www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dream Theater - Overture 1928 (toata Piesa)


Metabog
 Share

Recommended Posts

 

 

Nu e o piesa chiar usoara si in unele locuri nu am facut exact ca in piesa originala :). Dar e 90% by the book. Nici o partitura nimic, direct din cap tot, de la zero.

 

1:46 e cea mai obivous schimbare, nu imi iesea hammer-on-ul ala deloc am incercat de o mie de ori, pana la urma am bagat niste blues :-)).

 

Dream Theater fans enjoy.

Link to comment
Share on other sites

zi repede ce scule ai folosit te rog!!!

 

Hey man, am folosit urmatoarele:

 

Ibanez RG350EX-BK cu doza SD Invader in pozitia bridge pentru ritm, doza infinity din fabrica pentru solo pe pozitia neck.

Zoom GFX-8 pentru distorsion, delay direct din software nu din pedala.

 

Tobele sunt Addictive Drums, un preset special "portnoy" facut de mine sa sune cat mai portnoy-ish.

Bass = un bass Aria destul de naspa si unele parti programate cu NI-Bass

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul pentru tine ca instrumentist si fara suparare iti spun ca la acest cover esti pamant.

 

Nici o suparare, stiu ca nu e in veci ca varianta originala si am cantat-o diferit. Hmm dar nu m-am gandit ca a iesit chiar asa rau, looks like I'm having a bad day :-(. Nu ma mai ating de coveruri Dream Theater.

 

edit: hmm ascultand piesa originala observ ca am omis o gramada de chestii. :) Ideea e ca am facut-o fara sa ascult deloc piesa ci doar din amintire. Hmm sper ca nu am comis o blasfemie prea mare.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Nici o suparare, stiu ca nu e in veci ca varianta originala si am cantat-o diferit. Hmm dar nu m-am gandit ca a iesit chiar asa rau, looks like I'm having a bad day :-(. Nu ma mai ating de coveruri Dream Theater.

 

edit: hmm ascultand piesa originala observ ca am omis o gramada de chestii. :) Ideea e ca am facut-o fara sa ascult deloc piesa ci doar din amintire. Hmm sper ca nu am comis o blasfemie prea mare.

 

man eu zic ca e mijto. acuma si tu vrei sa faci exact ca aia si fara partitura lasa i ca ei sunt bolnavi :) .

oricum am mai ascultat ce ai mai postat pe forum si ....unele piese erau chiar beton. :) bafta ciao ciao

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul pentru tine ca instrumentist si fara suparare iti spun ca la acest cover esti pamant.

 

Cam asa e..(din pacate) esti destul de departe de varianta originala.Am vazut ca alte piese de'a tale is chiar reusite si ma mir ca pe asta ai "plasnit'o" asa. :) O piesa DT fie ea si cover nu prea ai cum sa o faci la repezeala...Nici sound'ul nu prea e reusit din pacate (fashaitul procesorului+delay la greu). Niste cover'uri reusite DT poti gasi prin galeria user'ului valdostana care zic eu ca's destul de aproape de adevar. Oricum e o intentie laudabila si sper sa iei criticile astea drept constructive. :)

Link to comment
Share on other sites

Worse that is...daca nu cumva e ironic.

Mie imi place cum suna(neascultand originalul(ooops)...daca cineva din constanta poate canta asa incep sa am speranta :))

 

Asta este bine. Nici nu ma astept sa pot sa cant vreodata ca in piesa originala, tipii care au compus si care canta piesa asta asa cum este ea (dream theater) cantau si erau deja instrumentisti absolut divini de aproape 10 ani. Dar nu cred ca am cantat nici prost in melodia asta, pentru orice alta piesa tehnica s-ar fi potrivit, doar ca nu am reusit sa fac Overture sa fie exact la fel ca originala, unele parti sunt cam complicate mai ales pe partea de clapa si cateva secvente de chitara, ca sa nu mai vorbim de tobe. De exemplu ascultand acum piesa orinigala, sunt multe parti unde chitara face un lucru iar basul+tobele canta o alta chestie in contrapunct, ceea ce nu am inclus deloc, la mine basul doar se tine dupa chitara (bad idea).

 

Nu mai incerc sa fac DT covers, o sa mai fac niste piese originale care sa iasa 100% cu tehnica pe care o am acum. Ideea e ca nu trebuie sa fii DT ca sa canti prog, ca sa faci o pieas rockin' sau ca sa transmiti un mesaj prin versuri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.