trebuie niste corzi sa tina mult si sa dea si ton cat de cat dupa un timp...tot incercam eu sa schimb cu DR, sau altele...si tot pana la urma, reveneam la the trusty GHS Progressives. Cei care spun ca astea nu rezista, nu sunt bune si alte ineptii si prostii deastea, probabil canta cu patentu p ele :)

Singurele care se compara cu astea sunt Ernie Ball d 9-46. De mentionat ca raman acordate foarte bine, am tremolo si fac dives d 1.5 tonuri inspre grif si 1 in partea opusa si acordaju tine foarte bine dupa ce sunt intinse calumea la inceput.

 

Parti bune / Parti rele - ahh...hmm , pai ca la orice corzi, fac multe benduri p Mi subtire si incepe sa ,,behaie" cum zicea cineva, din cauza ca se uzeaza mai mult deasupra fretwire-ului

Impresie generala - 8.5-9

Link to comment
Share on other sites

Cei care spun ca astea nu rezista, nu sunt bune si alte ineptii si prostii deastea, probabil canta cu patentu p ele :)

Io sunt primul care va spune "inepții ºi prostii".

Primul set de Progressives pe care l-am folosit m-a impresionat, ca ºi sound ºi durabilitate. Parcã schimbasem chitara, nu corzile.

Ei bine, al doilea, cumpãrat din acelaºi magazin, a inceput sa se oxideze dupa O SINGURÃ ZI!!! Ghinion! :)

De-atunci am trecut la SOB ºi, atunci când nu gãsesc, recurg la "the always trusted" Ernie Ball Slinky. Mãcar calitatea e constantã.

 

PS: Nu cânt cu patentu'... :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Io sunt primul care va spune "inepții ºi prostii".

Primul set de Progressives pe care l-am folosit m-a impresionat, ca ºi sound ºi durabilitate. Parcã schimbasem chitara, nu corzile.

Ei bine, al doilea, cumpãrat din acelaºi magazin, a inceput sa se oxideze dupa O SINGURÃ ZI!!! Ghinion! :)

De-atunci am trecut la SOB ºi, atunci când nu gãsesc, recurg la "the always trusted" Ernie Ball Slinky. Mãcar calitatea e constantã.

 

PS: Nu cânt cu patentu'... :)

 

Si eu am patit la fel cu GHS Progressives de .10. Mi-am pus un set pe Fender si s-au innegrit in timp record (dupa o saptamana aratau mai rau decat corzile pe care le inlocuisera si care aveau vreo 4 luni!) In conditiile in care am un raft plin cu sticlutze si carpulitze si fast fret pe care le folosesc de fiecare data.Pacat, pt ca tonul initial este f placut.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa spui ,,ineptii" in continuare.

Primu set, si al doilea si al nush catelea tot m-au impresionat, si nici urma de corodare...nu ma intreba de ce :D; parerea ta.Vad ca deranjeaza p totzi brightnessu ala, si at instantaneu sunt proaste :) . Asa ca si cum pot unii sa spuna ,,TON" knd e vorba de procesoare(:) :))

 

Sa traiesti!

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

poti sa spui prostii in continuare :D

Primu set, si al doilea si al nush catelea tot m-au impresionat, si nici urma de corodare... :) ; parerea ta. Asa ca si cum pot unii sa spuna ,,TON" knd e vorba de procesoare( :):) )

Nu-i o pãrere, e o realitate. Corzile în sine sunã foarte miºto, dupã cum am menționat, dar probabil cã am avut ghinionul sa prind un set nasol.

Apropo de ton: eu chiar am un ton decent. :P

Link to comment
Share on other sites

Nu-i o pãrere, e o realitate. Corzile în sine sunã foarte miºto, dupã cum am menționat, dar probabil cã am avut ghinionul sa prind un set nasol.

Apropo de ton: eu chiar am un ton decent. :)

 

Stai linistit ca nu esti singurul...:) N'am folosit decat de 2 ori modelul asta si...aceeasi problema de fiecare data. Dupa prima cantare erau mai ruginite decat altele poate dupa 5 cantari asta fiind si curatate dupa. Suna intr'adevar mai bright si dupa parerea mea sunt ok mai degraba ptr chestii mai metal, ptr chestii mai moi gen blues, jazz,etc nu'mi plac deloc cum suna.

 

PS Acu' m'am gasit si eu sa debitez ineptii...Poate vor urma si altii... :)

Edited by riffsjohn
Link to comment
Share on other sites

eu am tot dat cate o sansa produselor ghs(ma referi la corzi) timp de un an.imi placea f mult tonul lor initial,dar mai apoi erau impracticabile.m-am lecuit de ele,desi altii ar putea opina diferit despre calitatea lor.acum incerc DR si deocamdata ma multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu le folosesc cam de 10 ani, sunt multumit, ma tin pana le schimb (adica nu se rup). Recunosc ca uneori chiar cant cu patentul :)

Asa e, si Ernie Ball sunt la fel de bune, dar costa aproape dublu daca nu ma insel, asa ca raman la GHS CL.

 

Sunt la acelasi pret!

 

Si mie imi ruginesc repede GHSurile.

La ultimele 2 seturi Ernie Ball mi s-a rupt mi-ul gross de la bridge.

Am ramas la Fender Bullets. Sunt doar cu 2 ron mai scumpe si pana acuma pentru Stratul meu mi se par cele mai bune corzi.

Link to comment
Share on other sites

Corzile GHS costa ca. 3.50 Euro iar Ernie Ball ca. 6 Euro. Eu de regula vorbesc doar cand stiu ceva exact.

GHS-urile pe care eu le cumpar aici in magazin NU ruginesc deloc. Nu vreau sa cred ca se fac diferente de calitate intre tari, ar fi cam stupid.

Link to comment
Share on other sites

Corzile GHS costa ca. 3.50 Euro iar Ernie Ball ca. 6 Euro. Eu de regula vorbesc doar cand stiu ceva exact.

GHS-urile pe care eu le cumpar aici in magazin NU ruginesc deloc. Nu vreau sa cred ca se fac diferente de calitate intre tari, ar fi cam stupid.

 

Nu se fac diferente de calitate, problemele apar la transport/depozitare..Eu anul trecut am folosit numai ernie ball pe una dintre electrice 3 seturi de la thomann, 2 de la grosmann. 1 s-a inegrit . Ghiciti de unde era :) . Pe acustica am avut d'addario tot de pe thomann...acum am rotosound (Grosmann) si sunt destul de aproape si ca sound si ca rezistenta. Nu mi s-a rupt nicio coarda..indiferent de unde era cumparat setul. Ghs-urile inca le mai tin pe electrica (3 saptamani) dar doar pt ca nu mai cant pe ea si inca nu m-am hotarat cu ce sa le schimb. Mi-a palcut la nebunie tonul initial al Progressive-urilor dar s-au dus prea repede. Pt cineva care schimba des corzile presupun ca sunt ok, mai ales ca pretul e f bun. Dar eu care cant mai putin si rar ma astept sa tina o luna in conditiile in care mereu le sterg cu carpa speciala si le dau si cu fast-fret. Ramane la latitudinea fiecaruia daca tonul > culoarea (si tot ce aduce cu sine oxidarea evident)

Link to comment
Share on other sites

Stii ce ii interesant, faptul ca eu inainte tot asa le stergeam mult, imediat dupa ce cantam si kestii deastea...acum o fac mai rar, si le tin o luna si ceva si le schimb ca incep sa-si piarda din calitati, e cam evident,DAR, tot la fel de mult tineau si daca le stergeam des sau nu...depinde si cu ce ti le stergi, eu de exemplu nu am fast fret si dalea...sterg cu spirt...si dupa sterg cu uscat, sau invers...Toni nu spune fantasmagorii nicidecum, nici mie nu imi ruginesc...nu as fi facut recenzia dak nu imi placeau, ar fi fost absurd :):D

 

Mie de exemplu DR-urile, din 3-5 seturi cumparate pana acum, nu mi se intona ori LA, ori alta coarda..am pus ghs-u vechi LA si voilla...nu avea nimic, era coarda intonata :)

 

Calitatea sunt sigur ca este identica cu cea spusa de Toni...eu nu am avut probleme , nu am de ce sa mint :P cumparati altceva daca va place...

Un lucru ar mai putea fi la mine... faptul ca eu am scallop si e deep...si probabil ca eu cum ma spal de fiecare data cu spirt pe degete inainte sa cant, nu se duce grasimea aia niciunde pe lemnu de la grif din moment ce am si tastele concave,si astfel degetele nu preiau mizeria de pe lemn... asta ar putea fi iar o explicatie

 

Astept si alte opinii...chiar sunt curios cum de la atatia li se duc asa de repede corzile astea :)

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

Corzile GHS costa ca. 3.50 Euro iar Ernie Ball ca. 6 Euro. Eu de regula vorbesc doar cand stiu ceva exact.

GHS-urile pe care eu le cumpar aici in magazin NU ruginesc deloc. Nu vreau sa cred ca se fac diferente de calitate intre tari, ar fi cam stupid.

 

My mistake :) . Eu din Cluj cumpar GHSurile cu 20 RON (atata costa si Ernie Ball-urile). Skarbu a zis ca le-a cumparat cu 17 RON, de aceea am spus ca sunt la acelasi pret.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.